Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Premia za mandaty

Data publikacji: Autor: Andrzej Kurzyński - Gazeta Poznańska

Liczba wypisanych mandatów, założonych blokad na koła i udzielonych pouczeń, to jedne z kryteriów nowego systemu oceny pracy kaliskich strażników miejskich.

 

Najlepsi strażnicy mogą liczyć na premie. Ci, którzy wypadną blado, będą musieli szkolić się podczas dodatkowych zajęć. O pozycji w rankingu decydować będzie ilość wypisanych mandatów oraz ich kwota, liczba pouczonych osób, założonych blokad na koła oraz ilość przekazanych notatek do policję o zatrzymanych przestępcach. Przełożeni będą brali też pod uwagę, czy strażnik podejmuje własne interwencje i kontaktuje się z przedstawicielami rad osiedlowych. Komendanci straży miejskiej liczą, że dzięki temu strażnicy będą z większym zaangażowaniem podchodzić do swojej pracy.

 

Czy jednak nie spowoduje to, że kaliszanie masowo będą karani przez municypalnych?

- Na razie przyglądam się tym pomysłom - mówi radny Grzegorz Kuświk, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej Kaliszu. - Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, więc patrzę na to wszystko z punktu widzenia zwykłego mieszkańca. Straż miejska kojarzy mi się głównie z blokadami zakładanymi na koła aut, ale myślę, że ważniejsza od mandatów powinna być prewencja.

 

O wyścigu nie ma mowy

 

Komendanci straży miejskiej uspokajają, że o wyścigu w wypisywaniu mandatów nie ma mowy. Sami strażnicy wolą na ten temat oficjalnie nie wypowiadać się.

 

- Regulamin określa aktywność i postawę zawodową strażników Straży Miejskiej Kalisza - mówi komendant Ireneusz Dziubek. - Kiedy przedstawiałem go radnym, zauważyli jedynie dwa aspekty - nałożone mandaty i blokady na koła. To już nudzi, że w naszej pracy widzi się tylko te dwa aspekty. Ale strażnik, który założy w danym miesiącu najwięcej blokad i wypisze najwięcej mandatów i tak nie będzie najlepszy. Oznaczać to będzie jedynie, że w jego postawie jest coś nie tak. Wskazywać to będzie, że dany strażnik unika dialogu ze sprawcą, nie zamierza go pouczać i nie daje podstaw do poprawy, tylko od razu karze. Tak być nie może. Liczba nałożonych mandatów do liczby pouczonych powinna się kształtować w stosunku jeden do czterech. Ważna też jest kwota mandatów. Na tej podstawie zorientujemy się, czy są one nakładane prawidłowo lub nie są przypadkiem zawyżane. Ważne są też interwencje własne i zgłoszone. Strażnik powinien reagować nie tylko na sygnały od mieszkańców, ale też sam podejmować działania.

 

Municypalni mediatorzy

 

Kalisz jest jednym z pierwszych miast w kraju, gdzie wprowadzono kompleksowy system oceny pracy strażników miejskich. - Pierwsze poważniejsze wnioski będzie można wyciągnąć po pierwszym półroczu - uważa komendant. Ale już teraz szefowie municypalnych myślą o kolejnych nowinkach. W straży miejskiej mają działać mediatorzy, którzy zajmą się rozwiązywaniem konfliktów sąsiedzkich.

 

- Sąd jest ostatecznym miejscem, gdzie skłócone strony powinny się spotkać - tłumaczy Lech Kudła. - Oferując swoją pomoc będziemy więc starać się pogodzić zwaśnione strony i zażegnać konflikt.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości