Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Prawo. Zatrzymanie awaryjne. Jak sygnalizować postój?

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Mieliśmy wypadek, stłuczkę, czy po prostu zepsuł nam się samochód i musieliśmy się nagle zatrzymać. Pamiętajmy, by prawidłowo oznakować pojazd. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy warunki znacznie zmniejszają widoczność.

Fot. Archiwum Mieliśmy wypadek, stłuczkę, czy po prostu zepsuł nam się samochód i musieliśmy się nagle zatrzymać. Pamiętajmy, by prawidłowo oznakować pojazd. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy warunki znacznie zmniejszają widoczność.

Sygnalizowanie postoju awaryjnego reguluje artykuł 50. kodeksu drogowego. To właśnie w nim jest mowa, w jakich przypadkach kierowcy muszą to robić oraz w jaki sposób.
Kierujący pojazdem jest zobowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku na:
- autostradach i drogach ekspresowych;
- na pozostałych drogach twardych;
- poza obszarem zabudowanym, w razie postoju na jezdni, w miejscu gdzie jest to zabronione, a na poboczu, jeśli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości;
- w obszarze zabudowanym, w razie postoju na jezdni, w miejscu gdzie jest to zabronione.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Jak sygnalizować?

Sposoby sygnalizowania postoju awaryjnego zależą od rodzaju dróg na jakim doszło do takiego zdarzenia.
I tak na autostradach oraz drogach ekspresowych mamy obowiązek sygnalizować postój w każdym przypadku, bez względu czy pojazd znajduje się na jezdni czy pasie awaryjnym.
Włączamy światła awaryjne, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, pozycyjne, umieszczamy także trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za pojazdem. Trójkąt stawiamy na jezdni lub poboczu, w zależności od tego, gdzie doszło do unieruchomienia pojazdu.
Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym awaryjny postój pojazdu w miejscach zabronionych sygnalizujemy przez włączenie świateł awaryjnych (lub pozycyjnych gdy nie ma tych pierwszych) oraz postawienie trójkąta odblaskowego w odległości minimum 30, a maksymalnie 50 metrów za pojazdem.
Natomiast na obszarze zabudowanym przymusowy postój sygnalizujemy, oprócz włączenia świateł awaryjnych lub pozycyjnych, postawieniem trójkąta tuż za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.
Sygnalizowanie unieruchomienia pojazdu obowiązuje przez cały czas jego postoju.

A co jeśli tego nie zrobimy?

Za brak odpowiedniego oznakowania samochodu, który stoi w miejscu zabronionym z powodu usterki czy wypadku, grozi mandat w wysokości 150 zł. Policja ma też prawo odholować taki pojazd na swój parking.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości