Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Okres próbny i zielony listek z opóźnieniem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała-Azarko Surowsze przypisy dla młodych kierowców mogą być przesunięte w czasie. Związane są z wejściem w życie drugiej części systemu CEPiK 2.0 dotyczącej centralnej ewidencji kierowców.

Ministerstwo Cyfryzacji rozważa „przesunięcie terminu wejścia w życie rozbudowanej ewidencji kierowców". Informacje potwierdził w rozmowie z Motofaktami Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.

- Wyciągnęliśmy wnioski i nie chcemy powtórki z tego, co wydarzyło się przy uruchomieniu pierwszej części CEPiK 2.0 dotyczącej ewidencji pojazdów - zaznacza. Przypomnijmy, że wielu kierowców miało problem z rejestracją samochodów, gdyż system działał wadliwie.

To już kolejne opóźnienie, a ostatnio planowano, że zmiany wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku. Nie jest pewne o ile zostaną przesunięte, gdyż trwają niezbędne analizy.

Jak jest obecnie?


Młody kierowca to osoba, która uzyskała prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Liczy się data odebrania prawa jazdy. Dopuszczalne punkty karne dla młodego kierowcy to 20. Po przekroczeniu tego limitu w ciągu roku od odebrania prawa jazdy, traci się uprawnienia do kierowania pojazdami. Obecnie nowy kierowca nie uczestniczy w kursie doskonalenia jazdy. Po odebraniu prawa jazdy może pracować jako kierowca. Nie musi oznaczać pojazdu jakim się porusza naklejką z zielonym listkiem. 

Jak będzie?

Dwuletni okres próbny będzie dotyczył wszystkich nowych kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B. Posiadanie innych kategorii prawa jady nie zwalnia kierowcy z obowiązku odbycia okresu próbnego.

W okresie próbnym między 4 a 8 miesiącem od momentu zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł

Redakcja poleca:

Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
Wideorejestratory nielegalne? Policja się tłumaczy
Używane auta dla rodziny za 10 000 zł

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”.  Młodych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie można przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem.

W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • XC (gość)

  PRAWO JAZDY TRUDNE DO ZDOBYCIA ONI TYLKO MŁODYM LUDZIOM CHCIELI BY ŻYCIE TRUĆ ŻEBY MŁODY CZŁOWIEK NIE ZDOBYŁ ZAWODU KIEROWCA COŚ TU JEST TE PRAWO POLSKIE NIE NORMALNE NISZCZYĆ TYLKO ŻYCIE WSZYSTKIM BY UMIELI JA BYM CHCIAŁ ŻEBY IM Z TEGO NIC NIE WYSZŁO BO PO CO MAJĄ TAKIE DZIADOSTWA NA PRAWO JAZDY WPROWADZAĆ TO BĘDZIE TYLKO WYCIĄGANIE PIENIĘDZY Z MŁODYCH LUDZI KURSY DOKSZTAŁCAJĄCE PO ZDANIU EGZAMINU PRZECIEŻ NIKOGO BY NA TO STAĆ NIE BYŁO SAM KURS NA PRAWKO JEST DROGI A CO DOPIERO DOKSZTAŁCAJĄCY

 • XC (gość)

  PUNKTY KARNE MUSZĄ BYĆ WYKASOWANE JA SŁYSZĘ ŻE STRASZĄ LUDZI ŻE NIE BĘDĄ PUNKTÓW KASOWAĆ JAK NIE BĘDĄ MUSZĄ CO JA BĘDĘ MIAŁ JEDEN PUNKT I TAK SIEDZIAŁ BĘDZIE MUSI BYĆ WYKASOWANY GDY KIEROWCA NIE POPEŁNIA TYCH SAMYCH CZYNÓW CO BYŁY TE SAME POPRZEDNIO

 • XC (gość)

  JEDEN PUNKT KARNY SKASOWANY MUSI BYĆ PO ROKU CZASU

 • XC (gość)

  BO INACZEJ BYŁO BY NIE UCZCIWE KAŻDY WIE ŻE JEDEN PUNKT KARNY JEST NIC MUSI BYĆ WYKASOWANY PO ROKU CZASU I TYLE

 • XC (gość)

  CIEKAWE CZY WPROWADZANIE ZMIAN 4 CZERWCA JEST ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ BO JA TAK NIE WIDZIAŁEM ŻEBY JAKIEŚ ZMIANY WPROWADZALI W ŚRODKU ROKU

 • XC (gość)

  PRAWO JAZDY NAJTRUDNIEJSZE W POLSCE RZĄD TYLKO BY WYNISZCZAŁ POLAKÓW

 • XC (gość)

  ONI TYLKO CHCĄ MŁODYM LUDZIOM ŻYCIE TRUĆ JAK NIE EKOJAZDY WYMYŚLALI TO KOLEJNE JAKIEŚ DZIADOSTWO WYMYŚLAJĄ CAŁY CZAS TYLKO GRZEBIĄ W TYM PRAWO JEŹDZIE JUŻ NIE WIEDZĄ CO ZROBIĆ ŻEBY OBLEWALI LUDZI

 • XC (gość)

  NIECH JUŻ ZABRONIĄ NAM CAŁKIEM SAMOCHODU UŻYWAĆ W TYM NĘDZNYM KRAJU

 • XC (gość)

  TU TAJ W POLSCE NIE MA JUŻ ŻYCIA

 • XC (gość)

  A ja proponuje obowiązkowe badania psychiatryczne dla posłów

 • XC (gość)

  jeżeli jak wprowadzą te nie normalne zmiany to PIS przegra wybory

 • Komentarz usunięty.
 • bart (gość)

  juz sie z nas smieją za granicą ze mamy najrudniejsze prawko bo oczywiscie kase musza bić bylem w Irlandii tam kazdy zdaje a wypadków niema parodia z tym listkiem będzye wstyd na całą europe

 • MJ (gość)

  W następnych wyborach PiS straci dużo wyborców przez takie debilne pomysły.

 • kolo40 (gość)

  Zdałem teorie i praktyczny w pierwszych podejściach - najpierw trzeba się nauczyć a potem pójść na egzamin, nie odwrotnie.

 • GOSC (gość)

  To jest naprawde nienormalne i psychiczne wprowadzanie takich przepisow jeszcze troche to przez tych idiotow w sejmie bedzie sie w Polsce zamiast samochodow uzywac KONI tak jak bylo za komuny.Naprawde idioci!!!!!!!!!!!!!!

 • Justyna (gość)

  No to czekamy na zmiany w prawie jazdy. Ciągle tylko termin przesuwają.

 • Halina (gość)

  Żadnych zmian nie będzie! To tylko jest po to żeby poszło więcej osób robić prawo jazdy żeby szkoły nauki jazdy i wordy miały z czego się utrzymać! Już miały wejść te zmiany w czerwcu 2016roku i tak co roku przesuwają!

 • Pax (gość)

  Ciekawe czy to coś pomoże...wg mnie to większość polskich kierowców powinna mieć tylko prawo jazdy z clubcardcompl....byłoby zdecydowanie bezpieczniej....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości