Prawo jazdy. Przepisy niezgodne z konstytucją
Data publikacji: Autor: (mm)

Sprawa dotyczy niezgodności przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z konstytucją w zakresie, w jakim nakładają na osoby z niepełnosprawnością obowiązek dostarczenia pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.
Przypomnijmy, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zostały zwolnione z obowiązku zapewnienia pojazdu przystosowanego do egzaminowania osób z niepełnosprawnością. To one zostały zobowiązane do dostarczenia pojazdu na państwowy egzamin praktyczny. Należy podkreślić, że osoba z niepełnosprawnością odbywa kurs nauki jazdy korzystając z pojazdu ośrodka szkolenia kierowców, podmiotu prywatnego, który jest zobowiązany posiadać pojazdy przystosowane do rodzaju niepełnosprawności, jeżeli szkoli osoby z niepełnosprawnością.
Redakcja poleca:
- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!
- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!
Trybunał Konstytucyjny wskazał, że na ustawodawcy ciąży obowiązek wprowadzenia regulacji zapewniających osobom niepełnosprawnym przynajmniej minimalny, a zarazem efektywny poziom pomocy władz publicznych w zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Dodał, że zakwestionowane przepisy pozornie tylko ułatwiając osobom niepełnosprawnym zdobywanie uprawnienia prawa jazdy kategorii B.