Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Ta niewiedza może kosztować jego utratę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Wjazd na obszar zabudowany oznacza znak D-42 obszar zabudowany. 

Fot. Marek Zakrzewski W obszarze zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Warto pamiętać jakimi znakami taki obszar musi być oznaczony.

Art. 2 pkt 15 ustawy prawo o ruchu drogowym definiuje obszar zabudowany jako obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi. Wjazd na obszar zabudowany oznacza znak D-42 obszar zabudowany, natomiast wyjazd z niego znak D-43 koniec obszaru zabudowanego (patrz zdjęcia w galerii poniżej). Warto mieć na uwadze, że są to jedyne znaki, które oznaczają obszar zabudowany.

Za znakiem D-42 rozpoczyna się obszar zabudowany, w związku z czym należy ograniczyć prędkość do 50 km/h (w godz. 5:00 – 23:00) albo do 60 km/h (w godz. 23:00 – 5:00).

Znaki informujące w jakiej miejscowości się znajdujemy oznaczone są symbolami E-17a (wjazd do miejscowości) i E-18a (koniec miejscowości). Nie oznaczają one jednak, że wjeżdżamy w teren zabudowany.

Aby stwierdzić, że w danej miejscowości znajduje się obszar zabudowany, kierowca powinien spotkać na swojej drodze znak E-17a jak i D-42.

Zobacz także: Problem z elektryką. Najczęściej zgłaszane usterki

Jeśli kierowca widzi znak z nazwą miejscowości, a pod spodem znak z ograniczeniem prędkości np. do 40 km/h musimy wiedzieć, że ograniczenie to obowiązuje na terenie całej miejscowości.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, wydana zostanie decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca musi ponownie zdać egzamin, aby zasiąść za kierownicę.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

 

Wjazd na obszar zabudowany oznacza znak D-42 obszar zabudowany. 

Fot. Marek Zakrzewski

Wjazd na obszar zabudowany oznacza znak D-42 obszar zabudowany.

Fot. Marek Zakrzewski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kazik (gość)

  By napisać dobry artykół trzeba korzystać z znaku D-72 oraz P-42.

 • Pinoko (gość)

  A po gówno to prawo jazdy lepiej nie zdawać zbędny stres niema takiego kraju jak Polska co tyle elek w miastach jeździ i zatrówa powietrze kase do budżetu nabija wystarczy nic na siebie niemieć fura kradziona i mieć to wszystko w du..e

 • Black (gość)

  Ty Pinoko a co nie masz uprawnień i ch*j Cię strzela bo pewnie jesteś zbyt tępy żeby zdać. Z resztą widać po tym co piszesz że poziom 15 latka gdzie się nacpa i udaje kozaka. Hahahaha żałosny jesteś.

 • Mat (gość)

  Czy zrobione zdjęcie przez fotoradar w zabudowanym leciał em no 100na pewno 110kmh o 1 w nocy to czy za to mogę stracić prawko? Czy tylko w przypadku gdy łapie policja??

 • Lolek (gość)

  Teoria sobie a praktyka sobie w Polsce każdy wuj rządzi na swój strój.Na drodze DW740 zapomnieli podległe Staroście i Prezydentowi Miasta służby w miejscowości Wacyn tak prawidłowo oznakować teren zabudowany ponieważ brak jest umieszczonego znaku D42 a jest tylko tabliczka niebieska z napisem Radom i niżej z napisem powiat radomski.Pomimo nieprawidłowego oznakowania Policja bezprawnie zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące a Prezydent miasta i Starosta takie bezprawie akceptują wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.Nawet żeby było śmieszniej to siedmioosobowe Kolegium przy Prezydencie Miasta Radomia również potwierdza takie bezprawie pomimo wydanego orzeczenia sądu najwyższego że brak znaku D42 na drodze eliminuje teren zabudowany ponieważ kierujący nie wie że na tym terenie się porusza.Wszyscy experci nie mają pojęcia że nie ma znaku nie ma wykroczenia a co nie jest zabronione jest dozwolone .

 • Destro (gość)

  Tylko już 8 miesięcy temu zatrzymali moje prawo jazdy policjanci i było przekazane prawko do starosty. Czekam do tej pory

 • 22lukasz2 (gość)

  Proszę dodać na minimum jakiej wysokości musi być umieszczony znak z ograniczeniem prędkości pod nazwą miejscowości ponieważ jeżeli nie ma zachowane odległości od ziemi to wtedy nie obowiązuje

 • Wacek na policję (gość)

  Do Lolek Nie rozumiem , to trzeba było pokazać wyrok sądu , albo się odwołać

 • Juzek (gość)

  W jakim kraju oprócz Polski są takie znaki (te domki) bo ja nigdzie oprócz naszego nie widziałem. Nawet w Niemczech czy Luksemburgu są tablice białe z nazwą miejscowości. Takie jak dawniej były.

 • stanislaw (gość)

  Najpierw powininismy znać definicje co to jest obszar zabudowany, Obszar zabudowany to obszar o zabudowie ciągłej lub skupionej przy ktorej znajduja sie co najmniej trzy budynki nie dalej jak 15 metrow od krawedzi jezdni

 • Nikt (gość)

  Teren zabudowany składa się z: oznakowanego radiowozu i dwóch umundurowanych funkcjonariuszy. Koniec dyskusji.

 • Dany (gość)

  A jadąc 91 km /h na ograniczeniu 40 w terenie zabudowanym liczy się od 40 czy 50 ? Czyli maja prawo zabrać prawo jazdy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości