Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Sejm za wprowadzeniem zmian

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Tomasz Hołod Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Jej zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów do norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Co się zatem zmieni?

Fot. Tomasz HołodZdaniem Komisji Europejskiej Polska nie wydawała praw jazdy na wymagane okresy ważności. Zarzuca się także niezdefiniowanie niektórych kategorii praw jazdy, a dodatkowo zdaniem Komisji Europejskiej w naszym kraju własciwie nie zostały wdrożone przepisy dotyczące miejsca zamieszkania głównie w odniesieniu do osób, które mieszkały kolejno w różnych państwach Unii Europejskiej.

Nowelizacja przewiduje, że strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy na motocykle w wieku 18 lat. Regulacja ta została potraktowana jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy, pozwalający na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują swoje czynności w ramach obrony cywilnej. Takie podejście zakwestionowała jednak Komisja Europejska.

Zobacz także: Tadeusz Pawłowski trenerem Wisły Kraków

408 posłów opowiedziało się za zmianą, przeciw było 16, 9 wstrzymało się od głosu. Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że unijna dyrektywa 2006/126/WE w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie i określa daty ważności, zależnie od rodzaju uprawnień. To także system wymiany informacji na temat praw jazdy (RESPER). Regulacje mają na celu ograniczyć możliwości oszustwa i gwarantują rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców w UE.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ada$ (gość)

  18-sto letni strażak? Ilu takich jest? I o co chodzi z tym prawem jazdy dla strażaka. A jeżeli miał wcześniej a potem został strażakiem to mu odbiorą?

 • Justyna (gość)

  Tak postanowiono i musimy się z tym zgodzić.

 • Jarek709 (gość)

  Droga Unia Europejska chciała by zmienić wszystkie normy, bo Polska nie ma własnego zdania i nie potrafi sama układać przepisów. Prawie jak w 1772.

 • w7w (gość)

  chcieliśta unii -to ją mata: jak mawiała moja babcia..Jesteście rezani niczym stado baranów...POd płaszczykiem "wymogów" unii.Ciekawe,ze ta zaf.......a unia nie może wymusić na Angolach żeby nie jezdzili "pod prąd". Można? MOŻNA.

 • Kamark (gość)

  Według przepisów UE ogórek to owoc a ślimak to ryba i to tyle jeżeli chodzi o pomysły urzędników UE

 • Jano (gość)

  Zapamiętajcie raz na zawsze! Unia Jewro-pejs-ka nic wam nie daje, Unia Jewro-pejs-ka robi na was interesy

 • antyPO (gość)

  Ten cały eurokołchoz to siano dla złodziei, głównie z PO.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości