Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Utrata uprawnień przez leki na astmę? MSWiA wydało decyzję

Mariusz Michalak
Fot. Grzegorz Olkowski
Fot. Grzegorz Olkowski
Prawo jazdy można stracić przez leki na astmę? Okazuje się, że to możliwe, a przekonał się o tym jeden z kierowców zawodowych.

Kierowca został zatrzymany przez patrol policji do rutynowej kontroli drogowej. Wszystko przebiegało bez zastrzeżeń do momentu kiedy funkcjonariusze postanowili przeprowadzić test na obecność narkotyków w organizmie kierującego. Sprzęt wykrył amfetaminę.

Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Jak wyjaśnia portal prawodrogowe.pl, zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu policyjnego testera, może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała. Taka sytuacja miała miejsce w tym przypadku.

Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu
Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu policyjnego testera, może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała.

Fot. Motofakty.pl

Tłumaczenia kierowcy okazały się jednak niewystarczające. Stracił uprawnienia, które udało się odzyskać, ale jako kierowca zawodowy, nie mógł przez ten czas wykonywać pracy, co negatywnie odbiło się na kondycji finansowej pokrzywdzonego i jego rodziny.

Na tym nie koniec. Sytuacja się powtórzyła i podczas kolejnej kontroli ten sam kierowca stracił uprawnienia z tego samego powodu. Zwrócił się do posła Józefa Lassoty z prośbą o interwencję, a odpowiedź w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort wyjaśnia, że należy eliminować z ruchu wszystkich kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli "środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną". Podkreśla, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Konieczne jest zabranie prawa jazdy w chwili gdy występuje podejrzenie, że kierujący: jest po spożyciu alkoholu lub jest pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Resort podkreślił również, iż sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze policji jest w pełni profesjonalny i trudno negować jego wynik, natomiast decyzję o tym, czy po spożyciu danego leku można prowadzić samochód, pacjent powinien podjąć po konsultacji z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty