Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Luka w prawie ułatwia jego odzyskanie

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo x-news

Fot. Archiwum Wielu kierowców czasowo traci prawo jazdy za zbyt szybką jazdę. Najpierw na trzy, a później na sześć miesięcy. Okazuje się, że dzięki luce w prawie można znacznie szybciej odzyskać dokument.

Fot. Archiwum Prawo jazdy jest zatrzymywane, gdy na obszarze zabudowanym kierujący przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Jeżeli mimo wydania przez starostę decyzji administracyjnej o zatrzymaniu dokumentu na okres 3 miesięcy, kierowca nadal będzie prowadził pojazd i zostanie ponownie zatrzymany do kontroli, wówczas starosta przedłuży okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Jest to maksymalny okres na jaki starosta może zatrzymać prawo jazdy.

TVN Turbo poinformowało, że za sprawą luki prawnej okres "zawieszenia" prawa jazdy można skrócić. Jeżeli kierowca zostanie złapany trzeci raz, straci uprawnienia. Będzie musiał zapisać się na kurs i zdać egzamin na prawo jazdy.

Jak wygląda to czasowo? Na decyzję starostwa o cofnięciu uprawnień czeka się ok. 1 miesiąca. Przez praktyczną i teoretyczną część kursu na prawo jazdy można przejść nawet w ciągu 12-15 dni.

Czas oczekiwania na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B wynosi ok. 2 dni. Od kilku dni do dwóch tygodni czeka się na termin egzaminu praktycznego. Po jego zdaniu i kolejnych dwóch tygodniach można odebrać w urzędzie nowe prawo jazdy. Łącznie daje nam to 2,5 miesiąca. To znacznie krócej niż 6 miesięcy.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Rysiek (gość)

  Tak, ale 1400 za kurs, 30 za każdy egzamin teoretyczny i 140 za każdy praktyczny którego powodzenie zależy może w 10% od nas

 • lolek (gość)

  Proszę coś napisać o art. 180a kk i uświadomić kierowców wszechstronnie ! Będą wdzięczni !

 • Justyna (gość)

  Cenne informacje. Dziękuję.

 • Drożdżówa (gość)

  Przepis jest zbyt restrykcyjny, uwzględniając tereny zabudowane w polach, gdzie nie ma żywej duszy obwodnice i inne... Łatwo wpaść w pułapkę naszych stróżów prawa. Przykład: teren zabudowany, ale znak podwyższa prędkość do 80 km/h, przejeżdżam przez byle ślepe skrzyżowanie, nie ma ponowienia znaku... - nie daj Boże mam 101 na cyferblacie i czapa... Nie wyobrażam sobie odtwarzania prawa jazdy BCE, które posiadam... Co, w przypadku zdarzenia - kolizji lub nie daj Boże wypadku? Przekonany jestem, że bez prawka jesteśmy na straconej pozycji bez względu na winnego..., ubezpieczenie OC/AC też może mieć klauzulę wyłączającą odpowiedzialność. Wg mnie dla zawodowego kierowcy to karkołomne rozwiązanie... jechać z takim ryzykiem... to jest raczej wyobraźnia Gości od teorii spiskowych...

 • driver (gość)

  Rypać baranów jak nie potrafią jezdzić zgodnie z kodeksem

 • driver (gość)

  Na AL.Solidarności na odcinku jest ograniczenie do 70km,większość jedzie ponad 100,kretyństwo czy idiotyzm?

 • dan (gość)

  Tylko pytanie co jeśli ktoś ma wyższe kategorie prawa jazdy ? Wtedy już nie jest tak wesoło :)

 • WORD (gość)

  Egzaminatorzy WORD skrupulatnie dopilnują żeby tak szybko delikwent nie zdał prawa jazdy po utraceniu uprawnień :)

 • ehe (gość)

  Jeżeli kierując mam 0,3 promila we krwi i "dupne" rowerzystę który ma 2 promile to kto jest winny wypadku w tym kraju?

 • IMPERATOR (gość)

  No i tu niestety nie macie racji! W TVN turbo ktoś się skompromitował, a wy to powielacie. Otóż w sytuacji przedłużenia zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy wydaje się decyzję administracyjną o ZATRZYMANIU prawa jazdy np od 15.03.2016 r. do 15.09.2016 r. Jeśli kierowca jest złapany po raz kolejny i ma cofnięte uprawnienia, to w obrocie prawnym dalej funkcjonuje ta decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy na 6 miesięcy. No i teraz mamy do czynienia z przepisami ustawy o kierujących pojazdami, których najwyraźniej nikt nie raczył przeczytać art 22 i 50 dokładniej...

 • IMPERATOR (gość)

  Art. 22. 1. Nie może być szkolona osoba: pkt 3 w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy – w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji oraz Art. 50 2. Nie może być egzaminowana osoba: pkt 3 w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy – w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji; Innymi słowy, dopóki nie wygaśnie 6 miesięczny termin zatrzymania prawa jazdy (15.09.2016 r.) osoba taka NIE MOŻE ani się szkolić ani tym bardziej być dopuszczona do egzaminu. Nie ma żadnej luki w prawie, są za to totalnie NIEKOMPETENTNI dziennikarze . Dziękuję za uwagę, WESOŁYCH ŚWIĄT!

 • MO=gestapo (gość)

  funkcjonariusze wciąż mają na rękach krew ks. Jerzego Popiełuszki

 • abpvv (gość)

  Nie można zdawać jeżeli ma się zatrzymane prawo jazdy.

 • Darkman (gość)

  Wyjechać na urlop np. do Turcji i tam zdać egzaminy i uzyskać lub wymienić prawo jazdy. W innym kraju EU, urzędu nie interesuje za co będziesz miał zabrane/zatrzymane prawko, jeśli u nich nie masz i nie masz wykroczeń drogowych. Tak kolega w Polsce miał utracone prawko za pkt. pojechał od razu do GB i wymienił prawko bez problemu na angielskie EU ;)

 • NETIUSZ (gość)

  JESTESMY W UNII,JEZELI POLICJA KOGOS ZATRZYMA ZA PRZEKROCZENIE PREDKOSCI WIECEJ O 50 W TERENIE ZABUDOWANYM TO KARA JEST JEDNA.ALBO ZABIERAJA PRAWKO NA 3 MIES ALBO MANDAT 500 ZL I 10 PKT KARNYCH.NIE MOZE BYC DWOCH KAR BO TO JEST NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA.POWTARZAM,NIE MOZE BYC DWOCH KAR ZA JEDNO PRZEWINIENIE.

 • domino (gość)

  do "MO=gestapo", co mają policjanci, czy wówczas milicjanci Ruchu Drogowego do zamordowania ks Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ?.

 • Proszę o (gość)

  Zabrano mi za nie doniesienia na czas badań psychicznychh i karza zdawac moge 28 h też zro

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości