Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo. Mandat za brak maseczki

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Pandemia związana z koronawirusem nie ustępuje, a już rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Jednym z nich ma być bezwzględne stosowanie maseczek w miejscach publicznych, niezależnie od stanu zdrowia. A jak się sprawa ma z jazdą samochodem?

Fot. 123RF Pandemia związana z koronawirusem nie ustępuje, a już rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Jednym z nich ma być bezwzględne stosowanie maseczek w miejscach publicznych, niezależnie od stanu zdrowia. A jak się sprawa ma z jazdą samochodem?

W chwili obecnej w zamkniętych miejscach publicznych, tj. sklepy obowiązuje nakaz zakrywania nosa oraz ust. Nakaz ten obowiązuje także w środkach transportu zbiorowego, taksówkach oraz - pod pewnymi warunkami - w samochodach prywatnych.

W przypadku samochodów prywatnych nakaz dotyczy osób, które, mimo nawet powiązań rodzinnych nie zamieszkują razem. Jeśli zaś podróżujemy sami bądź z bliskimi, z którymi wspólnie mieszkamy lub z dzieckiem do lat czterech, wówczas nie ma obowiązku zasłaniania twarzy. Nakaz ten nie dotyczy także osób, którym stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jadąc autem musimy jednak pamiętać, by posiadać maseczkę, jeśli np. tankujemy paliwo i płacimy na stacji benzynowej czy też podlegamy kontroli drogowej.

Za niestosowanie się do nakazu grozi grzywna w wysokości do 500 złotych. Można także dostać karę administracyjną, która jest już bardziej dokuczliwa finansowo. Może ona bowiem wynieść od 5 tys. zł do nawet 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Piotr (gość)

  POje..lo już ich w tym rządzie chyba za bardzo grzeje słońce.A przecież powyżej 20 stopni miało zabić koronaswirusa.Ludzie nie dajcie się omotac tym Skur.... Z wiejskiej bo to pokazuje słabość narodu i będą nas gnębi.Trzeba pogonić te kanalie

 • jan (gość)

  Nie dajmy sie zwariować.Rząd nie wie co wymyślać i skąd ściągać pieniądze dla rozdawnictwa to najlepiej karać kierowców. Nie o taką partię i rząd dla wielu chodziło.

 • A (gość)

  Jakoś na wiecach wyborczych pan prezydent z całą świtą nie nosił maseczki.... Odległość 2metry - smiech. Jak można zapowiedzieć pandemię.... Tylko nam każą nosić.... Pomyslcie

 • Jack (gość)

  Niech się palują z tymi zakazami i nakazami Jak społeczeństwo tępe to niech nosi maseczki

 • As (gość)

  Niech Szumowski i ta cała banda nosi maski bo nie mogę na nich patrzeć

 • Maki (gość)

  Psiaze tylko tyle Kaczor szuka pieniędzy dla zydkow. Przecież musi płacić characz

 • Kierowca (gość)

  A może napiszecie artykuł o podstawach prawnych takich działań? A czy w ogóle są podstawy prawne do karania ludzi za brak maseczki? A nie tylko zastraszacie ludzi tak samo jak banda ministrów...

 • Herod Antypis (gość)

  Wszelkie kary za brak maseczek będą umarzane w Sanepid i sądach. Dlatego ważne jest, żeby mandatów nie przyjmować. Jeśli ktoś zapłaci dobrowolnie to już nie odzyska kasy. Sanepid wie, że nie istnieją podstawy prawne do nałożenia kar administracyjnych, sądy też wiedzą. Policja i straż miejska powinna karnie odpowiedzieć za bezpodstawne naruszenie nietykalności osobistej, którym jest zastraszanie w celu przymuszenia do stosowania nieuzasadnionej profilaktyki w postaci noszenia masek...

 • Greg (gość)

  Rzygać się chcę tym wszystkim.

 • gościu (gość)

  Kara za brak maseczki, obowiązek noszenia na ryjkach kagańca, nie obowiązuje polityka i księdza (WHY??), a pod maską para wodna i 3000-5000 ppm CO2, dodać należy, że wg WHO i norm polskich, stężenie CO2 w miejscach gdzie przebywają ludzie wynosi do max. 1000 ppm. Zwariować można, kurna, ludzie, zacznijcie myśleć, a nie łykać tych pisowskich i ponadpisowskich bzdur, jak cielęta! Każą Wam ryczeć jak krowa, bo to chroni przed covidem, to zaczniecie zapewne. Rozsądek i jeszcze raz rozsądek. Ostatnio czytalam o nowym objawie covida. Czkawka! :D Bo jeden z chicago ją miał i nieszczęśliwie też miał pozytywny wynik na covid! :D:D:D Na cały milionowy Kraków tylko jeden szpital przyjmujący z covidem. Gdzie ta PANDEMIA????? Starsi ludzie nie wychodzący z domu, drący ryje na młodych za brak maski, wierzą w ten stek bzdur, w głowie się nie mieści. Wnuki będą opowiadać, jakich mieli durnych dziadków, dających sobą manipulować.

 • Herr (gość)

  Lugenpresse

 • przypadek (gość)

  uważam iż ich popierdoliło tymi maskami ,bo prędzej to maska mnie zabije lub kogoś innego niż wogule jest jakiś kurwa wirus , jeśli śmiertelność jest niższa o 40 pare procent niż w ubiegłych latach a mandat za maske to proszę niech mnie nim po dupie podrapią na jakiej podstawie niby ten mandat poprosze jebany paragraf lub podpunkt w nim zawarty że moge dostać 500zł kary z kturych pies znając życie zrobi rulun i zajebie se paszczura śnieżno białego z kiery w loduwie JP XD

 • Herman Wacław (gość)

  Też uważam że ta niby pandemia to lipa jak nie wiem! I zmuszanie ludzi do chodzenia w tym dziadostwie! Jaki jest paragraf za brak maseczki w sklepie? Dramat jaki nam los szykują !

 • matte (gość)

  proponuję się doedukować

 • jack (gość)

  na zdjęciu - kretyn w masce !!!

 • Kretyni z was (gość)

  Nie wiem jakim debilem trzeba być aby woerzyć że się wam w maseczce dwutlenek gromadzi. Tak niby „nic nie dają”, linkujecie do głupich filmów gdzie inni idioci dmuchają przez nie dym więc wirusa nie zatrzyma... ale kurna 3atomy dwutlenku już tak? Sami jesteście niedouczoną bandą tępych idiotów powtarzających innych tępych idiotów bo wam „komuchy wolność odbierajo”. Moja diagnoza: Nie jesteście od nikogo mądrzejsi i nigdy nie będziecie. Przykro mi.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości