Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Karolina Misztal Senat jednogłośnie poparł nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Wprowadza ona zmiany jeśli chodzi o opłaty za egzamin praktyczny dla osób niepełnosprawnych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją.

Obecnie zniżka 50 proc. za egzamin praktyczny przysługuje osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia. Jazda egzaminacyjna musi odbywać się pojazdem osoby zdającej egzamin.

Nowelizacja przepisów ma na celu zwolnienie osób z niepełnosprawnościami z opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy do egzaminu jest wykorzystywany przystosowany do danego rodzaju niepełnosprawności pojazd należący do zdającego.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Zmiany w nagrywaniu egzaminów
Jak jeździć samochodem z turbosprężarką?
Smog. Nowa opłata dla kierowców

Przewidziano również stworzenie strony internetowej z wykazem dostępnych pojazdów, z których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby skorzystać w czasie egzaminu. Dostępna ma być także lista ośrodków posiadających takie pojazdy.

Ustawa trafi teraz do Prezydenta. Ma wejść w życie po 30 dniach, z wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą, który wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Justyna (gość)

    Przydatny artykuł dla zdających ten egzamin.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości