Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Zmiany w przepisach opóźnione o kilka miesięcy

Regina Skibińska / (kr) / TVN24 x-news
Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Od 4 stycznia 2016 roku miały obowiązywać nowe, bardziej restrykcyjne przepisy, dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Ich wprowadzenie jest jednak związane z wdrożeniem nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0.), który ma przynajmniej półroczne opóźnienie. Z tego względu również zmiany w prawie jazdy zostaną odroczone. Obowiązywał będzie jedynie przepis, dotyczący zielonego listka.
Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego

Zmiany zakładają, że osoby, które pierwszy raz otrzymają prawo jazdy kategorii B, będą inaczej traktowane przez prawo niż doświadczeni kierowcy. Przez pierwsze dwa miesiące od momentu otrzymania uprawnień osoby te będą objęte okresem próbnym. Jeżeli w czasie tego okresu kierowca  popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Jeśli natomiast popełni co najmniej 3 wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe, to straci prawo jazdy.

Między czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania uprawnień, kierowca będzie musiał przejść płatne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także godzinne szkolenie praktyczne (ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu) w  Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Łączny koszt szkoleń ma nie przekroczyć 300 zł. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedłożyć staroście.

To nie wszystko – nowi kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na szybszą jazdę.

Zmieni się też sytuacja doświadczonych kierowców, którzy uzbierali 24 punkty karne. Nie stracą oni prawa jazdy, ale będą musieli przejść kilkudniowe szkolenie (koszt 500 zł). Po zebraniu 24 punktów karnych kierowca będzie mógł zaliczyć taki kurs tylko raz. Jego konto zostanie wyzerowane, ale w ciągu 5 lat nie dostanie on drugiej szansy, jeśli znowu uzbiera 24 punkty.

Opisane zmiany wejdą w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku. Możliwe jednak, że termin ich wprowadzenia przesunie się nawet do 2017 roku.

Od 4 stycznia 2016 roku obowiązywał będzie natomiast przepis, dotyczący zielonego listka. Początkujący kierowca przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie musiał poruszać się autem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie zielonymi listkami. W tym czasie nie będzie mógł podjąć pracy w celu zarobkowym jako kierowca pojazdu, ani prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem samochodu.

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty