Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawo. Ukraińcy masowo wyrejestrowują auta z polskimi rejestracjami

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Od 80 do 100 aut każdego dnia jest wyrejestrowywanych w wydziale komunikacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu. To pojazdy na tzw. euroblachach - są współwłasnością Polaka i Ukraińca. Taki trend może się nasilać, a powodem jest zmiana przepisów na Ukrainie.

Po Ukrainie może poruszać się nawet 300 tys. samochodów na tzw. euroblachach. To pojazdy zakupione w Unii Europejskiej, ale ze względu na bardzo wysokie podatki i cła nie są rejestrowane na Ukrainie a np. w Polsce. W praktyce współwłaścicielem auta oficjalnie był Polak, a za zarejestrowanie samochodu w naszym kraju, Ukraińcy płacili współwłaścicielom od 100 do 1,5 tys. zł. Prawo wymagało jedynie, aby taki samochód co pięć dni opuścił Ukrainę. Polak - rekordzista miał zarejestrowanych na siebie ponad 3 tys aut!

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny. Ważny wyrok dla kierowców

Od 25 listopada 2018 roku właściciele samochodów na euroblachach mają pół roku na przerejestrowanie ich na Ukrainie. W tym czasie obniżona jest akcyza, potem będą kary.

Po wyrejestrowaniu auta Ukraińcy dostają tzw. czerwone tablice rejestracyjne, które są tablicami tymczasowymi. Na Ukrainie muszą je zamienić na tablice stałe. Tak jak przy rejestrowaniu pojawili się pośrednicy, którzy na tym zarabiali, tak teraz chcą zarobić na wyrejestrowywaniu. Koszt takiej usługi to 400 zł.

Rejestrowanie na Ukrainie importowanych samochodów starszych niż 15 lat jest nieopłacalne. Dlatego już pojawiły się ogłoszenia od Polaków, którzy oferują kupno takich samochodów za pół ceny.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6 z silnikiem benzynowym SKyActiv-G 2.0 165 KM

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Benek (gość)

  Rekordzista mial 3 tys. Aut? A co na to urzad skarbowy? Skad mial pieniadze? Jak je udokumentowal? A moze dziennikarz powinien napisac 10 tys aut, a zreszta co tam 50 tys aut. Taka sama to "prawda"

 • Lubelski (gość)

  Dziennikarz, napisal prawde. Jest wielu takich co posiadaja po conajmniej 3tys aut. Polak jest wlascicielem 1% auta. Przy aucie za 5tys zlotych, jaka to suma? Moze Pan Benek policzy? Przy takich ukladach mozna byc wlascicielem wielu samochodow za jedna wyplate.

 • Chyba coś nie tak? (gość)

  "W praktyce współwłaścicielem auta oficjalnie był Polak, a za zarejestrowanie samochodu w naszym kraju, Ukraińcy płacili współwłaścicielom od 100 do 1,5 tys. zł. Prawo wymagało jedynie, aby aby taki samochód co pięć dni opuścił Ukrainę" ja na szczęście nie mam tylko podstawówki.

 • pixi (gość)

  No ale czego Jasiu nie rozumiesz ?

 • J23 (gość)

  3000 aut dostał od bezdomnego

 • Farmer (gość)

  I stała się rzecz niesłychana - bezdomny umarły i nikt nie wie gdzie on jest.

 • Jo (gość)

  Bardzo dobrze... ktoś się wziął za to. Za nie długo nas zadepcze ten lud ukraiński. Wszedzie tylko słychać Pan, Pan blać... wy....pier... spowrotem do siebie razem ze swoimi zlomami

 • Kierowca (gość)

  Bardzo dobrze gonić to, a nie wsiądzie taki do samochodu na polskich blachach i bezczelnie ci jeszcze powie "kto ci dał prawo jazdy" bo to on ma pierwszeństwo przy wjeździe, a kultura została na Ukrainie.

 • Aaron Cyngwajs (gość)

  Jakim awruk cudem ukrainiec mógł być w świetle polskiego i unijnego prawa współwłaścicielem auta, należącego do obywatela UE? Przecież ukraina nie należy do Wspólnoty, co z ubezpieczeniem i ew. wypłatą odszkodowania za szkody spowodowane przez kierowcę-mieszkańca kijowa na terenie ukrainy? Czy ktoś o tym w ogóle pomyślał?!?

 • Pobozny (gość)

  ..powinni brac takich na zarowke....

 • Mirror (gość)

  Do aaron hoojwajs: takim awruk samym, jak w latach 90 Polak był współwłaścicielem auta zarejestrowanego w Austrii albo w Niemczech, choć Polska do EWG nie należała, a zarejestrowanie tego auta w Polsce wiązało się z bandyckim cłem.

 • Aaron Cyngwajs (gość)

  Potłuczony Mirror: Mamy awruk rok 2018 a nie lata 90-te ubiegłego wieku a ukraina nie jest i nigdy nie będzie członkiem UE. W związku z tym "wałek" z dopisywaniem ukraińca - obywatela kraju spoza UE jako współwłaściciela pojazdu zarejestrowanego na Polaka nie powinien być w ogóle możliwy, bo wg tej logiki współwłaścicielem polskiego auta teoretycznie mógłby zostać KAŻDY, np. Mongoł, Uzbek, obywatel Indii albo Papui Nowej Gwinei... ukraińskie cła na samochody to już nie nasza sprawa, mają swój parlament i prezydenta - niech się z nimi o to szarpią.

 • Mirror (gość)

  A z czym ty masz problem obrzezańcu? Na całym świecie ludzie z różnych krajów są współwłaścicielami różnych dóbr. Wałek z samochodami jest dla nas dobry, dla Ukrainy nie. Ukrainiec kupuje wrak, który u nas już jest trudno sprzedawalny. Musi za niego płacić OC w Polsce (bo inaczej UFG nałoży karę na Polaka współwłaściciela). Używa go sobie na Ukrainie a jak przejeżdża co pięć dni do Polski, to robi w naszych sklepach za jednym razem zakupy, jakich ty nie robisz przez pół roku. Tak że dla polskiej gospodarki jest to zysk, dla ukraińskiej strata. Wy żydy powinniście o tym doskonale wiedzieć :)

 • Aaron Cyngwajs (gość)

  Kupiłeś ukraińcu auto to wyeksportuj je na ukrainę, zarejestruj i ubezpiecz na ukrainie oraz płać tam podatek drogowy i rób przeglądy techniczne, skoro przez większą część roku mieszkasz na ukrainie. Ordnung must sein! "Co pięć dni kurs do Polski i za każdym razem robią zakupy większe niż Polak przez pół roku" - szkoda to komentować. Rozumiem, że na ukraińskich blachach przestaliby przyjeżdżać do Polski?!? A geszefciarzem to jesteś Ty, skoro popierasz machlojki.

 • Mirror (gość)

  Jestem Polakiem i popieram wpływy środków finansowych do firm i osób działających w Polsce. Skoro tak się się troszczysz o podatki dla upalandii, to sam jesteś upaińcem :)

 • test (gość)

  "Rejestrowanie na Ukrainie importowanych samochodów starszych niż 15 lat jest nieopłacalne" Kiedy w Polsce tak bedzie?

 • seksualnie.eu (gość)

  Chcesz się spotykać na realne sex spotkania ? Szukasz kobiety z Twoich okolic ? wejdz na http://seksualnie.eu/ i zacznij się umawiać

 • zszokowany Jan (gość)

  Polacy ogłaszają, że chcą kupić stare auta od Ukraińców? Do czego nas te PiS-owskie rządy doprowadziły?

 • gosc (gość)

  Polak to uczciwy gosc , Nigdy nie robi przekretow, chyba ze go do tego przymusza, jest bojazliwy wiec wtedy zgodzi sie na podlosc, ale to nie jego wina

 • dzida.capri (gość)

  Niech jadą razem z tymi autami, szerokiej drogi.

 • Ukrainiec (gość)

  Poczytałem to o czym piszecie, szkoda mi gadać ,poprostu brak slów ... Ukraińcy w większości uważają polaków za naród honorowy i braterski ,po jednej osobie bez kultury nie można mówić że wszystcy ukraińcy to złodzieje.. Ukraińcy wspierają Polską gospodarkę pracując zdala od swoich rodzin.I to nie jest w cale ich wina,tylko wina rządu ukrainy i obecnej agresji rosji. Jeżeli Ukraina zniknie dzięki rosji z mapy swiata, to zrozumiecie o co biega kiedy granica rosji będzie pod Lublinem!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości