Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. NSA wydał ważny wyrok w sprawie odbierania prawa jazdy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pytaniem prawnym do Naczelnego Sądu Administracyjnego, czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji o ujawnieniu kierowania pojazdem z prędkością w obszarze zabudowanym przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h.

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

W orzecznictwie reprezentowany jest pogląd, że starosta opiera decyzję wyłącznie na informacji od policji, która ma charakter dokumentu urzędowego. Według tego stanowiska, starosta nie jest uprawniony do weryfikowania przypisanego kierowcy wykroczenia pod względem merytorycznym. Nie może np. powoływać ani z urzędu, ani na wniosek, dowodów weryfikujących informacje policji.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

Z wydanej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że starosta może zatrzymać prawo jazdy na podstawie informacji policji o ujawnieniu przekroczenia prędkości przez kierowcę o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Uznano, że postępowanie o wykroczenie toczące się przed sądem karnym nie ma wpływu na postępowanie prowadzone przez starostę o zatrzymanie prawa jazdy.

Dla kierowców oznacza to, że utrzymane zostanie dotychczasowe zatrzymywanie prawa jazdy przez starostę w oparciu o niezweryfikowane ustalenia policji nawet w sytuacji, w której kierowcy zarzucają funkcjonariuszom błędy w pomiarze lub wadliwość sprzętu użytego do pomiaru.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ... (gość)

    "3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin." Lub jeździć dalej bez prawka jak już 6 miesięcy jeździ bez prawka to co mu tam

  • Ceres (gość)

    Debilny kraj debilne rządy tyle w temacie

  • Radziu (gość)

    kierowca z 10-letnim stażem... w historii jeden mandat z fotoradaru sprzed 4 lat 73 na 50tce... zero kolizji ...20-30 tys km rocznie nie licząc tras 1200 km po pracy z Antwerpii do Polski.... respektuje przejścia dla pieszych, nie przeszkadzają mi rowerzyści czy piesi na drogach, poza wyprzedzaniem (niektórzy kierowcy są oburzeni i trąbią jak wyprzedzam) wyznaję kulturę wobec innych uczestników ruchu.... Przepuszczam pieszego a z naprzeciwka czasem ze 4,5 aut przejedzie zanim ktoś łaskawie się zatrzyma..... ostatnio straciłem prawko za 93 km na 50tce w terenie zabudowanym.... nawet jeśli odzyskam uprawnienia (zabrono je bezprawnie-widać policja też umie cwaniakować) to do czasu rozpatrzenia sprawy w sądzie nie wiadomo ile czasu minie a ja pracując sam dla siebie jestem u.je.ba.ny.... I jak tutaj mieć szacunek dla Policji???? Dodam jeszcze że jedynie w niedziele zdarzają się dziwne sytuacje na drogach (apropos niedzielnych kierowców- którzy rzekomo jeżdżą wolniej czyli bezpieczniej)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości