Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy na motocykl. Jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Aby prowadzić motocykl, wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B przez minimum 3 lata. To jednak daje nam ograniczone możliwości i aby kierować mocniejszym jednośladem, konieczna jest osobna kategoria prawa jazdy.

Kategoria AM

Uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motorowery to zarówno zarówno skutery (do 50cm3) jaki i motocykle wyposażone w klasyczne manualne skrzynie biegów

O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM wynosi od ok 600 do 1200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania egzaminu państwowego na kat B.

Kategoria A1

Pozwala na prowadzenie motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (ok. 15 KM).

Minimalny wiek osoby starającej się o prawo jazdy kategorii A1 to 16 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A1 wynosi od ok. 1700 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Kurs ten obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut ) oraz 20 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut).

Kiedy wystarczy prawo jazdy kategorii B, aby kierować motocyklem?

Takie same uprawienia jak kategoria A1 daje daje prawo jazdy kat B, jeżeli kierowca posiada je od minimum 3 lat.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Kategoria A2

Kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (ok. 48 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwu krotności mocy tego motocykla. a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20.3KM).

Minimalny wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A1 wynosi od ok. 2200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Kurs to 30h teorii i 20h jazdy).

Kategoria A

To najwyższa z kategorii motocyklowych która uprawnia do kierowania motocyklem (motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy) oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata 24 lata albo 20 lat, jeżeli kandydat co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, ale do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW konieczne jest i tak ukończenie 21 roku życia.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A wynosi od ok. 2200 zł w zależności od szkoły i miejscowości.

Kurs nauki jazdy w kategorii A trwa 50 godzin zegarowych (30 godzin teorii i 20 godzin praktyki). Szkolenie może trwać sporo krócej, jeśli kursant posiada uprawnienia A2. Wtedy zamiast obowiązkowych 20 godzin praktyki, musi zaliczyć jedynie 10 godzin części praktycznej. Dodatkowo, w przypadku posiadania uprawnień A1 lub A2 część teoretyczna nie jest konieczna.

Jak uzyskać prawo jazdy? Instrukcja krok po kroku

  1. Składamy wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie.
  2. Uzyskujemy PPK (Profil Kandydata na Kierowcę).
  3. Zapisujemy się do wybranej szkoły jazdy.
  4. Uczestniczmy w kursie na daną kategorię
  5. Zdajemy egzamin wewnętrzny: teoretyczny i praktyczny.
  6. Zapisujemy się na egzamin państwowy.
  7. Zdajemy egzamin państwowy: teoretyczny i praktyczny.
  8. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu państwowego i dokonaniu opłaty za wydanie prawa jazdy czekamy na przygotowanie dokumentu do odbioru

Kandydat na kierowcę ma możliwość samodzielnego przygotowania się do egzaminu teoretycznego (państwowego) i zdania go po uzyskaniu Profilu Kandydata na Kierowcę.

Szczegółowe informacje na temat zasad przystępowania do egzaminów, wymagań i wytycznych, także w zakresie odpowiedniego ubioru oraz cennika, znajdują się na stronach wojewódzkich i powiatowych ośrodków szkolenia kierowców.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości