Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo jazdy. Utrata uprawnień przez leki na astmę? MSWiA wydało decyzję

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski Prawo jazdy można stracić przez leki na astmę? Okazuje się, że to możliwe, a przekonał się o tym jeden z kierowców zawodowych.

Kierowca został zatrzymany przez patrol policji do rutynowej kontroli drogowej. Wszystko przebiegało bez zastrzeżeń do momentu kiedy funkcjonariusze postanowili przeprowadzić test na obecność narkotyków w organizmie kierującego. Sprzęt wykrył amfetaminę.

Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Jak wyjaśnia portal prawodrogowe.pl, zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu policyjnego testera, może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała. Taka sytuacja miała miejsce w tym przypadku.

Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu policyjnego testera, może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała. 

Fot. Motofakty.pl Tłumaczenia kierowcy okazały się jednak niewystarczające. Stracił uprawnienia, które udało się odzyskać, ale jako kierowca zawodowy, nie mógł przez ten czas wykonywać pracy, co negatywnie odbiło się na kondycji finansowej pokrzywdzonego i jego rodziny.

Zobacz także: Będą nowe znaki drogowe

Na tym nie koniec. Sytuacja się powtórzyła i podczas kolejnej kontroli ten sam kierowca stracił uprawnienia z tego samego powodu. Zwrócił się do posła Józefa Lassoty z prośbą o interwencję, a odpowiedź w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort wyjaśnia, że należy eliminować z ruchu wszystkich kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli "środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną". Podkreśla, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Konieczne jest zabranie prawa jazdy w chwili gdy występuje podejrzenie, że kierujący: jest po spożyciu alkoholu lub jest pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Resort podkreślił również, iż sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze policji jest w pełni profesjonalny i trudno negować jego wynik, natomiast decyzję o tym, czy po spożyciu danego leku można prowadzić samochód, pacjent powinien podjąć po konsultacji z lekarzem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  No a co się można po nich spodziewać.

 • Rowolucja.pl (gość)

  Nie to nie PIS, a upierdliwy i złośliwy Policjant. Nie poszło w sądzie, to teraz pewnie na posterunku/komendzie wiszą zdjęcia i nr. rejestracyjne tego kierowcy.

 • A taka jest treść ulotki (gość)

  Ventolin: Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie odnotowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Sprawa jest znana w świecie przynajmniej od 10 lat. Policja kupując nowe zabawki powinna również zapoznać się z instrukcją obsługi i wprowadzić odpowiednie procedury. Kolejna sprawa to bezpodstawne przeprowadzanie kontroli. Kontrola powinna być wyłącznie kiedy występuje podejżenie np. po zachowaniu kierowcy.

 • (gość)

  Głupie to!!!

 • yurek (gość)

  Po pierwsze, podstawą jakichkolwiek konsekwencji powinno być badanie krwi, a nie policyjne przesiewowe pseudo testy. Po drugie, i to jest problem przepisów, w Polsce nie ma określonego zabronionego stężenia środków "odurzających" we krwi. Do czego to prowadzi? Jeśli tydzień temu paliłeś zioło, a dzisiaj spowodujesz wypadek i policja zbada Ci krew, to wynik będziesz miał pozytywny (tj. wykryją zioło), mimo że już dawno zioło "nie działa".

 • Listall (gość)

  Interesy!

 • Lissa (gość)

  Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Witamy na ==>> www.Sexcoss.com

 • p. (gość)

  Baaaardzo nierzetelny artykul: badanie nie wykryło amfetaminy, tylko blednie wyznaczyło jej obecność. Ventolin nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdow, ani nie zawiera srodków psychotropowych. Natomiast " decyzji" MSWiA szkoda komentować: "sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze policji jest w pełni profesjonalny i trudno negować jego wynik". Czy Policji cos mówią określenia: false positive czy limity detekcji? Astmatyk

 • hens (gość)

  Trzeba producenta Ventolin/u podać do sądu, o zasądzenie odszkodowania za straty finansowe i moralne. A dlaczego ? ................W skutkach ubocznych producent nie przewidział możliwości podobieństwa salbutamolu w testach do amfetaminy i problemów z policją przy prowadzeniu samochodu. Fizycznie lek działa rozkurczowo na oskrzela. A że policja ma narkotesty z epoki kamienia łupanego, to niech producent leku skarży policję o nieudolność, o nadużycie uprawnień i stosowanie archaicznych testerów.

 • xx (gość)

  Lissa (gość) 2019-02-14 22:25 Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Witamy na ==>> www.Sexcoss.com spie-rda-laj zboczona pi-do

 • atr (gość)

  Ventolin jako lek wziewny działa miejscowo, ewentualne stężenie salbutamolu jest tak małe, że nie ma wpływu na organizm jako całość, a jedynie na oskrzela. Ulotka leku zawiera wyraźną informację : "Nie odnotowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn." Możecie mnie panowie policjanci pocałować....

 • Aśka (gość)

  Obecnie używam tych wziewek.. Ale nie odczulam nic złego tylko komfort w oddychaniu..

 • hens (gość)

  @ Aśka To przy badaniu narkotestem z lat 90 tych jesteś bez prawka...............i nie ma że boli. Dzisiaj policjant ma zawsze rację ! A wiesz dlaczego kiedyś króliki uciekały przez ruską granicę do Polski ? Bo tam byki kastrowali. A dlaczego ?............ Bo zanim się wytłumaczy to mu jaja utną.

 • Kamil (gość)

  Wczoraj byłem po kontroli w Niemczech narkotest 10 min wcześniej przyjęłam 2 dawki ventolinu nic nie wykazało pytałem sie niemieckiego policjanta owszem Wykaże ale tylko marihuana amfetamina opiany ketanol w bardzo dużych ilościach Bajka testy działają do nawet 4 tyg wiec nie ma co go bronić napewno coś brał

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości