Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Od marca 2019 roku ważna zmiana

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski W dokumencie potwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami nie będzie jednej z dotychczasowych rubryk. Co to oznacza dla kierowców?

W 2015 r. adres zniknął z nowej wersji dowodów osobistych, a podobny zabieg czeka dokumenty potwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zamieszczanie adresu w dokumencie potwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami, to kłopot i dodatkowy koszt dla kierowcy. Wymiana prawa jazdy, przy zmianie adresu zamieszkania, nie ma zatem uzasadnienia. Argumentowano, że dokument ma potwierdzać uprawnienia kierowcy, a nie jego miejsce zamieszkania.

Zobacz także: Paryż 2018. Premiery aut podczas salonu samochodowego

Bez adresu, prawa jazdy będą wydawane od 4 marca przyszłego roku. Nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdy kierowca w ciągu 30 dni np. od przeprowadzki, musi wymienić dokument ze względu na zmianę adresu. Nie przewidziano jednak żadnych sankcji i zazwyczaj kończy się na upomnieniu. Aby wymienić prawo jazdy, w wydziale komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Koszt wymiany to 100,50 zł (bez opłaty za zdjęcie).

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Es (gość)

  Wymieniłam prawo jazdy...i dostałam następne tylko na okres 15 lat...mimo, że ooprzednie było wydane bezterminowo...

 • Kirowca (gość)

  Witam.W 2016r weszło rozporządzenie że bezterminowe prawo jazdy że w miejscu gdzie jest myślnik NIE wpisuje się daty ważności.Ale urzędy o tym nie widzą lub nie pamiętają

 • Blue (gość)

  To jest kategoryczny błąd nie umieszczać na prawku adresu,prawo jazdy powinno być podstawowym dokumentem okazywania jak paszport,dowody osobiste mogą być ale nie muszą A przy zmianie adresu powinno wypełnić się wniosek i prawko powinno być wydawane za darmo.Polska to kraj zlodzieji i nigdy nic za darmo człowiek nie zalatwi

 • Autor (gość)

  Tego nie ma nawet w USA ! Mieszkałem tam kilka lat i miałem adres na amerykańskim prawie jazdy. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, która może się zdarzyć w każdej chwili i często się zdarza - po prostu niegroźna kolizja. Od 1 października 2018 r. kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC i nie będzie miał adresu w prawie jazdy. jak z nim spisać wspólne oświadczenie: bez numeru polisy i bez adresu na żadnym dokumencie. Oczywiście można czekać na Policję, ale trzeba się liczyć - w przypadku niegroźnych kolizji - nawet z kilkugodzinnym oczekiwaniem. A gdy przyjedzie w końcu Policja to może się okazać, że jest np. awaria i nie mają dostępu do danych i co wtedy ? Niech odpowie na to pytanie autor tego pomysłu.

 • grrrrr (gość)

  glupi pomysl prawo jazdy powinno miec te dane tym bardziej ze przy kontrolach policji standardowych nie bylo powodu sprawdzenia w bazach danych teraz kazda kontrola wydluzy sie

 • Jan P!!! (gość)

  Co za idiota to wymyślił ? Przecież dopiero teraz, do każdej dupereli trzeba będzie wzywać radiowóz celem potwierdzenia danych. A miało być tak fajnie.

 • Xxx (gość)

  Bardzo dobry pomysł...nawet jak ktoś ma inny adres albo nie ma adresu to np.mandaty są skutecznie egzekwowane dzięki np. Urzędowi Skarbowemu.. Nie widzę żadnego problemu ,żeby znaleźć kogoś w tym kraju,a poza tym w razie kolizji czy drobnej stłuczki liczmy na to że ludzie są ludźmi i nikt nie będzie unikał odpowiedzialnosci, chociaż wiadomo gdzie żyjemy.....

 • Weszyprzekret (gość)

  Prawo jazdy dokumenty czesto konfiskowane są przez policje w Europie w celu sprawdzenia legalności ich uzyskania . Odsyłane są później na adres wpisany właśnie w nim. Przypadek zagubienia tego dokumentu też może zostać rozwiązany za pomocą adresu wpisanego w Prawo Jazdy. Dlaczego tak bardzo polski rząd chce szybko wprowadzać nie przemyślane zmiany? Czyżby przekręt?

 • Antypis (gość)

  Kolejny idiotyczny pomysł posła PiS. Niepotrzebny problem, po podobnej sytuacji z brakiem adresu na nowych dowodach osobistych. Brak danych adresowych. to kolejne niepotrzebne marnowanie nerwów i czasu w sprawdzaniu autentyczności danych. Prawo jazdy, służy również, jako drugi ważny dokument potwierdzający dane, a teraz, po wymianie D.O., jako pierwszy z adresem zamieszkania. Widać ci lepsi chcą określenia narodu, jako bezdomni,za przy okazji kroić nasze portfele. Do es gość: prawo jazdy, właściwie uprawnienia do kierowania pojazdami w zależności od posiadanych kategorii jest bezterminowe, to bankiet ma czas ważności w tym przypadku 15 lat, dobrze, że nie 10, jak dowód osobisty, co nie zmienia faktu, że za wymianę i tak musimy zapłacić.

 • gunek (gość)

  Uważam pomysł za dobry, szkoda tylko że tam późno, właśnie zdałem egzamin po kursie w Motostart na Mokotowie, teraz tylko już czekam na prawko

 • Cezar (gość)

  Do antypis Cyt."Prawo jazdy, służy również, jako drugi ważny dokument potwierdzający dane". Wielokrotnie załatwiam coś w różnych Urzędach i nigdy nikt nie zgodził się potwierdzić moich danych personalnych za okazaniem Prawa jazdy więc oprócz policji tym dokumentem nigdzie nic nie potwierdzimy jak twierdzi antypis!

 • pablo (gość)

  Pomysl dobry, jeszcze jedna zmiane nalezy zrobic i wszystko bedzie wiadomo a mianowicie nr rejestracyjne tylko jedne i dorzywotnio na dane auto. Poza tym zmienic dowody na takie male jak prawojazdy a przy sprzedarzy i rejestracji wymagac pin-u od wlasciciela.

 • Tak tak (gość)

  Właśnie tak żadnych adresów CI CO PISZĄ PRZECIWNIE TO POLICJANCI

 • mori (gość)

  Dokumentem stwierdzającym tożsamość jest w świetle prawa polskiego dowód osobisty i paszport, a nie prawo jazdy. Jeśli chodzi o drobne stłuczki strona internetowa UFG i sprawdzamy polisę OC. Nie potrzebujemy do tego papierowego świstka. Zresztą zmiany w tym zakresie uważam za jak najbardziej pozytywne. Przykład wielu kierowców woziło dokumenty w schowku. Kiedy auto zostało skradzione ubezpieczyciel odmawiał wypłaty odszkodowania. Po zmianach dokumenty zostają w większości w domu i nie potrzeba ich wozić. Zatem odpada ten problem. Jeśli chodzi o adres w prawie jazdy to uważam że zmiana jak najbardziej na plus. Kuriozalną sytuacja była konieczność wymiany dokumentu dlatego że ktoś zmienił adres. Jeszcze tylko e-dokumenty i w ogóle nie będzie trzeba wozić przy sobie żadnych dokumentów wystarczy telefon. Świetne rozwiązanie.

 • instruk (gość)

  Witam.Bez dowodu osobistego a dokładnie bez adresu zamiesxkania w urzędach nic nie załatwimy.Więc żeby cos załatwić trzeba mieć dodatkowy dokument z adresem zamieszkania aby cos załatwić w urzędzie.Więc pomysył bez adresu jest bez sensu i głupi.Pozdrawiam wszystkich :)

 • Leo (gość)

  instruk - a co załatwisz w urzędzie okazując prawo jazdy? Czyli dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem określonych kategorii? NIC. Prawo jazdy służy tylko i wyłącznie do tego, żebyś miał prawo kierować pojazdem. Nie tylko pod adresem wskazanym na dokumencie, ale również z dala od tego adresu. Czyli adres ten nie jest do niczego potrzebny, co więcej jest niepotrzebnym balastem dla osób często zmieniającym adresy zamieszkania, bo wymagana jest każdorazowa jego zmiana również w tym dokumencie, co generuje zbędne koszty i nie jest do niczego potrzebne.

 • Asyrk11 (gość)

  Proste, wystarczy PESEL - jestem ZA

 • jochan (gość)

  Zajmuja sie glupotami A rzeczy istpotne umykaja między palcami. W Niemczech by kierowac ciągnikiem rolniczym trzeba miec w zaleznosci od masy prawo jazdy T lub T1. A w Polsce mozna jechac ciagnikiem 15 tonowym majac tylko kategorie na osobówke (B) i zero pojecia o ciagnikach skomplikowanych . Probuje sioe od 2 lat obejsc przepisy. Tzn jak do B dorobi lawete czyli E To mu wbijaja do prawa jazdy T Mimo,ze nigdy ciagnika rolniczego nie widzial na oczy Ja jako pracodawca w Niemczech jesli zobaczę w prawku polskim kat T i B+E wbite tego samego dnia Mowie kandydatowi Good BY Bo o ciagniku zero pojecia To jest chore A mial to byc przepis przejsciowy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości