Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Projekt ustawy o kierujących pojazdami

Data publikacji: Autor: Tomasz Belerski

fot. archiwum Do końca maja powinien trafić do Sejmu rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami, który przygotowało Ministerstwo Infrastuktury.

Do końca maja powinien trafić do Sejmu rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami, który przygotowało Ministerstwo Infrastuktury.

 

fot. archiwum Ta ustawa jest potrzebna, ponieważ to właśnie źle wyszkolony kierowca stanowi  główne zagrożenie na drogach. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych badań. Statystyka wykazuje, iż mamy trzy razy więcej zabitych na 100 tys. mieszkańców niż pozostałe kraje europejskich. Są to przerażające dane.

Ich analiza pokazuje pewną prawidłowość. Najliczniejszą grupę kierowców, którzy uczestniczą w wypadkach drogowych, stanowią osoby w wieku 18–24 lata, posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata. W ciągu ostatniej dekady udział takich osób w wypadkach wzrósł o 10%.

 

Oznacza to wyraźnie, że kierowcy młodzi stażem i wiekiem nie są należycie przygotowani do uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli chodzi o ofiary wypadków, to 83% zabitych stanowią także ludzie w wieku 18–24 lat. Dane te wyraźnie wskazują, iż jest źle z całym systemem szkolenia i egzaminowania. Potwierdzają to wyniki kontroli NIK, która w 73% ośrodków szkolenia kierowców stwierdziła nieprawidłowości.

 

Ustawa da możliwość ukończenia kursu na prawo jazdy 16-latkom. Będą oni mogli jeździć pod opieką rodzica czy innej bliskiej osoby dorosłej. Jest to już praktykowane w wielu krajach, np. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie i Łotwie, w Szwecji, w Wlk. Brytanii czy we Włoszech. Gdy młody człowiek skończy osiemnaście lat, wtedy może zdawać normalny egzamin.

 

Kolejne novum zapisanym w projekcie ustawy, to okres próbny dla nowych kierowców. Jest  on stosowany w niektórych krajach, np. w Austrii, Estonii, Francji, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii czy Szwecji. Obowiązywałby wszystkich, którzy uzyskali prawa jazdy kategorii B i A.

 

Tych świeżych kierowców będzie obowiązywało przez 6 miesięcy ograniczenie szybkości poruszania się  po drogach – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim. Przez dwa lata nowy kierowca będzie ponadto bacznie obserwowany. Jeżeli popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, będzie miał administracyjnie zabierane prawo jazdy.

 

Ustawa o kierujących pojazdami wejdzie pewno w życie w przyszłym roku. Na razie od 1 kwietnia zostanie zwiększona liczba godzin szkolenia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości