Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Wraca dyskusja o obowiązkowych badaniach dla starszych kierowców.

Mikołaj Wożniak
Fot. Karolina Misztal
Fot. Karolina Misztal
Wielu kierowców pyta co z obowiązkową wymianą prawa jazdy. Okazuje się, że o ile „dla spokoju” możemy to zrobić już teraz, to wymagane będzie to później. Choć i to może się zmienić.

Przypomnimy, że prawa jazdy wydawane po 18 stycznia 2013 roku nie są bezterminowe. Ważności nie tracą jednak uprawnienia, a jedynie dokumenty. Te wydane wcześniej nie mają wpisanej daty ważności.

Od 19 stycznia 2013 r. Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Poznania wydał już ponad 55 tys. druków prawa jazdy, które mają ważność na 15 lat lub krótszą ze względu na wynik badania lekarskiego. Podchodzą do niego tylko osoby zdające egzamin. Dokument wymienia się także po jego zniszczeniu lub zgubieniu.

- Jeśli osoby miały ważne orzeczenie lekarskie bezterminowo, to nadal uprawnienia są bezterminowe, tylko dokument wymienia się np. co 15 lat przy kat. „B” , a co 5 lat przy kat. „C” . Osoby nie przynoszą nowych orzeczeń lekarskich - informuje Hanna Surma, rzecznik UMP.

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście

Dziś do wymiany prawa jazdy potrzebny jest wniosek, zdjęcie kserokopia prawa jazdy i uiszczenie opłaty wynoszącej 100,5 złotych.

Kwestia ważności uprawnień może się jednak zmienić. Unijni urzędnicy cały czas zastanawiają się nad wprowadzeniem badań lekarskich dla kierowców powyżej 60 roku życia.

Źródło: Głos Wielkopolski

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty