Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Od 4 marca 2019 roku wydawany jest nowy dokument

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Co to oznacza w praktyce?

Wpisywanie adresu na blankiecie prawa jazdy w opinii resortu infrastruktury nie jest potrzebne, gdyż policja i tak takie dane może odczytywać z systemów informatycznych, np. centralnej ewidencji ludności.

Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100,50 zł. Oczywiście, nie licząc opłaty za badania lekarskie i za nową fotografię.

Zobacz także: Będą nowe znaki drogowe

Wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Z czasem każdy kierowca, kiedy skończy się termin ważności jego dokumentu, dostanie nowy blankiet. Bezterminowe prawa jazdy będą obowiązkowo wymieniane w latach 2028-2033 wtedy uprawnienia będą miały 15 lat ważności.

Nowy wzór prawa jazdy wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości