Wszystko
o samochodach

Przepisy / Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym - Ruch drogowy - Porządek i bezpieczeństwo - Oddział 3

Data publikacji:

Kodeks drogowy - Dział II. Ruch drogowy - Rozdział 5. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach - Oddział 3. Używanie świateł zewnętrznych

Kodeks drogowy - Dział II. Ruch drogowy - Rozdział 5. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach -  Oddział 3. Używanie świateł zewnętrznych

 
 
Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. (uchylony).

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

 

Art. 52.

1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

2. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

3. Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Tosiek (gość)

  Czy używając światła do jazdy dziennej mamy obowiązek świecenia jednocześnie świateł pozycyjnych tylnych podczas jazdy? Obserwuję bardzo często, że wiele samochodów jadących na światłach do jazdy dziennej przednich nie ma włączonych tylnych świateł pozycyjnych /całkowita ciemność świateł tylnych za wyjątkiem stopu/. Jak to się ma do Kodeksu Drogowego?!

 • Paweł (gość)

  Czy podczas jazdy w czasie dnia można używać świateł przeciwmgielnych przednich zamiast świateł mijania?Czy będzie to zgodne z przepisami,oraz czy nie grozi to mandatem?

 • LEDEK (gość)

  Z tego, co się orientuję, to tylko samochody nowe z wbudowanymi światłami dziennymi mogą ich używać w ten sposób, czyli wyłącznie świateł dziennych... Z Regulaminu 48: Cytat: 5.11. Połączenia elektryczne muszą być wykonane w taki sposób, żeby przednie i tylne światła pozycyjne, górne światła obrysowe, jeżeli występują, boczne światła obrysowe, jeżeli występują, oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie. Wymogu tego nie stosuje się w przypadku, gdy światła pozycyjne przednie i tylne oraz boczne światła obrysowe, jeżeli są one połączone lub wzajemnie sprzężone z wyżej wymienionymi światłami, są używane jako światła postojowe oraz w przypadku, gdy światła obrysowe boczne są światłami pulsacyjnymi.

 • WITO (gość) (gość)

  Co mówią przepisy o rozmieszczeniu świateł dziennych?

 • driver (gość)

  Jak to jest w naszym kodeksie ,że jeden przepis przeczy drugiemu.Jeden przepis nakazuje używanie świateł zewnętrzynych tak zwanych -mijania ale dopuszcza też używanie świateł przeciwmgielnych przy zwykłej przejrzystości powietrza.A drugi mówi, że świateł przeciwmgielnych można używać "tylko na drogach krętych" w czasie mgieł lub innych opadów atmosferycznych.Można też jeździć na LEDA-ch ale z tyłu pojazdu nie świecą się żadne światła pozycyjne i niejednokrotnie gościa nie widać.

 • tester (gość)

  driver ktory to przepis przeczy drugiemu? Przeciwmgielnych nie mozna uzywac podczas normalnej przejrzystosci powietrza - wyjatkiem jest jazda po kretej drodze, przy czym to nie kierowca ocenia czy jest kreta czy nie tylko odpowiedni znak - amen. Za nieodpowiednie uzywanie swiatel powinni karac wysokimi mandatami tak jak za jazde na pseudoksenonach.

 • Jg.Fiesta. (gość)

  nowe sam. Ford fiesta posiadają światła do jazdy dziennej tylko z przodu, jak to się ma do naszego kodeksu drogowego, z powyższych artykułów nie dowidziałem się niczego konkretnego, w praktyce znaczy to jeżeli policjant zechce wlepić mandat, to od tego nawet w Strasburgu nie znajdziesz sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości