Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Problemy na życzenie

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

Fot. Tomasz Gola: Sprzedający samochód powinien powiadomić o tym fakcie wydział komunikacji i ubezpieczyciela. Czasami nowy właściciel nie dokonuje przerejestrowania pojazdu i w razie np. wypadku powstaje problem. Jeśli sprzedałeś samochód, pamiętaj aby go wyrejestrować i wypowiedzieć umowę OC. Lenistwo może kosztować wiele czasu i pieniędzy.

Jeśli sprzedałeś samochód, pamiętaj o jego wyrejestrowaniu. Lepiej nie zapomnieć też o wypowiedzeniu umowy OC. Lenistwo może nas kosztować wiele czasu i pieniędzy.

 

Nieznajomość przepisów szkodzi, a w wypadku ubezpieczeń komunikacyjnych może pociągać za sobą wyjątkowo bolesne skutki.

 

Rozpatrzmy dwie hipotetyczne sytuacje. Pierwsza: sprzedaliśmy auto, ale go nie wyrejestrowaliśmy, przestaliśmy też oczywiście płacić składki OC. Tymczasem nowy właściciel, z sobie tylko znanych powodów, nie zarejestrował kupionego od nas samochodu, rzecz jasna nie wykupił też nowej polisy. Kto powinien wykupić OC i zapłacić ewentualną karę za jego brak? Oczywiście ten, kto zgodnie z umową jest obecnym właścicielem samochodu. Sprawa Fot. Tomasz Gola: Sprzedaj±cy samochód powinien powiadomiæ o tym fakcie wydzia³ komunikacji i ubezpieczyciela. Czasami nowy w³a¶ciciel nie dokonuje przerejestrowania pojazdu i w razie np. wypadku powstaje problem. teoretycznie wydaje się oczywista, ale jeśli zgodnie z przepisami nie zawiadomiliśmy o sprzedaży samochodu wydziału komunikacji i ubezpieczyciela, to udowodnienie swoich racji będzie nas kosztowało dużo nerwów, szczególnie jeśli takie „niczyje” auto będzie uczestniczyło w wypadku.

 

Druga przykładowa sytuacja: nowy właściciel wyjechał np. za granicę, nie przerejestrował samochodu i nie wykupił OC. W teorii data sprzedaży samochodu widniejąca na umowie oznacza datę końca naszej odpowiedzialności za to auto, jednak jeśli sami go nie wyrejestrujemy, możemy narazić się na problemy i konieczność udowodnienia swojej niewinności.

 

Najlepszy sposób zabezpieczenia się przed nierzetelnym bądź po prostu lekceważącym przepisy kupcem to wyrejestrowanie samochodu i wypowiedzenie umowy OC. Od pewnego czasu obowiązują następujące przepisy: jeśli nowy nabywca sam nie wypowie polisy OC, to ma ona ważność do końca okresu, na jaki została wykupiona (czyli OC „idzie” za samochodem, a nie za jego właścicielem). Wypowiedzenie przez nas umowy OC zabezpieczy nas jednak przed ewentualnymi roszczeniami ubezpieczyciela. Jak przyznaje Piotr Monkiewicz z Poradni dla Kierowców Automobilklubu Wielkopolski, wielu kierowców nie ma pojęcia o zaostrzeniu przepisów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia. W Poradni nie brakuje interesantów zdziwionych koniecznością zapłacenia kary za brak OC. Najczęściej tłumaczą się tym, że autem nie jeżdżą, więc ubezpieczenie im niepotrzebne. A przepisy są jasne - każde zarejestrowane auto musi mieć wykupioną polisę OC.

 

 Spóźnienie się choćby o 1 dzień jest słono karane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – zapłacimy 100 euro za zwłokę do 3 dni, 250 euro za spóźnienie do 14 dni i 500 euro, gdy przerwa w ubezpieczeniu przekroczy 2 tygodnie. Pełna stawka kary, czyli w wypadku auta osobowego właśnie 500 euro, to kara za jeden rok. Jeśli zarejestrowany samochód (nawet niesprawny, stojący w garażu) nie będzie miał polisy OC przez dłuższy czas, kara zostanie zwielokrotniona. Na jej przedawnienie możemy liczyć dopiero po upływie 3 lat (Dz.U. z 2003 r. nr 124), ale tylko pod warunkiem, że Funduszowi nie uda się jej wcześniej od nas wyegzekwować (co jest raczej mało prawdopodobne), np. przy pomocy komornika. Warto zatem przestrzegać przepisów - nawet jeśli zmieniają się tak często jak w Polsce.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ~~Juliusz (gość)

  Kupiłem używany samochód, w którym OC ważne jest jescze przez 3 miesiące. Wiem, że przez 30 dni mogę bez problemu korzystać z obecnej polisy OC ale co dalej? Czy mam zgłosić się do PZU aby przepisała tę polisę na nowym druku z moim nazwiskiem, ważną do końca okresu jej ważności? Mam te same zniżki co poprzedni nabywca (60%). Chciałbym przepisać tę polisę przed momentem przerejestrowania pojazdu na mnie w Wydziale Komunikacji aby uniknąć konieczności jechania autobusem po nową polisę. A może "stara" polisa jest ważna cały czas niezależnie od zmiany nazwiska właściciela i nr rejestracyjnego?

 • kropi (gość)

  1. W ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację PCC do Urzędu Skarbowego 2. W ciągu 30 dni musisz przerejestrować auto na siebie - od tego momentu nie masz polisy 3. Z dowodem rejestracyjnym idziesz do inspektoratu ubezpieczyciela (agencja nie wystarczy) i robisz aneks do umowy ubezpieczenia. Do tego będzie potrzebny dowód rej. na twoje nazwisko, więc raczej autobusem. Jeśli masz te same zniżki to nic nie dopłacasz. Z momentem wygaśnięcia terminu "aneksowanej" umowy płacisz normalnie za rok albo ratę - zależy jak się umówisz z ubezpieczycielem.

 • jarbee (gość)

  W/g nowego prawa, jeżeli samochód został zakupiony to wraz z nim zostaje zakupiona polisa oc, kupujący dogaduje się wraz z sprzedającym o zapłacie za polise. Sprzedający ma prawo żądać zwrotu kosztów za polisę od ubezpieczyciela w ciągu 30 dni. Nabywca ma obowiązek powiadamić ubezpiczyciela o kontynuacji ubezpieczenia. Wówczas poprzednia polisa zostaje przepisana na nowego właściciela pojazdu i wygasa wraz z końcowym terminem opłacy za OC.

 • Tygrysek (gość)

  Mam problem, ponieważ nie wiedziałem, że trzeba wypowiedzieć umowę OC i zawarłem nową z innym ubezpieczycielem, niestety ubezpieczalnia poprzedniego właściciela auta chce teraz odemnie pieniądze. Czy jest możliwość uniknięcia płacenia? Czy na polisie powinno być umieszczone pouczenie o tym, że muszę w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę? Czy agent z którym zawierałem nową umowę powinien mnie zawiadomić o obowiązku wypowiedzenia poprzedniej umowy? Jeżeli tak to na jakiej podstawie. Pomóżnie, bo niestać mnie na opłacanie jeszcze jewdnej polisy:) Za pomoc z góry bardzo dziękuję.

 • Greyg (gość)

  jarbee > Wystarczy na umowie kupna-sprzedazy wpisac, ze zrzekamy sie ubezpieczenia OC sprzedajacego. Tygrysek > Nikt nie mial obowiazku powiadomienia Ciebie o koniecznosci rozwiazania poprzedniej umowy, ani o innych warunkach bedacych obowiazujacym prawem. Jego nieznajomosc po prostu boli kieszen. Plusem jest, ze pojazd posiadal wykupiona polise OC, stad UFG nie moze ukarac za jej brak. Poprzednia polise OC rozwiaz jak najszybciej. Pozniej mozesz liczyc tylko na 3 letni okres przedawnienia od daty wymagalnosci wniesienia ostatniej oplaty.

 • Ants (gość)

  Do Tygryska - "...Trzeba podkreślić, że polisa OC przechodząca ze zbywcy na nabywcę, przy braku wypowiedzenia, rozwiązuje się z momentem upływu okresu ubezpieczenia. W stosunku do tych umów nie następuje znany już element automatycznego zawarcia umowy na kolejne 12 miesięcy. Nabywca może więc korzystać z polisy zbywcy, ale w odpowiednim czasie musi podjąć działania celem zawarcia kolejnej umowy." - http://www.motoryzacja.com.pl/document.php?id=26 I jeszcze jedno. Zbywca pojazdu NIE dokonuje wypowiedzenia umowy OC jak napisano w tym artykule. Po sprzedaży pojazdu prawo do wypowiadania OC ma już tylko nabywca. Zbywca musi natomiast POWIADOMIĆ towarzystwo ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu podając dane nabywcy. Musi "powiadomić" a nie "wypowiedzieć" tak jak błędnie napisano w tym artykule.

 • Normalny (gość)

  Chory kraj i tyle.Pozdrawiam normalnych.

 • BALCKWALLSTREET

  chcialabym sie zapytac czy wie ktos moze ile czasu jest na wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży??

 • osa323

  witam!niby kupiłem auto 28 grudnia,do dziś jeszcze nie przejestrowałem co teraz bedzie? OC juz te auto nie miało za poprzedniego właściciela (OC było do 4grudnia)

 • berek (gość)

  Witam. Dokonałem ubezpieczenia auta ale jeszcze przed przerejestrowanie. Teraz są rozbieżności w dokumentach. Inne tablice w polisie O-C inne w dowodzie rejestracyjnym, nazwisko sie zgadza. Co z tym zrobić? Czy wystarczy wizyta u ubezpieczyciela, zeby naniósł zmiany na polisie?

 • kaska (gość)

  mam problem wyrejstrowalam auto a oni napisali inny model ktory 2 dni wczesniej zarejstrowalam po roku mam rachunki za jeden i place za drugi jak z tego wyjsc

 • Olać Darmozjadów (gość)

  Nie podpisywałem żadnej umowy i nie mam prawa jej rozwiązywać. Kto wymyślił taki przepis by karać kogoś kto nie składał żadnego podpisu i nie czytał umowy?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości