Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Nawet 5000 zł kary za brak prawa jazdy. Rewolucja w przepisach?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Ministerstwo infrastruktury chce zmian przepisów dotyczących zatrzymania prawa jazdy i zawieszenia uprawnień. Będzie można się narazić na bardzo wysoką karę.

Obecnie zgodnie z taryfikatorem, grzywna dla kierowcy, który zapomniał dokumentu prawa jazdy wynosi 50 zł. Odróżnić  jednak trzeba sytuację w której kierujący zapomniał prawa jazdy od tej gdy nie może okazać dokumentu, bo wcześniej został mu on zatrzymany. Praktyka pokazuje, że kierowca który stracił prawo jazdy i nie powinien prowadzić pojazdu, bardzo często także otrzymuje mandat w wysokości 50 zł.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że nie zawsze odebranie prawa jazdy jest skuteczne. Wystarczy, że kierowca nie okaże prawa jazdy podczas kontroli ruchu drogowego lub nie zwróci dokumentu staroście mimo wystosowanego w decyzji administracyjnej do kierowcy wezwania do zwrotu tego dokumentu. Po drugie odebranie prawa jazdy nie oznacza „zatrzymania” uprawnienia do kierowania pojazdami.

„Oznacza to, że kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy, w dalszym ciągu posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, co jest niepożądane. Podczas kontroli ruchu drogowego taki kierowca zostanie ukarany jedynie za brak przy sobie prawa jazdy” – twierdzi ministerstwo.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Ministerstwo infrastruktury chce zatem rozszerzyć przepisy mówiące o zawieszeniu prawa jazdy. Miałby zostać zwiększony katalog przypadków – określonych w art. 104a ustawy o kierujących pojazdami. Zatrzymanie dokumentu ma wówczas automatycznie powodować zawieszenie uprawnień.

W skutek tego, kierowca który mimo zatrzymania mu prawa jazdy, w okresie do cofnięcia mu uprawnień przez sąd, ponownie wsiądzie za kółko, nie będzie odpowiadał za wykroczenie z art. 95 kodeksu wykroczeń, lecz z art. 94 k.w.  Różnica jest taka, że mandat jest większy o 450 zł, a więc wynosi 500 zł.

W przypadku kiedy funkcjonariusz uzna, że kierowca w okresie w którym nie posiada prawa jazdy będzie stanowił rażące naruszenie przepisów i bezpieczeństwa na drodze, wówczas ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ten może nałożyć grzywnę nawet 5 tys. zł.

Nie jest pewne w jakim kształcie i kiedy zmiany mogą wejść w życie.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Magneto (gość)

  Super pomysł..wreszcie ten ktoremu zabrano prawko nie siądzie za kierownicą .

 • dodo (gość)

  Powariowali, nic tylko sprzefać auto i korzystać inaczej, i tak już nie opłaca się jeździć swoim.

 • KK (gość)

  Jestem za, prawo musi być skuteczne a nie dawać możliwości kombinowania cwaniakom

 • Karol (gość)

  Najpierw niech dadzą na uprawienia i zrobią drogi. Tylko ograniczenia i kary... Chory kraj.

 • Jakś bzdura... od jakiegoś czasu nie ma obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty... (gość)

  Reszta informacji jest w CEPiK Tu bardziej chodzi by plunąć na ten wstrętny PiS co wymyśla baty na kierowców

 • Łukasz (gość)

  Zabierają prawko często nie słusznie bo pomiary sa błędne i nikt nic z tym nie robi technika idzie dp przodu nowsze szybsze bezpieczne auta a rozwój dróg w tyle każdy się spieszy i to nic nie da wszędzie policja nie da rady łapać a niebezpiecznych miejsc jest masa........ Wszysrko najlepiej na kierowców Zganiać

 • Stan (gość)

  Od tak prawa jazdy nikt nie zabiera. Zostało Ci zabrane (np. za jazdę po pijaku) to nie wsiadaj dopóki go nie odzyskasz.

 • kopeć Antoni młody inżynier. (gość)

  A zatem można by iść o krok dolej zacząć zabierać tytuły takie jak magister inżynier technik czy matura. Są ludzie którzy nie pracują w tych zawodach od wielu lat a jednak się tytułami. i pobierają odpowiednie za te tytuły pieniądze. A jednak tytuł to wiedza. Nie można posiadać tytuły bez żądanej wiedzy .Więc należy zrobić weryfikacje wszelkich tytułów by potwierdzić lub wykluczyć prawo do posługiwania się tytułami. Jest wiele młodych ludzi chętnych na podmianę tych stanowisk z dzisiejszą wiedza.

 • mori (gość)

  Zgadzam się zabierają niesłusznie. Gorzej jak w Szwajcarii tutaj przekroczy się o 2 - 3 km prędkość i od razu jest zabierane na 3 miesiące.

 • Kskkdkxjxjx (gość)

  Widzę bul Dpy wielu osob,... Powiem więcej zabierać karać i jeszcze więcej karać bo poloczek rozumie tylko bat i kare. Jakby tak H.u.. skrzywdziłby mi rodzinę bo jechał nawalony już enty raz no bo co mu zrobia 500 zł??? Mandatu? Zabiłbym ,obdarł że skóry i wcieral sól i tak dopóki nie zdechnie, a potem film wysłał rodzince

 • *****pahfclzfjllzztttvvby879#### (gość)

  I do tego ok, możesz sobie mieć prawo, do zemsty za zabicie ci rodziny (nie bardzo tylko wiem co do tego ma alkohol, na trzeźwo już może rozjechać ci rodzinę, czy jak? no ale od ciebie logiki nie oczekuję), natomiast prawo do korzystania z prywatnego pojazdu jest naturalnym, przyrodzonym prawem wynikającym z własności i należy znieść uprawnienie faszystowskiego państwa do odbierania ludziom praw naturalnych, przyrodzonych, jak prawo do używania swojej rzeczy (w tym samochodu) lub prawo rodzicielskie, a przywrócić prawo posiadania broni palnej i prawo do samoobrony, które jest bandycko zabrane obecnie. Ale taki cioł jak ty czerwony lewak nie załapie, będzie chwalił czerwonych z czerwonego PiSu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości