Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Od 4 marca 2019 roku wydawany jest nowy dokument

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Co to oznacza w praktyce?

Wpisywanie adresu na blankiecie prawa jazdy w opinii resortu infrastruktury nie jest potrzebne, gdyż policja i tak takie dane może odczytywać z systemów informatycznych, np. centralnej ewidencji ludności.

Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100,50 zł. Oczywiście, nie licząc opłaty za badania lekarskie i za nową fotografię.

Zobacz także: Będą nowe znaki drogowe

Wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Z czasem każdy kierowca, kiedy skończy się termin ważności jego dokumentu, dostanie nowy blankiet. Bezterminowe prawa jazdy będą obowiązkowo wymieniane w latach 2028-2033 wtedy uprawnienia będą miały 15 lat ważności.

Nowy wzór prawa jazdy wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • czytelnik (gość)

  Czy są ograniczenia związane z wiekiem kierowcy i jakie?

 • kluskajarcano (gość)

  Czy są ograniczenia związane z wiekiem kierowcy i jakie?

 • prawko do 60 roku (gość)

  bardzo dobra ustawa stare trupy już nie powinni kierowac żadnym pojazdem

 • MMMJJJ (gość)

  TRUPEM TO tY jESTEŚ , UMYSŁOWYM

 • Adam (gość)

  Dla każdego posiadacza takiego dokumentu to istotna informacja. Też w jednym z poradników na Mubi.pl jest artykuł w którym poruszana jest wymiana prawa jazdy. Dużo naprawdę cennych informacji w zależności od okoliczności. Mi te informacje się przydały zdecydowanie.

 • jaroo (gość)

  "Bezterminowe prawa jazdy będą obowiązkowo wymieniane w latach 2028-2033 – wtedy uprawnienia będą miały 15 lat ważności." - nie uprawnienia tylko dokument będzie wydawany na 15lat !!! Dlaczego ktoś administracyjnie może mi zabrać uprawnienia, które otrzymałem bezterminowo, jedynie na podstawie badania lekarskiego np. ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia ewentualnie wraz z wiekiem, ale tutaj nie ma o tym mowy ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości