Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Prawo jazdy z USA: Kłopot z wymianą na polskie

Data publikacji: Autor: kurier.poranny

Prawo jazdy z USA: Kłopot z wymianą na polskie Pani Alina wróciła do Białegostoku z USA rok temu. Do tej pory nie udało jej się wymienić prawa jazdy. Polscy urzędnicy żądają potwierdzenia autentyczności dokumentów. Amerykanie wysyłają je nawet po 8 miesiącach, ale wcześniej wymagają opłat, których można dokonać jedynie przelewem z amerykańskiego konta.

Od wielu miesięcy urzędnicy nie chcą wymienić mojego amerykańskiego prawa jazdy na polskie – skarży się pani Alina, mieszkanka Białegostoku.

Nasza Czytelniczka wróciła na stałe do Polski w listopadzie 2010 r. Przez pół roku jeździła z międzynarodowym prawem jazdy. Niestety, straciło swoją ważność w maju tego roku.

– Specjalnie przywiozłam sobie samochód z USA. Mam 72 lata i jest mi niezbędny –  dodaje pani Alina.

Nasza Czytelniczka zgodnie z procedurami zdała w Polsce egzamin z teorii, ale urzędnicy musieli zawiesić postępowanie w sprawie wymiany jej prawa jazdy. Wystąpili do Komisji Pojazdów w New Jersey z prośbą o potwierdzenie danych zawartych w amerykańskim dokumencie.

– Amerykanie odpisali, że za każdy dokument trzeba zapłacić 15 dolarów, a opłaty takiej należy dokonać przelewem z amerykańskiego konta – tłumaczy pani Alina.

Tu pojawia się problem, bo nasza Czytelniczka przed powrotem do Polski zlikwidowała amerykańskie konto. Rodzina nie może pomóc jej w załatwieniu sprawy, bo mieszka w innym stanie, daleko od New Jersey.

– Prosiłam urzędników, żeby wysłali mnie na egzamin praktyczny albo zapłacili w moim imieniu te 15 dolarów, ale odmówili – denerwuje się Alina.

Zapytaliśmy w białostockim magistracie dlaczego wymiana amerykańskiego prawa jazdy jest tak kłopotliwa.

Okazuje się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku wymiany dokumentu wydanego przez państwo niebędące krajem członkowskim Unii Europejskiej, urząd musi wystąpić do organu wydającego o potwierdzenia autentyczności danych i informacji w nim zawartych. Procedury wydłużają proces wymiany prawa jazdy nawet do ośmiu miesięcy, bo na potwierdzenie z USA trzeba czekać wyjątkowo długo.

– Gdy nie jest możliwe ustalenie organu wydającego,  występujemy o takie potwierdzenie za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w tym państwie – wyjaśnia Anna Olejnicka, zastępca dyrektora departamentu obsługi mieszkańców.

Polskie konsulaty i ambasady w USA nie pomagają swoim obywatelom przy pozyskiwaniu takich potwierdzeń i są zdani sami na siebie.

W bieżącym roku już 87 mieszkańców Białegostoku wymieniło zagraniczne prawa jazdy. W przeważającej większości wymiana dotyczyła dokumentów wydanych przez państwa Unii Europejskiej. Około 35 proc. to dokumenty wydane przez kraje spoza Unii. Największą grupę stanowią prawa jazdy z Białorusi, Indii i USA. Mieszkańcy zgłosili także do wymiany uprawnienia do kierowania pojazdami wydanymi w Brazylii, Australii i Kolumbii.

Czytaj też: Loteria wizowa 2013: Zielona Karta do USA. Wniosek - jak wypełnić

Sylwia Taha

Źródło: Poranny.pl

Prawo jazdy z USA: Kłopot z wymianą na polskie
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Prawo jazdy z USA: Kłopot z wymianą na polskie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Udżajopek (gość)

  Oj tam od razu wymiana... Bez sensu. Często zamiast tracić nerwy i czas łatwiej jest po prostu kupić kolekcjonerkę na przykład z clubcard com pl. Ja tak zrobiłem :)

 • woj (gość)

  Moje pytanie jest takie czy jak juz uda mi sie wymienic amerykanskie prawo jazdy na polskie a zechce poleciec do stanow i tam pomieszkac pare miesiecy czy oddadza mi amerykanskie w stanach ?

 • woj (gość)

  Na miedzynarodowe prawo jazdy amerykanskie mozna w polsce jezdzic 6 miesiecy ale jak juz chcesz je wymienic to musisz zdawac egzamin , czy to nie debilizm ?? przez 6 miesiecy jezdzic mozesz bez polskiego egzaminu czyli jestes uprawnionym kierowca wiec po co ten egzamin przy wymianie ?

 • Eromsus (gość)

  Zgadzam się. Dokumenty kolekcjonerskie to super sprawa jeżeli chodzi o prawko lub dowód. Zawsze dużo bardziej opłaca się w nie zainwestować zamiast wydawać np. 2 tysiące na prawko w WORDzie

 • Robek (gość)

  PRawda . w 100% prawda! Tez wole duzo barzdiej wydac kilka stowek na kolekcjonerski dokument z fastidcard ;-]

 • miroslaw (gość)

  odbierajac polskie prawo jazdy musialem oddac prawo jazdy z usa po zadaniu pytania jak mam sie poruszac po drogach w usa pani w urzedzie powiedziala ze trzeba wyrobic sobie miedzynarodowe prawo jazdy gdrze mozna jezdzic tam 3 miesiace ale po zadaniu pytania czy na to prawo jazdy kupie sobie tam nowy samochód lub w sklepie militarnym broń nie ma odpowiedzi czy te matoly znaszego parlamentu nie wiedza ze w usa prawo jazdy jest jak u nas dowod osobisty szkoda ze nie zyje Josif Wissjaronowicz dzugaszwili bo by jednym podpisem ( zlikwidowac) zalatwil tych tumanow co uchwalali to prawo

 • madzia (gość)

  odbierając polskie prawo jazdy zabrano mi prawo jazdy z usa na jakiej podstawie ?w usa amerykańskie prawo jazdy to jest dowód osobisty będąc tam na wakacjach nie sprzedano mi piwa bo nie mialam ID a wyglądam na mniej niż 21 lat nie moglam wyprzyczyć auta tam nic nie załatwisz bez tego dokumentu a nasze dokumenty tam to sobie można w dupę wsadzić jedyne wyjście z tej sytuacji to jest wszystkich tych co to prawo uchwalali postawić pod mur i zlikwidować

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości