Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała - Azarko Trybunał Konstytucyjny ma sprawdzić czy odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest zgodne z konstytucją. Wniosek złożyła Prezes Sądu Najwyższego.

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Nałożony zostanie także mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych.

Jeśli mimo to kierowca będzie prowadził pojazd i zostanie zatrzymany, okres ten zostanie wydłużony z 3 do 6 miesięcy. Jeżeli i to nie poskutkuje i kierowca znów wsiądzie za kierownicę i zostanie zatrzymany, straci prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów ustawy o kierujących pojazdami.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Obowiązującym przepisom zarzucono brak podstawowych gwarancji proceduralnych dla osób, którym zatrzymano prawo jazdy na podstawie wyżej wymienionych przepisów. Podniesiono, że zarówno organy administracyjne rozpatrujące wnioski policji o zatrzymanie prawa jazdy na tej podstawie oraz w toku postępowania odwoławczego jak i sądy administracyjne zajmują jednoznaczne stanowisko, że wyłącznym dowodem przekroczenia przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przekroczenia dopuszczalnej liczby przewożonych osób, jest informacja organu kontroli ruchu drogowego o tym fakcie

- czytamy w uzasadnieniu wnioskuu.

Zdaniem Sądu Najwyższego nadanie kompetencji do arbitralnego decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy organowi kontroli ruchu drogowego, głównie policji, bez możliwości weryfikacji okoliczności ją uzasadniających przez organ administracyjny i sądowy, nie jest do pogodzenia z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie prawnym.

Wskazano, w sytuacji, że, kierujący pojazdem "de facto nie ma żadnych możliwości ochrony swoich praw" - zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i sądowo-administracyjnym; nie ma także możliwości kwestionowania prawidłowości pomiaru prędkości stwierdzonego przez organ kontroli ruchu drogowego lub liczby przewożonych osób.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Ford Transit w wersji L5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gdzie Jest (gość)

  Ten Policjant Co Miał Pani Pomóc.

 • Ja (gość)

  Jak mie karzą madatem i puktami to czemu mają mi jeszcze zabrac uprawnenia cos jest tu nie tak z tym prawem

 • Gup (gość)

  Odbiór PJ dla mnie jest równoznaczny z utratą źródła dochodu i utratą pracy, BRAWO PIS !

 • Banan (gość)

  Ile razy można karać chyba 10punktow od 400do 500czy 600 to już jest kara więc ile razy można karać kierowcę rozumiem pijany teren gdzie naprawdę mógł wyrządzić komuś krzywdę ale czasami jest to ograniczenie do 70 i zabudowany gdzie najbliższą zabudowę widać 1000m od drogi trzy pasy puste i weź jedz 70 km/h rozumiem mandat punkty ale jeszcze zabranie prawa jazdy, to może jeszcze kara chłosty a policjanci w nieoznakowanych BMW czy innych pojazdach powinni odrazu rozpocząć pościg za takim samochodem gdy już przekracza prędkość a nie jada z tyłu z podobną prędkością łamiąc też przepisy wynikają i dopiero zapalają się koguty czy to nie jest takie same przekroczenie prędkości przypominam Panowie w tych samochodzikach cwaniaczki was też obowiązują takie same przepisy i możecie je tylko nadużywać prowadząc interwencje pościg a nie jechać na ogonie z podobną prędkością mijacie i koguty się wtedy zapalają to jest takie same złamanie przepisów jeden drugiemu wtedy też 10pkt 500zl i przesiadka.

 • MW (gość)

  Bo Polska to firma - Spółki Policja Sądy.

 • alenr (gość)

  Witam Czy może Państwo wiecie że radiowóz mierzy swoją prędkość a przypisuje ją kierowcy widocznemu na nagraniu? Jeżeli nie, polecam instrukcję videorapid 2a i warunek jaki musi spelnić funkcjonariusz żeby pomiar był prawidłowy. Polecam poszukać w necie informacji o tzw ,,pomiarach na najazd" i zastanowić się do czego tak naprawdę używane są te urzadzenia. To da wam nowy obraz rzeczywistości że pomiary w granicach 51 a 60 km/h to bicie statystyk żeby więcej BMW można było kupić a sytuacja kierowcy po utracie prawka nikogo nie rusza. To jest właśnie państwo (bez)prawa.

 • Ja (gość)

  Dla mnie to chory kraj wczoraj zatrzymali mi prawko dostałem wyżej wymienione punkty i mandat jechałem niby92km/h wstawione zostało ograniczenie prędkości do40 gdzie powinna byc50 nie ma tam szkoły ani nic prostą szeroką droga łapią na potęgę....poza tym robiłem prawo jazdy e do c w tym czasie na nic to policjantm ze dzieci praca itp państwo polskie robi się coraz gorsze mam32lata wszystkie uprawnienia które osiaglem była to ciężka praca nikomu nigdy na drodze nic nie zrobilem na dzień dzisiejszy jestem zalamany tym jak polska pomaga młodym....

 • yo (gość)

  widze tu komentarze ludzi ktorzy lubia lamac przepisy.. jak dla mnie powinny byc surowsze kary.. dozywotnie utrata prawa jazda i nie mozliwosc zrobienia nowego.. od razu by bylo bezpieczniej na drogach..

 • yo (gość)

  skoro sa ograniczenia gdzies.. to musi byc jakis powod.. chodz zdarzaja sie pomylki organizatorow ruchu.. ale to i tak nie zwalnia kierowcy z ich przestrzegania.. jesli macie uwagi to kierujcie je do organizatora ruchu a nie lamiecie przepisy.. bo tam gdzie sa ograniczenia mogly byc czeste wypadki, ktore zniknely gdy zostalo wprowadzone ograniczenie.. nasz kraj ma najlzejsze kary za lamanie przepisow w europie i jeszcze skomlicie.. ja jestem zdania ze powinny byc surowe i zabieranie prawka dozywotnio bez mozliwosci wyrobienia nowego.. od razu i by sie ludzie nauczyli jezdzic przepisowo.. wiadomo ze ci co lamia przepisy beda przeciwni.. i nie zauwazacie ze stwarzacie niebezpieczenstwo na drodze.. nie mozna myslec a ja jestem dobry kierowca to nic sie nie stanie jak zlamie pare przepisow.. a jak cos sie stanie?? pozbawicie kogos zycia.. i takie rozumowanie to rozumowanie idiotow..

 • Sprawiedliwy (gość)

  Nasz kraj to cały czas eldorado dla ulicznych zap*** i przestępców kierujących po pijanemu ! Jedz 1z2 zagranice i zobaczycie jak tam się jeździ ,jakie tam są kary ,później wypisuj kocopoły że chory kraj ,że PiS…Druga sprawa to to ,że np. w takich Niemczech wybierasz sobie czas w którym mają ci zatrzymać pw. Policja nie robi tego z automatu (po upływie 24h).Ja miałem pw zatrzymane za prędkość już 2x ,było to tylko i wyłącznie z mojej winy ,do siebie mogę mieć pretensje… Zapie*** - licz się z konsekwencjami!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości