Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Produkcja aut nadal wysoka

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Fiat

Pomimo kwietniowego spadku sprzedaży produkcja samochodów osobowych jest w Polsce nadal wysoka. W ubiegłym miesiącu z taśm fabryk zlokalizowanych w naszym kraju zjechało 45 756 aut osobowych - o 2 proc. więcej niż w marcu. Od początku roku wyprodukowano 175 122 egzemplarze samochodów. To o 1,8 proc. mniej niż w tym samym okresie 2004 r.

 

Z raportu firmy Samar monitorującej polski rynek motoryzacyjny wynika, że największym polskim producentem jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w kwietniu tego roku wyniósł 53,6 proc. Na drugim miejscu znalazł się Opel z 24,5 proc., a na  trzecim Volkswagen – 16,1 proc. Dalsze pozycje zajęły: FSO (5,8 proc.) i Intrall wytwarzający samochody Honker (0,05 proc.). Fot. Fiat

 

Najwięcej od początku roku wytworzono w kraju Fiatów Panda. Z linii montażowych zakładów w Tychach zjechało ich 77 375 sztuk, co stanowi 45 proc. całkowitej produkcji.

Drugą pozycję zajął Opel Astra z 15,5 proc. udziałem, a trzecią Volkswagen Caddy (12 proc.). Dalsze miejsca przypadły w udziale Oplowi Agila (10 proc.), Fiatowi Seicento (9 proc.), FSO Lanosowi (5 proc.), VW Transporterowi (4 proc.) i FSO Matizowi - 0,3 proc. udziału w produkcji całkowitej.

 

Wysoka produkcja to wynik dużego popytu na samochody poza granicami Polski, głównie w Europie Zachodniej. Ponad 93 proc. aut osobowych, które w kwietniu zjechały z taśm montażowych polskich zakładów, znalazło nabywców poza granicami naszego kraju. Najwięcej samochodów na polski rynek wyprodukował Intrall (93 proc. z całości produkcji), a najmniej VW (4 proc.).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Jacek (gość)

    Dziwne że firmy które najwięcej sprzedają nowych aut w Polsce czyli Toyota, Skoda, Renault nie planują żadnych inwestycji (oprócz oczywiście w salony).

  • Wacek (gość)

    Dziwne to jest że nasz rząd i samorządy nie potrafią sciągnąć największych firm motoryzacyjnych do naszego kraju, zachęcić ich do inwestycji ulgami lub kredytami, zatrzymać i przekonać do opłacalności inwestycji w naszą gospodarkę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości