Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo jazdy. Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii "B" już podpisane!

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności. Nowe przepisy, które dają nowe uprawnienia posiadaczom prawa jazdy kategorii "B" wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wkrótce z prawem jazdy kategorii B pojedziemy „elektrykiem” o DMC do 4,25 t.
Fot. Archiwum Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności. Nowe przepisy, które dają nowe uprawnienia posiadaczom prawa jazdy kategorii "B" wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wkrótce z prawem jazdy kategorii B pojedziemy „elektrykiem” o DMC do 4,25 t.

Obecnie prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony, niezależnie od źródła napędu. W konsekwencji posiadacze prawa jazdy tej kategorii użytkujący całkowicie elektryczne samochody dostawcze (BEV) muszą liczyć się z tym, że ich pojazdy będą dysponować ograniczoną ładownością. Z uwagi na konieczność montażu akumulatorów trakcyjnych układ napędowy zeroemisyjnych „dostawczaków” jest cięższy niż ich spalinowych odpowiedników i pomimo tego, że mają podobną przestrzeń ładunkową, przewoźnicy nie mogą jej w pełni wykorzystać.

O wprowadzenie zmian w przepisach, znoszącą tę barierę rozwoju ekologicznego transportu i logistyki, zabiegało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

- Użytkownicy elektrycznych pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 tony, z reguły firmy z branży TSL, muszą iść na daleko idące ustępstwa w obszarze dostępnego zasięgu, chcąc zmieścić się w ramach dopuszczalnej masy całkowitej. Zasięg zeroemisyjnych „dostawczaków” nie przekracza zazwyczaj 120 - 150 km w warunkach rzeczywistych, a często jest nawet mniejszy. To istotne ograniczenie z perspektywy zarządców flot. Ponadto, otrzymanie uprawnień wyższych niż kategoria B jest kosztowne i często czasochłonne. Dlatego tak ważne jest przyjęcie najbardziej oczywistych rozwiązań, z których korzystają już inne europejskie państwa – mówił Jan Wiśniewski, Kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA.

27 października 2021 r. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Infrastruktury na łączonym posiedzeniu przegłosowały poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, którą następnie przyjął parlament.

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Zgodnie z tymi zmianami, prawo jazdy kategorii B będzie uprawniać do kierowania pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4,25 t, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych. Aby skorzystać z powyższego uprawnienia, kierowca powinien posiadać prawo jazdy od co najmniej 2 lat.

Jak wynika z prowadzonego przez PSPA i PZPM „Licznika elektromobilności” pod koniec września 2021 r. w Polsce były zarejestrowane zaledwie 1 333 samochody użytkowe z napędem elektrycznym. Ich liczba może dynamicznie wzrosnąć w kolejnych miesiącach na skutek wprowadzenia dotacji z programu „Mój Elektryk”, a także nowej ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności. Nowe przepisy, które dają nowe uprawnienia posiadaczom prawa jazdy kategorii "B" wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wkrótce z prawem jazdy kategorii B pojedziemy „elektrykiem” o DMC do 4,25 t.
Fot. Archiwum
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności. Nowe przepisy, które dają nowe uprawnienia posiadaczom prawa jazdy kategorii "B" wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wkrótce z prawem jazdy kategorii B pojedziemy „elektrykiem” o DMC do 4,25 t.
Fot. Archiwum

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kornik (gość)

  Podobno trzeba mieć plastik 2 lata, żeby dostać uprawnienia, więc sporo przede mną, bo dopiero co zdałem B. Kusi mnie jeszcze zrobienie A ale trzeba czekać do 24 urodzin. Na razie jeżdże medleyem, żeby sie obyć z jednośladami, zobaczymy co potem.

 • Stanioch (gość)

  Czyli klasycznie jeśli chodzi o ograniczenia nasz A.Dupa wprowadził szeroki wachlarz kar i mandatów, a żeby coś polepszyć to na prośbę zagranicznych koncernów podwyższył dmc. W Polsce 3,5 t jest od czasów Lublinów i Żukow, na obecną chwilę na kat B dmc powinno być 5,5t lub 6,5t

 • driver (gość)

  Kolejna dyskryminacja starych właścicieli kat. B. Nowe osobówki, vany, suvy mają DMC od 2,5 do 3,2 Tony. Takim autem nie można pociągnąć żadnej przyczepy, bo przekroczy się DMC 3,5 T. Masa przyczepy nie powinna wliczana do limitu 3,5 T w kat. B i wtedy byłoby sprawiedliwiej. Poza tym trzeba pamiętać, że masa pojazdu ciągnącego powinna być większa od masy przyczepy o x 1,33. Dodatkowo po przekroczeniu 3500kg dochodzą opłaty viatoll/etoll itd..

 • jack (gość)

  te wszystkie zmiany są dla polski niekorzystne bo unia chce aby podporzadkować sobie państwa wschodniej europy ekonomicznie i politycznie i aby nie zagroziły dominacji niemiec Niemcy nie stosują sie do wszystkich narzucanych innym ograniczeń . to ocieplaenie klimatu to taka sama ściema jak z pandemią. Co2 nie jest gazem cieplarnianym . CO2 jest b. pożytecznym gazem bo dzięki niemu istnieje życie na Ziemi a ograniczanie jego emisji nie ma sensu i tylko nieuki wierzą w takie bajki że ograniczenie emisji obniży temperaturę naszej planety. Tzw. elity czyli ci co się nachapali wmawiają wszystkim że istnieje zagrożenie katastrofą klimatyczna. i straszy sie ludzi aby nie zwracali uwagi na sprawy dużo ważniejsze oni cha zniszczyć ludzkość doprowadzić do wymarcia 90 % ludzkości do tego mają służyć wirusy produkowane w laboratoriach Szczepionki które zabijają i powodują bezpłodność i poronieniagłód spowodowany "ekologia" Wojny lokalne i 3 wojna światowa. Wesołych świąt

 • ERT (gość)

  LPG ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości