Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy: szczegóły nowego egzaminu z teorii

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Już od 11 lutego 2012 roku, kandydaci na kierowców w Polsce będą musieli zmierzyć się z nowym, bardziej złożonym egzaminem teoretycznym. Wiele osób obawia się, że znacząco utrudni to zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Zmiany w egzaminie teoretycznym związane są z wejściem w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami. Jej celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach, dlatego nowy egzamin zawiera znacznie więcej pytań dotyczących kwestii praktycznych. Jak podaje "Rzeczpospolita", zmianom ulegną także formalności związane z zapisaniem się na kurs.
**
CZYTAJ TAKŻE

Prawo jazdy: zmiany w egzaminach już od 2012 rokuJak osoby niepełnosprawne mogą zdobyć prawo jazdy?

**

Zanim kandydat na kierowcę będzie mógł stać się kursantem szkoły nauki jazdy, będzie musiał udać się do starosty swojego powiatu, by odebrać kartę "Kandydata na kierowcę". Poza tym, będzie musiał we własnym zakresie uzyskać orzeczenie lekarskie, zdjęcie, opłatę za wydanie prawa jazdy, a w przypadku osób nieletnich, zgodę rodziców na rozpoczęcie kursu. W ten sposób ustawodawca starał się zminimalizować ryzyko utajenia przed ośrodkiem nauki jazdy przez kierowcę faktu ukarania go zakazem prowadzenia pojazdów.

Po odbyciu 30-godzinnego szkolenia, na kursantów czekać będzie zupełnie nowy, państwowy egzamin teoretyczny. Będzie się składał z dwóch części. Etap podstawowy, na który przypadać będzie 20 pytań, ma dotyczyć wiedzy ogólnej. Nowością mają być filmy sytuacyjne, wyświetlane na ekranie komputera. Kandydaci na kierowców będą mogli odpowiadać na pytania "tak" lub "nie".

Z kolei druga część testu teoretycznego będzie dotyczyła wiedzy specjalistycznej, ściśle związanej z kategorią prawa jazdy. Będzie się składała z 12 pytań, które podobnie jak w poprzednim etapie, będą zawierały filmy i ilustracje. Tym razem odpowiedzi będzie trzeba wybrać spośród 3 propozycji. W każdym przypadku dwie z nich będą prawidłowe.

Na udzielenie każdej z odpowiedzi, zdający będzie miał 30 sekund. Po jej udzieleniu, nie będzie możliwości zmiany swojej decyzji. W zależności od stopnia trudności, pytania będą punktowane w skali 1-3. Egzamin uzna się za zaliczony, jeśli kandydat uzyska 68 na 74 punkty. Egzamin będzie trwał 25 minut.

Obecnie, projekt ustawy znajduje się na etapie konsultacji społecznych.

Źródło: rp.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty