Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy łamie konstytucję? RPO chce zmian w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. ARKADIUSZ LAWRYWIANIEC/POLSKA PRESS/ Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar domaga się zmian w przepisach. Jego wątpliwości budzi zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Łatwiej stracić prawo jazdy

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Funkcjonariusz wystawia pokwitowanie, a blankiet trafia do właściwego starostwa. Następnie starosta na podstawie samej informacji z policji wydaje decyzję o trzymiesięcznym zawieszeniu uprawnień. Uniewinnienie kierowcy, jeśli następuje, to zwykle dopiero po odbyciu kary polegającej na zatrzymaniu prawa jazdy.

Co ważne zgodnie z planowanymi zmianami od lipca starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

RPO ma wątpliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich podważa, by zatrzymanie prawa jazdy było możliwe bez wyjaśniania przez starostę, czy w ogóle doszło do wykroczenia i kto był jego sprawcą.

– Wskazania radarów mogą być bowiem mylne. Obywatele kwestionują też, aby to oni kierowali pojazdem w chwili zrobienia zdjęcia fotoradarem – wskazuje rzecznik, który wystąpił do Senatu o nowelizację ustawy o kierujących pojazdami.

Zobacz także: Najmniej awaryjne auta. Ranking ADAC

Rzecznik przytoczył rozbieżne stanowiska sądów administracyjnych w sprawach dotyczących zatrzymania prawa jazdy. – Według jednego starosta opiera decyzję wyłącznie na informacji od policji, która ma charakter dokumentu urzędowego. Według tego stanowiska, starosta nie jest uprawniony do weryfikowania przypisanego kierowcy wykroczenia pod względem merytorycznym. Nie może np. powoływać ani z urzędu, ani na wniosek, dowodów weryfikujących informacje policji. Do odebrania prawa jazdy nie jest zaś konieczne prawomocne skazanie sprawcy - wystarczy ujawnienie wykroczenia, bowiem jest to środek administracyjny, a nie karny – komentuje Adam Bodnar.

Powołał się również na  inne stanowisko, które głosiło, że gdy kierowca zaprzecza przekroczeniu prędkości i odmawia przyjęcia mandatu, decyzja starosty nie może opierać się wyłącznie na notatce policji. – A jeśli kierowca uprawdopodobni wątpliwości wobec poprawności pomiaru – skazując np. na wadliwość legalizacji urządzenia pomiarowego – to musi być możliwość weryfikacji informacji policji. A starosta powinien zawiesić swe postępowanie co do zatrzymania prawa jazdy do rozstrzygnięcia sprawy przez o sąd w sprawie wykroczeniowej – powiedział.

RPO stwierdził, że przepisy tym brzmieniu są niezgodne z konstytucją, dlatego wystąpił do przewodniczącego senackiej Komisji Ustawodawczej o zainicjowanie odpowiednich zmian w prawie.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Uwaga ! (gość)

  Zobacz, jak wzmocnić swoją odporność na wаlkę z koronawirusem ---> yourblogg.info/covid

 • don (gość)

  A może by tak zabrać PRAWO do oddychania na 3 miesiące ? Ciekawostka jest to ze zabranie prawa jazdy jest jedna kara ,mandat druga, a wyrok trzecia . Przekraczając 50km masz zabrane Prawo jazdy i mandat wiec jesteś z jedno karany 2 krotnie i co lepsze nie przez sąd . Wiadomo są tacy ludzie co naprawdę zasługują żeby im to prawo jazdy zabrać

 • Mkzck (gość)

  Przecież to jego platforma wprowadziła ten przepis

 • Gość (gość)

  No to rychło wczas się RPO obudził.

 • Greg (gość)

  Pan Bodnar słynie z tego, że staje w obronie ludzi, którzy łamią prawo.

 • Jan (gość)

  Mówiłem nie pij więcej siadasz zo kółko!

 • Arek (gość)

  Do łosi potępiających odebranie prawa jazdy za nadmierną prędkość na 3 miesiące.A gdyby w miejscu z ograniczeniem prędkości do 50km/h debil jechał 100km/h i potrącił śmiertelnie kogoś z waszej rodziny.Czy wówczas bronili byście takiego kretyna?

 • myślący (gość)

  Pan Bodnar nie zna się na radarach - są legalizowane, a nawet nielegalizowane dają pomiar wyjątkowo precyzyjny - tak to działa i już. Odbieranie praw jady za zbyt szybką jazdę zbliża nas do Europy zachodniej i północnej, gdzie jest to powszechnie stosowane by ograniczyć liczbę szaleńców na drogach a tym samym liczbę zabitych. Niestety - u nas nie będzie surowych egzaminów sprawdzających wiadomości i umiejętności kierowców - prawo jazdy po prostu oddają. Teraz nowe samochody mają ogranicznik prędkości np. Volvo do 180 km/h, choć moc silnika pozwala spokojnie przekraczać 200 km/h i więcej. Lepiej niech rzecznik pomyśli o prawach zabitych przez szaleńców na drogach a nie czepia się - pewnie sam jeździ za szybko.

 • Jorg (gość)

  Przekroczenie o 50 na 100 metrach na drodze z ograniczeniem do 30 z uwagi na roboty wstrzymane od kilku miesięcy z uwagi na pandemię to dla was pirat drogowy, szaleniec, wariat? Kierowca wyprzedzał i krótko przekroczył magiczną granicę ale droga bez przejść dla pieszych która 150 metrów dalej juz miała 50 km a z kolejne 300 metrów 70 km! Spokojnie panowie sędziowie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości