Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Program Drogi Zaufania: mniej wypadków i tragedii na drogach

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Program Drogi Zaufania: mniej wypadków i tragedii na drogach Z roku na rok spada liczba ofiar na drogach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad programem "Drogi Zaufania" chce, by wypadków było jeszcze mniej. Program ten ruszył w lipcu 2007 roku i przez pół roku był pilotażowo prowadzony na drodze krajowej nr 8, czyli najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W ramach akcji drogowcy prowadzili wzmożone prace inżynieryjne na całej jej długości. Akcję wspierają portale MM Moje Miasto i Regiomoto.

Ustawiono też prawie sto masztów fotoradarów, opierając się na doświadczeniach z Francji i Skandynawii gdzie w ciągu kilku lat po zamontowaniu systemów kontroli prędkości liczba ofiar spadła o 30%. W efekcie liczba śmiertelnych wypadków samochodowych w 2009 roku na drodze krajowej nr 8 spadła o 41% w stosunku do roku 2007.

Rok 2008: II program - już osiem "Dróg Zaufania"Rok później GDDKiA wprowadziła drugi program w ramach "Dróg zaufania" - "Bezpiecznych Osiem". Działania prowadzone były na drogach o numerach od 1 do 9. W 2009 roku do programu "Drogi zaufania" dołączyło 88 kolejnych tras. Akcja prowadzona jest odtąd na wszystkich drogach krajowych. Trasy te objęto specjalnym programem modernizacyjnym. Na wielu odcinkach drogowcy wymieniają nawierzchnię jezdni, oświetlają pobocza, wytyczają bezpieczna przejścia dla pieszych, budują bariery ochronne. Montują też dodatkowe sygnalizacje świetlne, remontują zatoki autobusowe, układane są chodniki i powstają ścieżki rowerowe. 

W najniebezpieczniejszych miejscach dopuszczalna prędkość ograniczana jest do 50 km/h. By egzekwować ten zakaz, wzdłuż dróg krajowych instalowane są oznakowane fotoradary. W ramach programu prowadzone są też działania edukacyjne, których celem jest zmiana niebezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W porównaniu z rokiem 2007, w 2009 roku liczba ofiar wypadków śmiertelnych spadła radykalnie - o 23% (522 osoby mniej). 

Liczba ofiar wypadków spada z roku na rok

W 2009 roku na polskich drogach doszło do 44 196 wypadków, w których śmierć poniosło 4572 osób, a 56 056 zostało rannych. W roku 2010 doszło do 38 766 wypadków (5420 mniej), w których zginęły 3902 osoby (670 mniej), a 48 872 zostały ranne (o 7174 mniej).W pierwszym półroczu 2011 w wypadkach na drogach krajowych zginęły 690 osoby a 5724 osoby odniosły rany.

"Drogi zaufania" to program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych, realizowany od 2007 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2010 roku realizacja programu współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Celem strategicznym programu jest zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych ofiar wypadków na tych drogach o 75 proc. Program składa się przede wszystkim z prac inżynieryjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe.W tym celu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi kampanię komunikacyjną, wykorzystującą także niestandardowe metody dotarcia do odbiorców. Najważniejszą są happeningi, podczas których na poboczu jezdni symulowane są wypadki samochodowe: są rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej. 

Program Drogi Zaufania: mniej wypadków i tragedii na drogach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Program Drogi Zaufania: mniej wypadków i tragedii na drogach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości