Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Proptotyp Fiata - Simba

Data publikacji: Autor: pim

 Fiat simba to prototypowy samochód, oparty na mini, małym samochodzie, który wkrótce opuści fabrykę Fiata w Tychach.

Pokazany podczas salonu samochodowego w Bolonii fiat simba to pierwsze oficjalne, choć jeszcze nieco ukryte oblicze nowego malucha, który w przyszłym roku będzie produkowany w Tychach. Na razie w prasie ukazują się głównie mniej lub bardziej trafne symulacje komputerowe.

Prawdopodobnie simbie najbliżej do mini w wersji 4x4, bo taka będzie także produkowana. Tak jak ona, simba ma stały napęd na 4 koła ze sprzęgłem wiskotycznym. W normalnych warunkach napędzana jest tylko przednia oś, ale kiedy jej koła zaczynają się ślizgać, automatycznie włącza się napęd na wszystkie koła. Wspomaga więc kierowcę i w terenie i na autostradzie. Simba ma długość 368 cm, szerokość 163 cm i wysokość 173 cm. Takie same rozmiary mieć więc będzie także mini.

Szukając w simbie sylwetki mini trzeba przede wszystkim zdjąć relingi dachowe i plastykowe nakładki na nadkola i dolną część drzwi, a także zmienić atrapę chłodnicy i koła. Na wszystkich symulacjach mini ma kanciaste reflektory.

Fiat mini ma być małym i tanim, a więc dość prostym samochodem. Można go jednak będzie kupić także z bogatym i zaawansowanym technicznie wyposażeniem. W gamie silników mają być dwie jednostki benzynowe (sprawdzony silnik 1,1 55 KM i silnik 1,2 l) oraz turbodiesel 1,3 JTD, który będzie produkowany w Bielsku-Białej. We wrześniu 2003 roku wejdzie do sprzedaży samochód pięciodrzwiowy. Trzydrzwiowe nadwozie ma się pojawić rok później. Przewidziano także produkcję wersji 4x4 i van.

Włosi utrzymują jeszcze w tajemnicy nie tylko wygląd, ale i cenę nowego samochodu. Pytany o to przez dziennikarzy Gianni Coda, dyrektor Business Unit Fiat/Lancia/LCV, odpowiedział: - Niektóre wersje będą zbliżone ceną do seicento, a inne do punto. Wiem, że to dyplomatyczna odpowiedź, ale innej nie mogę jeszcze podać.

Fiat nie przewiduje prezentacji nowego auta podczas marcowego salonu samochodowego w Genewie. Prawdopodobnie samochód poznamy dopiero w maju.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości