Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy nie będzie potrzebne. Co w przypadku utraty dokumentu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Sejm podjął decyzję o zniesienie obowiązku posiadania w samochodzie dokumentu polskiego prawa jazdy na polskich drogach. Nie jest znana data od kiedy zmiana wejdzie w życie.

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Obecnie za brak dokumentu można dostać mandat w wysokości 50 zł.

Kierowca przekraczający prędkość na drodze w terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej traci uprawnienia. Obecnie funkcjonariusz zatrzymuje dokument i wystawia pokwitowanie. Po zmianach nastąpi tzw. wirtualne zatrzymanie prawa jazdy, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku dowodów rejestracyjnych. Wystarczy wpis w systemie.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Przypomnijmy,  że obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupionej polisy OC podczas kontroli drogowej.

 Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości