Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Prawo jazdy na motocykl - nowe kategorie i egzaminy

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Prawo jazdy na motocykl - nowe kategorie i egzaminy Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza spore zmiany w tak zwanych kategoriach motocyklowych.

- W niedalekiej przyszłości mają pojawić się nowe kategorie prawa jazdy uprawniające do jazdy motocyklem. Czy to znaczy, że stare uprawnienia stracą ważność? - pyta zaniepokojony pan Arkadiusz z Bydgoszczy.

Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadza nowe kategorie praw jazdy „A2” i „AM”. Drobną korektę wprowadza się do „A1”. Bez zmian pozostanie kategoria „A”.

Dopiero w 2013 roku

- Jednak wbrew obiegowej opinii ta część ustawy, która dotyczy praw jazdy, wejdzie w życie dopiero w styczniu 2013 roku - precyzuje Jakub Dąbrowski z zespołu prasowego Ministerstwa Infrastruktury. - To dlatego, że minister będzie musiał wydać jeszcze około 30 rozporządzeń, a to musi potrwać. 

Od 16 roku życia

Kategorię „A1” będzie można zdobyć po ukończeniu 16 roku życia. Uprawniać będzie do kierowania lekkim motocyklem o pojemności skokowej silnika 125 cm sześc. i mocy nie przekraczającej 11 kW. Przy czym stosunek mocy silnika do masy własnej pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Z „A1” w kieszeni będzie też można jeździć motocyklem trójkołowym o mocy nie przekraczającej 15 kW oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (o nich piszemy dalej).

Na motory o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg potrzebne będzie „prawko” kategorii „A2”. Ten dokument będzie można zdobyć po osiągnięciu pełnoletności. Uprawni także do prowadzenia motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW oraz pojazdów dla kategorii „AM”.

Waga ciężka  

Wreszcie kategoria „A” będzie przepustką do dosiadania wszystkich rodzajów motocykli, także superszybkich ścigaczy i ciężkich chopperów. 

To również dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów dla kategorii „AM”. Aby go zdobyć, trzeba ukończyć 20 lat i od co najmniej dwóch lat posiadać kategorię „A2”. - 24-latek będzie mógł jednak zdobyć kategorię „A” od razu, bez konieczności posiadania niższych kategorii motocyklowych - przypomina Jerzy Kociszewski, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, szef Szkoły Jazdy „Modraczek” w Bydgoszczy. - Obecnie kategorię „A” może zdobyć 18-latek.

„AM” dla 14-latka

Kategoria „AM” da uprawnienia do jazdy motorowerem i lekkim czterokołowcem. Trzeba jednak mieć ukończone 14 lat.

- Prawo nie może działać wstecz. Dlatego kategoria „A” na pewno zachowa ważność - uspokaja Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. - Z tym prawem jazdy będzie można kierować zarówno lekkimi, jak i ciężkimi maszynami.

Ci, którzy chcą zdobyć prawo jazdy wg starych zasad, nie muszą się śpieszyć. Mają na to 1,5 roku.     

(M)

Prawo jazdy na motocykl - nowe kategorie i egzaminy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Prawo jazdy na motocykl - nowe kategorie i egzaminy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości