Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Zmiany w odbieraniu dokumentu za przekroczenie prędkości

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt noweli Prawa o ruchu drogowym. Chodzi o doprecyzowanie zapisów o zatrzymywaniu prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą. Wskazywana jest m.in. sytuacja kiedy autem transportowana jest chora osoba znajdująca się w stanie zagrażającym jej życiu. Senacki projekt dostosowuje przepisy do wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Redakcja poleca:

Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?
Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin
Rodzaje napędów hybrydowych

Zgodnie z projektem senatorów, prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli kierowca działał w sytuacji niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka, a niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej.

Propozycja senatorów została zmieniona przez połów. Doprecyzowano, że będzie można odstąpić od zatrzymania prawa jazdy, kiedy kierowca działał w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego. Pokreślono, że senackie rozwiązanie nie pozwalało na odstąpienie od ukarania kierowcy, który w stanie wyższej konieczności złamał przepisy ruchu drogowego w celu ochrony dóbr prawnie chronionych innych niż życie lub zdrowie ludzkie.

Wydłużono również czas z 14 do 21 dni, w jakim starosta będzie musiał zdecydować, czy zatrzyma prawo jazdy.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt noweli. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie 14 dni od ogłoszenia.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • postronny (gość)

  Powinni zabierać też tym co nie potrafią włączyć się do ruchu i zmieniać pasa ruchu. Ostatnio mam pecha i tacy często zajeżdżają mi drogę. Na razie nagrywam, ale kończy mi się cierpliwość.

 • Normal (gość)

  REŻYSER SIĘ ZNALAZŁ

 • Unknown (gość)

  Niech się zajmą tym że kierujący nie zgadza się z zarzutami nie przyjmuje mandatu a prawo jazdy i tak ma zatrzymane. Wgrywa sprawę w sądzie a przez 3 miesiące był karany za wykroczenie którego nie popełnił. Policjant nie jest sądem najwyższym żeby na drodze wydawać wyroki.

 • Justyna (gość)

  Bardzo dobra zmiana w przepisach ruchu drogowego.

 • Emka (gość)

  Karać to powinni tych którzy blokują ruch na drogach, normalna droga ograniczenie do 90 spieszysz się do pracy a wyjeżdża ci taki i jedzie 40KM/ h bo jemu się nie spieszy, jeszcze jak na złość jest tak że nie ma jak wyprzedzić bo z naprzeciwka jadę też ludzie do pracy.

 • Janek (gość)

  A jak szukacie pracy jako kierwoca zawodowy to polecam znajdzkierowce.eu ;)

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • X (gość)

  info do Emka ; to wyjedź 15 min wcześniej ; jemu nie musi się spieszyć ,

 • Paweł (gość)

  Jak zabiorą to zawsze można zamówić prawko z clubcardu...dla chcącego nic trudnego!

 • Ja (gość)

  Info do X jakbyś znał przepisy o ruchu drogowym pustaku to byś wiedział że za zbyt wolną jazde też można dostać mandat tymbardziej przy tak dużej różnicy... To tak jakbyś na autostradzie jechał 60km/h ale cóż widać uważasz sie za speca a hu...a wiesz.. Pozdro

 • Daniel (gość)

  Witam mam pytanie czy jak zabrali mi prawo jazdy na 3 miesiace za przekroczenie prędkości w Polsce to mogę poruszac sie w niemczech samochodem ?

 • Michał (gość)

  Witam, jeżeli prawo jazdy zostało mi zatrzymane 2 maja 2019 roku, czy będę mógł je odebrać 2 sierpnia 2019 roku (tj. piątek) ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości