Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Prawo. Wymogi przy udostępnianiu wynajętego auta innej osobie

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Samochód w abonamencie można udostępnić innej osobie, np. komuś z rodziny lub pracownikowi w firmie. Formalności związane z użyczeniem mogą się jednak różnić w zależności od firmy wynajmującej. Może się też pojawić dodatkowa opłata z tego tytułu – wynika z informacji zebranych przez Carsmile.

Fot. Tomasz Gola Samochód w abonamencie można udostępnić innej osobie, np. komuś z rodziny lub pracownikowi w firmie. Formalności związane z użyczeniem mogą się jednak różnić w zależności od firmy wynajmującej. Może się też pojawić dodatkowa opłata z tego tytułu – wynika z informacji zebranych przez Carsmile.

Wakacje w pełni. W tym roku wyjątkowo chętnie podróżujemy samochodem, a na długiej trasie kierowca potrzebuje zmiennika. Nie zawsze też rodzina może wyruszyć na wakacje w pełnym składzie. Stąd pojawia się wątpliwość: czy wynajęte auto może prowadzić moja żona, mój partner albo znajomy?

Ważna kwestia

- To jedno z podstawowych pytań, jakie zadają nam użytkownicy przed podpisaniem umowy wynajmu. Temat jest szczególnie aktualny w okresie wakacji – przyznaje Jacek Wierzbicki starszy specjalista ds. operacji w Carsmile.

O możliwość użyczania auta pytają zarówno osoby, które wynajmują pojazd na cele prywatne, jak i klienci korzystający z wynajmu w celach służbowych. W tym drugim przypadku sprawa jest podwójnie złożona, bo z jednej strony mamy rodzinę przedsiębiorcy, która chce mieć dostęp do auta, a z drugiej jego pracowników, którzy potrzebują samochodu, aby wypełniać swoje obowiązki zawodowe.

Różne standardy na rynku

- Na rynku nie ma jednolitych standardów jeśli chodzi o zasady użyczania pojazdów. Poszczególne firmy regulują to w różny sposób, choć widać, że generalne podejście jest bardzo elastyczne i nie należy się spodziewać problemów – ocenia Wierzbicki.

Informacje o formalnościach związanych z użyczeniem powinny znajdować się w umowie lub regulaminie usługi. Jednak z uwagi na fakt, że zapisy te nie zawsze są precyzyjne i łatwe do znalezienia, analitycy Carsmile, zapytali firmy, z którymi platforma współpracuje, o konkretne wymogi i formalności, jakie należy spełnić, aby móc bez obaw powierzyć wynajęty samochód pracownikowi czy partnerce.

Zobacz także: TOP 10. Najgłupsze zachowania kierowców

Co ważne, analitycy zajęli się wyłącznie kwestią nieodpłatnego użyczenia. Podnajem, czyli działalność zarobkowa polegająca na wynajmie pojazdów, to zupełnie inny temat i tu obostrzenia są daleko idące. W analizie nie uwzględniono ponadto kwestii podatkowych związanych z użyczeniem

Pełna swoboda

Najbardziej elastyczne podejście do użyczenia przedstawiły fimy Alphabet i Arval, które zadeklarowały brak jakichkolwiek ograniczeń i formalności związanych z udostępnianiem wynajętego pojazdu osobom trzecim. Oznacza to, że użytkownik, który podpisał umowę wynajmu (Alphabet obsługuje tylko firmy, a Arval ma ofertą zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców), sam decyduje o tym, kto może jeździć samochodem. Użyczenia nigdzie się nie zgłasza, nie ma też z tego tytułu żadnej opłaty.

Jedyne o czym trzeba pamiętać, to odpowiedzialność za ewentualne szkody, która zawsze spoczywa na wynajmującym, niezależnie od tego, kto prowadził pojazd.

Potrzebna zgoda

Żadnych ograniczeń formalnych związanych z użyczeniem nie ma też platforma Carsmile (w umowach zawieranych na własny rachunek, firma działa też jako pośrednik). Koniecznej jest jednak uzyskanie zgody Carsmile na użyczenie pojazdu. Trzeba w tym celu przesłać wniosek zawierający dane osobowe kierowcy (numer prawa jazdy, kategoria, nr dowodu osobistego i PESEL). 

- Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, aby taka zgoda nie została wydana – informuje Jacek Wierzbicki. Carsmile nie pobiera z tytułu użyczenia żadnych opłat. Firma stosuje te same zasady w przypadku klientów firmowych oraz osób wynajmujących samochody na cele prywatne.

Mogą pojawić się opłaty

Kolejnym przykładem firmy o dość elastycznym podejściu jest MasterLease, obsługujących klientów firmowych i prywatnych. O ile nie ma tu jednak żadnych przeszkód formalnych kto może, a kto nie może korzystać z samochodu, to pojawiają się pewne ograniczenia natury finansowej. Jeżeli z samochodu miałaby korzystać osoba spoza najbliższej rodziny wynajmującego i jego gospodarstwa domowego, wówczas firma naliczy opłatę 300 zł.

Ograniczony krąg osób

Z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi kręgu osób, którym można użyczyć wynajęty samochód spotkamy się natomiast w firmie Athlon (obsługuje wyłącznie klientów firmowych). Zgodnie z regulacjami tej firmy, auto może prowadzić tylko osoba z bliskiej rodziny wynajmującego lub partner/partnerka, jak również pracownik, którego wiąże z wynajmującym umowa o pracę, zlecenie lub inna. Aby taka osoba mogła kierować pojazdem, konieczne jest sporządzenie i przesłanie upoważnienia zawierającego jej dane osobowe. Upoważnienie trzeba wozić w samochodzie. Z tytułu użyczenia nie są za to pobierane żadne opłaty.

Wyjazd zagraniczny

Wybierając się w podróż wakacyjną należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, tj. o sprawdzeniu, jak firma wynajmująca podchodzi do kwestii związanych z przekraczaniem granicy. Wyjazd za granicę będzie najprawdopodobniej wymagał zgłoszenia go firmie wynajmującej – jednorazowo bądź długoterminowo. Formalności są różne dla krajów wewnątrz i poza granicami UE.

Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości