Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy na czołg. Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania czołgiem?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Kategoria B pozwala kierować samochodem osobowym, kategoria A - motocyklem. I tutaj nikt nie ma wątpliwości. A jakie uprawnienia należy mieć, aby kierować czołgiem?

Żadna z obecnie obowiązujących kategorii prawa jazdy, nie uprawnia do kierowania czołgiem. Aby kierować takim pojazdem, niezbędne jest specjalne szkolenie dające takie uprawnienia.

Kurs czołgisty odbywa się m.in  w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Uczestnicy zdobywają uprawnienia do kierowania czołgów T-72 i PT-91 oraz pojazdu o podwoziu czołgowym.

Do szkolenia mogą przystąpić osoby z odpowiednim skierowaniem, które posiadają prawo jazdy kategorii B oraz wynik badania testu tolerancji tlenowej.

Przyszłych kierowców czekają zajęcia z budowy czołgu. W ramach szkolenia muszą odbyć 135 godzin jazdy. Czeka ich też szkolenie podwodne oraz tor przeszkód.

Zobacz także: Ile pali czołg?

Kurs kierowców czołgu T-72 organizowany jest także przez 34 Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Trwa około czterech miesięcy.

- Adepci, po ukończonym kursie będą znać przepisy ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas użytkowania czołgu, ogólną budowę oraz podstawowe dane taktyczno-techniczne czołgu, zasady eksploatacji czołgu, zakres czynności kontrolno - obsługowych wykonywanych przez kierowcę czołgu. To dopiero pierwszy krok, a następne poczynią już w trakcie służby i wraz z narastającym doświadczeniem - informuje Wojsko Polskie.

Koszt całego szkolenia wynosi 20 tysięcy złotych, a tak wysoka cena związana jest przede wszystkim z kosztem zakupu paliwa. Czołg zużywa nawet 400 litrów paliwa na każde 100 kilometrów.

Kurs zakończony jest egzaminem.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Liber (gość)

    Ile płacą dla kierowcy czołgu ? Można być cywilem zatrudnionym jako kierowca w wojsku ?

  • zrw (gość)

    a wystarczy zrobić prawko na pojazdy wolnobieżne i można się poruszać :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości