Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy Odwołanie od wyniku egzaminu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Filip Kowalski Osoba zdająca egzamin na prawo jazdy może zgłosić zastrzeżenia co do jego przebiegu i oceny. Ma na to 14 dni od daty jego przeprowadzenia.

Skargę wraz z uzasadnieniem za pośrednictwem dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego składa się do marszałka województwa. Dokumenty warto przygotować w trzech egzemplarzach - dwa zostawić w WORD, a trzeci, którego wpływ został potwierdzony w sekretariacie, zachować jako dowód złożenia skargi na wynik egzaminu. Pismo musi zawierać szczegółowy opis zakwestionowanej sytuacji egzaminacyjnej, czy nieodpowiedniego zachowania egzaminatora.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

Marszałek województwa może kontrolować dokumentację i działalność związaną z egzaminowaniem, a także może unieważnić egzamin państwowy, który był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, o ile ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.

Jeżeli egzamin został przeprowadzony błędnie, kandydat na kierowcę musi ponownie przystąpić do sprawdzianu umiejętności. Za egzamin powtórkowy płaci WORD.

Można też złożyć skargę na egzaminatora, jeśli uznamy, że zachowywał się on niestosownie i to niezależnie od wyniku egzaminu. Jeśli wynik egzaminu nie budzi zastrzeżeń, wystarczy złożyć skargę na egzaminatora, którą kieruje się do jego przełożonego.

Podstawa prawna

Art 67. ust 1 okt 1 i 4 , 68 i 72 ustawy z 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r poz.155 z późn. zm.)

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Film (gość)

  Egzamin moze obejrzec kazdy pelnomocnik egzaminowanego u marszalka

 • Justyna (gość)

  Cenny artykuł.

 • esposito.vista@gmail.com (gość)

  Wszystko fajnie, ale jak ktoś musi dojeżdżać to i tak musi dojechac 2 raz, czy w takim przypadku kosztu nie powinien pokrywać word? A tym bardziej jak ktoś traci swój czas (a nie poświęca) ze swojej pracy?..

 • MANIEK (gość)

  Witam. W dnu dzisiejszym miałem egzamin na kat D w Częstochowie. Egzaminator wystawił mi wynik negatywny wpisując w uwagach: "Nie prawidłowy przejazd przez sygnalizator" a powinien " Wymuszałem na kursancie jazdę, mimo wyraźnego światła czerwonego i strzałki warunkowego przejazdu, mimo, iż ie było pieszych a był duży ruch pojazdów na drodze poprzecznej. Wjeżdżając dokonałbym zablokowania całkowitego przejścia dla pieszych, kiedy wówczas mieli zielone światło. Nie miałbym możliwości włączenia się do ruchu, ponieaż było bardzo duże nateżenie ruchu drogowego. Wystarczyłoby by w międzsy czasie pojawił się pieszy lub rowerzysta egzamin zostąłby natychmiastowo przerwany z powodu "zablokowania przejścia dla pieszych Cały egzamin przebeigał bez zarzutu. Egzaminator emerytowan poracujący dorwyczo w WORD Częstochowa.

 • Oszustwo (gość)

  W przypadku, gdy marszałek stwierdzi niesluszność oblania egzaminu, to nie powinno przeprowadzać się egzaminu ponownie tylko uznawać egzamin za zaliczony. Jak można unieważnić egzamin, a zdającego wysłać na "rzeź". To tak jakby sąd wydał wyrok, że trzeba powtórzyć znęcanie się nad rodziną, bo ofiara się odwołała. Egzaminator powinien być ukarany karą 2000 tysięcy złotych z czego 1000 powinno zostać wpłacone kursantowi za czas, nerwy i inne koszty związane z tą sytuacją.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości