Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo. Kierowcy masowo porzucają auta, winne przepisy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak RUPTLY / x-news

Fot. RUPTLY / x-news Mała słowacka wioska Ubľa na granicy z Ukrainą zamieniła się w ogromne cmentarzysko porzuconych samochodów. Auta stały się łatwym łupem dla złomiarzy.

Samochody, wiele z nich bez tablic rejestracyjnych, a inne z najróżniejszymi tablicami z krajów Unii Europejskiej, zostały porzucone przez swoich właścicieli na poboczach dróg. Stało się to po tym, jak Ukraina wprowadziła nowe opłaty za import zagranicznych samochodów.

Wielu Ukraińców zdecydowało się z tego względu porzucić swoje samochody, gdyż nie opłacało im się płacić podwyższonej stawki celnej. Porzucone samochody stały się łatwym łupem miejscowych złomiarzy, którzy rozebrali wiele aut na części lub na złom.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny. Ważny wyrok dla kierowców

Po Ukrainie może poruszać się nawet 300 tys. samochodów na tzw. euroblachach. To pojazdy zakupione w Unii Europejskiej, ale ze względu na bardzo wysokie podatki i cła nie są rejestrowane na Ukrainie a np. w Polsce. W praktyce współwłaścicielem auta oficjalnie był Polak, a za zarejestrowanie samochodu w naszym kraju, Ukraińcy płacili współwłaścicielom od 100 do 1500 zł. Prawo wymagało jedynie, aby taki samochód co pięć dni opuścił Ukrainę. Polak - rekordzista miał zarejestrowanych na siebie ponad 3 tys aut!

Od 25 listopada 2018 roku właściciele samochodów na euroblachach mają pół roku na przerejestrowanie ich na Ukrainie. W tym czasie obniżona jest akcyza, potem będą kary.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Me (gość)

  Płacili od 100 tys zł do 1,5 tys zł?? Wooooow ;-)

 • fin (gość)

  co chcieli podwyżką uzyskać włodarze ukrainy. fakt ukraina produkuje chyba 5 marek samochodów w ilości 2,5 mln szt. rocznie , do niedawna było to też deawooo

 • poznaniak (gość)

  Ukraińcy kupują tani samochód w Polsce na dojazdy do pracy/zamiast roweru/. Nie przerejestrowują pojazdu. Jak się skończy ubezpieczenie, przegląd lub samochód się zepsuje /nie mają pieniędzy na naprawę/ - po prostu zostawiają go byle gdzie. Tego nikt k..wa nie widzi. A w naszych lasach coraz więcej tej "ekologii" . Koszty utylizacji itp. ponosimy my podatnicy. Może szanowna większość sejmowa w 3 godziny w nocy uchwali co należy, aby ten temat uregulować?.... Prezydent mam nadzieje nie zawetuje... Obudźcie się parlamentarzyści, dziennikarze, policjanci. Lubię dobrą zmianę, ale nie mogę się jej doczekać...

 • Nic nowego (gość)

  Ukraińskie władze nie chcą za dużo samochodów, bo musieliby wybudować drogi. Pozatym mają niezłą kolej, która przy masowej motoryzacji szybko zrobiłaby się nierentowna. U nas tak było 20+ lat temu.

 • tfuuuu, (gość)

  Polak - rekordzista miał zarejestrowanych na siebie ponad 3 tys aut!..... Czy na pewno rekordzista? Zwykły oszust któremu fiskus powinien zrobić bilans lewych dochodów. Jeden pracuje na etat za grosze i walą mu podatki z grubej rury żeby była kasa na 500+ a święte krowy są nie do ruszenia i pewnie dostają jeszcze zasiłki socjalne. .

 • Bk (gość)

  Ta mazda na angielskich blachach ma ledwo 100000km przebiegu :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości