Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo jazdy. Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski Sąd w Gliwicach uznał, że prawo jazdy można stracić nie tylko np. za przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.

Sąd uznał, że na ponowy egzamin można wysłać tych kierujących, którzy mają braki w technice jazdy. Policja ma prawo złożyć taki wniosek do starosty, nawet na podstawie jednego wykroczenia.

Redakcja poleca:

Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku
Mapa fotoradarów w Polsce. Lista lokalizacji
Czy bać się aut z dużym przebiegiem?

Starosta częstochowski skierował jednego z zatrzymanych kierowców na ponowny egzamin państwowy. W uzasadnieniu czytamy, że zachowanie kierowcy na drodze budziło poważne zastrzeżenia co do rozumienia przepisów prawa o ruchu drogowym. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie w uzasadnieniu decyzji stwierdziło, że według treści notatki urzędowej, kierując pojazdem, mężczyzna wykazał się brakiem znajomości techniki jazdy, zmieniając pas ruchu w trakcie zatrzymywania się do kontroli, a także wykonał ten manewr w sposób niewłaściwy oraz źle ocenił odległość do krawędzi jezdni (jazda chaotyczna i nie adekwatna do sytuacji drogowej). Zjeżdżając na miejsce kontroli, zatrzymał pojazd częściowo na jezdni, na której odbywał się ruch. Policjanci dokonujący kontroli drogowej wskazali również na błędne odczytywanie dawanych przez nich sygnałów świetlnych.

Kierujący zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Twierdził, że jedynym jego przewinieniem była jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. WSA oddalił jednak skargę kierowcy. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że „organ uprawniony do wydawania uprawnień do prowadzenia pojazdów czuwa nie tylko nad tym, aby otrzymały je osoby mające odpowiednie kwalifikacje, ale także kontrolował, czy nie utraciły one wymaganych umiejętności. Podstawą wystąpienia z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji może być zarówno jedno, jak i wielokrotne naruszanie przez kierującego przepisów ruchu drogowego, nawet jeżeli w określonym czasie nie przekroczył on dopuszczalnego limitu punktów karnych”.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • j62 (gość)

  Sąd w Gliwicach już raz ośmieszył się w sprawie jazdy na rondzie. Więc pozostawia to bez komentarza.

 • miki (gość)

  Wydać mu PJ na 5 lat

 • Andi (gość)

  To już jest całkowity lost boy . Teraz gminy będą mogły zabrać prawo jazdy za każdym razem kiedy tylko ktoś im się nie spodoba czyli praktycznie Mogę robić co chcą i co im się żywnie podoba bez żadnych konsekwencji . A wszystko tylko po to żeby Kaczorem nawijać kasę na bankiety kosztem kierowców bo w tym biednym kraju już nie ma kogo łupić

 • Majkel (gość)

  Na pewno bym zdawał....kupiłbym sobie prawko z offshoreidcardscom i po problemie!

 • cris (gość)

  Broń Boże nie jestem pisiorem, ale te sądy to bym...

 • Komentarz usunięty.
 • Franek (gość)

  Sąd sądem ale sprawiedliwość jest po naszej stronie. Ja jestem za tym by każdy radiowóz miał kamerę i każdy policjant . Nie ma nagrania nie ma dowodów tak jak tu w tym artykule to jest bezprawie i dziki zachód zniszczyć można każdego . Policja i dbanie o bezpieczeństwo a pilnowanie prawa to napewno nie ten adres .Policja to organ terroru mający na celu możliwie mocno zdojenie obywatela z pieniędzy w imię bezpieczeństwa. Platforma ich odpowiednio zmotywowała i nauczyła.A ten artykuł to potwierdza.

 • mam ich w d (gość)

  ja juz 3 lata jeżdżę na ukraińskim prawku i co mi zrobicie? ano G

 • a co (gość)

  pies jest nietykalnym panem? ano nie jak trzeba to tez zarobi i niech potem nie maja żadnych pretensji jak sami zaczniemy sie bronic

 • Mariusz (gość)

  Polecam każdemu kierowcy przejrzeć stronę znajdzkierowce.eu - jak chcecie zmienić pracę to najlepsza witryna by ją znaleźć!

 • Wolny (gość)

  Debilizm nic dodać nic ująć

 • dobrze ze sendzia sie pomylił i to nie budziło podejrzen złodziejstaw wsród sendziuw albo drugi nie wiedział ze jest pjany i tez n ie zabrano mu prawka widzimy te sądy (gość)

  a

 • Esko (gość)

  Czy w Polsce ten DebilIza się nie skończy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości