Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Przepisy niezgodne z konstytucją

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Przepisy, odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy, są niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Fot. Archiwum Sprawa dotyczy niezgodności przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z konstytucją w zakresie, w jakim nakładają na osoby z niepełnosprawnością obowiązek dostarczenia pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.

Przypomnijmy, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zostały zwolnione z obowiązku zapewnienia pojazdu przystosowanego do egzaminowania osób z niepełnosprawnością. To one zostały zobowiązane do dostarczenia pojazdu na państwowy egzamin praktyczny. Należy podkreślić, że osoba z niepełnosprawnością odbywa kurs nauki jazdy korzystając z pojazdu ośrodka szkolenia kierowców, podmiotu prywatnego, który jest zobowiązany posiadać pojazdy przystosowane do rodzaju niepełnosprawności, jeżeli szkoli osoby z niepełnosprawnością.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że na ustawodawcy ciąży obowiązek wprowadzenia regulacji zapewniających osobom niepełnosprawnym przynajmniej minimalny, a zarazem efektywny poziom pomocy władz publicznych w zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Dodał, że zakwestionowane przepisy pozornie tylko ułatwiając osobom niepełnosprawnym zdobywanie uprawnienia prawa jazdy kategorii B.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • MF (gość)

  Znaczy, że TK obudził się po ponad 5 latach, że przepisy są niezgodne z konstytucją? A, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50km/h kierowcy są karani dwoma różnymi karami jeszcze nie wymyślił? Trzeba mu dać jeszcze pewnie ze 3 lata.

 • ehhh (gość)

  Po 5 latach się obudzili. I niech mi ktoś przedstawi solidne argumenty dlaczego nie powinni orzekać wg kolejności złożonych wniosków. Taki oto TK, nic nie robic, brać kasę i jeszcze prywatnie pracować, udzielać wywiadów w niemieckich stacjach itd...

 • nik (gość)

  MF. Takich kierowców o których piszesz, powinni rozjeżdżać walcem! Karanie tylko raz, a jaka korzyść dla wszystkich!!!

 • Justyna (gość)

  Straszne rzeczy się dzieją z tymi przepisami w Polsce.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości