Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy po nowemu. Nowe kategorie, trudniejszy teoretyczny

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Prawo jazdy po nowemu. Nowe kategorie, trudniejszy teoretyczny Od 11 lutego przyszłego roku zmienią się zasady zdawania egzaminu teoretycznego. Będą też nowe kategorie uprawniające m.in. do jazdy na quadach. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny zmiany są rewolucyjne. Zamiast 18 pytań będzie ich 32. Egzaminowani będą zdobywać punkty za poszczególne zadania.

– 20 pytań będzie z wiedzy podstawowej, natomiast 12 ze specjalistycznej – informuje Wioletta Myszkowska, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.

– Podstawowa wiedza dotyczy przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa z zakresu wszystkich kategorii. Specjalistyczne pytania dotyczą już konkretnej kategorii, np. motocykla.

Jednokrotny wybór i punkty

W przypadku pytań z wiedzy podstawowej będziemy odpowiadać na zasadzie jednokrotnego wyboru: tak/nie. Będzie jedna prawidłowa odpowiedź. W przypadku pytań specjalistycznych będą 3 warianty z jedną prawidłową odpowiedzą.

– Nowe przepisy wprowadzają też gradację odpowiedzi ze względu na stopień trudności – wyjaśnia nasza ekspertka. – Będą pytania za 1 i za 3 pkt. Maksymalnie do zdobycia będą 74 punkty. Minimum punktowe, aby egzamin był zdany – to 68 pkt. Czas egzaminu jak do tej pory – 25 minut.

Baza pytań

Bazę będzie stanowiło około 1000 pytań dotyczących wszystkich kategorii.

– Zamysł jest taki, by przyszli kierowcy uczyli się przepisów a nie odpowiedzi na pamięć – wyjaśnia Wioletta Myszkowska. – To jest słuszne założenie.

Nowe kategorie

Pojawi się nowa kategoria prawo jazdy – AM – posiadacze będą mieli uprawnienia do jazdy lekkimi pojazdami 4-kołowymi, czyli quadami oraz motorowerem. Pojawi się również kategoria A2 dla motocykli o mocy do 35 kW.

– W przypadku kategorii A osoby, które zdawać będą na prawo jazdy po raz pierwszy, będą musieli mieć ukończone 24 lata. Do tej pory wymagany wiek to 18 lat. Jeśli chodzi o kategorię A1, na motocykle o pojemności do 125 cm sześć., bez zmian – trzeba mieć ukończone 16 lat.

Nowe elementy w praktycznym na motocykle

Nie tylko pojawiają się nowe kategorie. W egzaminie praktycznym przyszłych kierowców motocykli też będą zmiany.

– Egzaminowani będą musieli wykonać szybki slalom między pachołkami przy prędkości 30 km/h – informuje nasza ekspertka. – Zupełnie nowym elementem będzie również ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h. Będzie to prawdopodobnie przeszkoda z kierunkowskazami prawym i lewym. W ostatniej chwili jeden się włączy by zasugerować stronę, z której przeszkoda ma być ominięta.

– Taki element na placu manewrowym pozwoli egzaminatorowi sprawdzić technikę jazdy kandydata na kierowcę przy dużych prędkościach, balansowanie ciałem no i oczywiście refleks – tłumaczy Myszkowska. – Plac manewrowy będzie więc zmieniony. Pojawią się też urządzenie mierzące prędkość.

Prawo jazdy po nowemu. Nowe kategorie, trudniejszy teoretyczny
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Prawo jazdy po nowemu. Nowe kategorie, trudniejszy teoretyczny

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości