Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Ruszyły prace nad zmianami

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Komisja Europejska zdecydowałą się pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o nieprawidłowe wdrożenie przepisów unijnych dotyczących prawa jazdy. Właśnie rozpoczęto prace nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnych przepisów.

Fot. Archiwum Zdaniem Komisji Europejskiej Polska nie wydawała praw jazdy na wymagane okresy ważności. Zarzuca się także niezdefiniowanie niektórych kategorii praw jazdy, a dodatkowo zdaniem Komisji Europejskiej w naszym kraju własciwie nie zostały wdrożone przepisy dotyczące miejsca zamieszkania głównie w odniesieniu do osób, które mieszkały kolejno w różnych państwach Unii Europejskiej.

Zobacz także: Kamil Dankowski jedynym wygranym kryzysu w Śląsku Wrocław

Sejmowa komisja infrastruktury rozpoczęła prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Nowelizacja przewiduje, że strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy na motocykle w wieku 18 lat. Regulacja ta została potraktowana jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy, pozwalający na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują swoje czynności w ramach obrony cywilnej. Takie podejście zakwestionowała jednak Komisja Europejska.

Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że unijna dyrektywa 2006/126/WE w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie i określa daty ważności, zależnie od rodzaju uprawnień. To także system wymiany informacji na temat praw jazdy (RESPER). Regulacje mają na celu ograniczyć możliwości oszustwa i gwarantują rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców w UE.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Justyna (gość)

    Dziękuję za informacje na ten temat.

  • doctore (gość)

    ta unijna zbieranina to wrzód na zdrowej europie , trzeba się pozbyć wrzoda

  • Marcin (gość)

    Data ważności prawa jazdy ??? a czemu nie ma daty ważności uprawnień np : dla Elektryków, Mechaników ,Doktorów ,Piekarzy Stolarzy ,Kucharzy ??? jest całkiem spora grupa osób którym prawo jazdy jest niezbędne do pracy !!! czemu tyko kierowcy dostają mandaty i punkty ??? a np: piekarz już nie ??? czemu tylko kierowcy zabiera się uprawnienia do pracy ???? co to za nagonka na kierowców !!! czy kierowca to krowa dojna XXI wieku ???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości