Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Produkcja zamiast sprzedaży

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Fiat: Największy udział w produkcji samochodów osobowych w Polsce ma Fiat.

Mimo spadku sprzedaży nowych samochodów osobowych na naszym rynku produkcja tych pojazdów w polskich fabrykach zdecydowanie przewyższa ubiegłoroczną. To wynik wysokiego eksportu głównie do państw Europy Zachodniej.

 

Łączna produkcja samochodów osobowych wytwarzanych w polskich fabrykach od stycznia do końca listopada tego roku wyniosła 482 014 egzemplarzy. Oznacza to 62-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku 2003.

 Fot. Fiat: Najwiêkszy udzia³ w produkcji samochodów osobowych w Polsce ma Fiat.

Niemal 90 proc. samochodów osobowych zjeżdżających z linii montażowych polskich zakładów przeznaczana jest na eksport. Mimo, iż sprzedaż aut w Europie Zachodniej jest niewiele wyższa niż przed rokiem, to wysoka produkcja tych pojazdów w Polsce związana jest z dużym zainteresowaniem klientów konkretnymi modelami np. Fiatem Panda wytwarzanym w Tychach. Powodzeniem cieszą się także Volkswageny Caddy i Transporter. „Polskimi” autami zainteresowani są również nabywcy z innych państwach. Blisko 90 proc. produkcji zakładów FSO wytwarzających Lanosy i Matizy eksportuje się na Ukrainę.

 

Największym polskim producentem jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych po jedenastu miesiącach tego roku wynosi 57,5 proc. Drugą pozycję z wynikiem 22,3 proc. zajmuje Opel. Na trzecim miejscu znajduje się Volkswagen z 11,7 proc., a na czwartym FSO – 8,4 proc.  

 

Produkcja samochodów osobowych w latach 2003-2004  

 

Segment

Produkcja

styczeń – listopad 2004

styczeń – listopad 2003

Rynek krajowy

48 524

46 206

Eksport

433 490

250 618

Razem

482 014

296 824

 

dane wg Samar

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości