Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja Artykuł sponsorowany

Prostowniki samochodowe - wszystko co warto wiedzieć przed zakupem

Data publikacji: Autor: Materiał Informacyjny

prostownik samochodowy

Gdy tylko słupki rtęci spadają w dół, wielu posiadaczy aut wyposażonych w silniki wysokoprężne z obawą myśli o czekających ich problemach z rozruchem następnego ranka. Coraz częściej takie zmartwienia stają się także udziałem kierowców, którzy poruszają się autami z jednostkami benzynowymi. To do pewnego stopnia cena, którą wszyscy płacimy za postęp technologiczny w motoryzacji.

Współczesne samochody są coraz bardziej naszpikowane elektroniką, która przecież wymaga odpowiedniego zasilania. Spada prąd ładowania i wydajność baterii, a co za tym idzie, akumulator prędzej czy później może potrzebować dodatkowego wspomagania w postaci prostownika samochodowego.

To dlatego dziś opowiemy:

 • Jakie prostowniki samochodowe są na rynku,
 • Które parametry wziąć pod uwagę, wybierając prostowniki do akumulatorów,
 • Czym się kierować, kupując prostowniki samochodowe.

Warto przy tym wspomnieć, że różnice w parametrach pomiędzy różnymi typami urządzeń są naprawdę spore. Zupełnie inne prostowniki do akumulatorów sprawdzą się jako sprzęt do pobudzenia akumulatora w aucie osobowym, a inne będą dobrym rozwiązaniem na przykład dla posiadaczy kamperów.

Rodzaje prostowników samochodowych

Warto wiedzieć o tym, że prostowniki samochodowe dzielą się na kilka grup. To wiedza, która pozwoli na łatwe określenie, które prostowniki będą najlepszym wyborem. Poszczególne urządzenia do ładowania akumulatorów samochodowych różnią się między sobą głównie budową wewnętrzną. To oczywiście wpływa na różne ich opcje, a co za tym idzie, również cenę. 

Jakie rodzaje prostowników do akumulatorów samochodowych znajdziemy na rynku? Najprostszy podział wygląda tak:

 • Standardowe
 • Automatyczne
 • Trakcyjne
 • Impulsowe

Standardowe

Jedne z najprostszych urządzeń tego rodzaju. Tak naprawdę są to transformatory, które pozbawione są jakichkolwiek elektronicznych dodatków. Z reguły, prostowniki samochodowe typu standardowego są najtańszymi na rynku urządzeniami. Choć ich parametry nie robią może specjalnego wrażenia, to  jako urządzenia do ładowania akumulatorów w autach osobowych sprawdzą się wyśmienicie.

Uwaga!

Prostowniki samochodowe typu standardowego nie posiadają systemu dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem.

Automatyczne (mikroprocesorowe)

Mikroprocesorowe prostowniki do akumulatorów samochodowych to nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie. Przede wszystkim, pozwalają na stałe ładowanie baterii, niezależnie od wahań napięcia w sieci energetycznej. Dodatkowo, prostownik może pracować bez konieczności rozłączania akumulatora od źródła napięcia.

Prostowniki automatyczne, jak się je określa, posiadają czujniki, które pozwalają na stały pomiar napięcia w akumulatorze. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek spadki napięcia, prostownik automatycznie rozpocznie ładowanie. Gdy już bateria zostanie naładowana, zasilacz zakończy pracę.

Warto przy tym dodać, że automatyczne prostowniki są w pełni bezpieczne dla układów elektronicznych. Ich konstrukcja pozwala na utrzymanie napięcia na niezbędnym poziomie. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla bieżącego działania akumulatora, ale także dla utrzymania go w dobrej kondycji.

Z kolei sam prostownik automatyczny również posiada szereg zabezpieczeń, które chronią go przed uszkodzeniem. Nawet zwarcia, które mogą pojawić się na krokodylkach lub w wyniku niepoprawnego połączenia z akumulatorem nie są w stanie zagrozić jego działaniu.

Co ciekawe, można znaleźć na rynku automatyczne prostowniki, które pozwalają na ładowanie akumulatorów z dwóch aut jednocześnie. W obudowie takiego urządzenia znajdują się po prostu dwa urządzenia elektroniczne.

Trakcyjne

Przeciętnemu kierowcy trakcyjne prostowniki do akumulatorów mogą wydawać się przerostem formy nad treścią. Rzeczywiście - służą one głównie do pracy z naprawdę dużymi napięciami. Sprawdzą się przy autach elektrycznych oraz akumulatorach maszyn przemysłowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając takie urządzenie? Trakcyjne prostowniki samochodowe dedykowane są do konkretnych rodzajów akumulatorów. Na rynku znajdziemy urządzenia do baterii żelowych, jak również kwasowo-ołowiowych.

Impulsowe

Jeżeli poszukujesz prostownika do akumulatorów samochodowych, który zapewni Ci wysoką wydajność pracy, to urządzenia impulsowe będą świetnym wyborem. Nieprzypadkowo te produkty określa się mianem prostowników inteligentnych. Sprawność ich pracy może wynieść nawet do 90%. Co równie ważne, impulsowe prostowniki do samochodowych akumulatorów są odporne na spadki napięcia w sieci, nie tracąc przy tym nic ze swojej wydajności.

Praca z prostownikami impulsowymi jest również w pełni bezpieczna dla samochodowej elektroniki. Takie urządzenia posiadają specjalne układy elektroniczne, które dla bezpieczeństwa stale badają napięcie w układzie. Dzięki temu, nie ma ryzyka, że dojdzie do przeładowania, jakie mogłoby negatywnie wpłynąć na działanie akumulatora.

Ładowarka akumulatorowa

Parametry prostowników

Dane techniczne różnych urządzeń do ładowania samochodowych akumulatorów mogą wydawać się przytłaczające. Które parametry prostownikównajważniejsze? Jak odczytywać informacje od producenta? Warto szczególnie zwrócić uwagę na:

 • prąd ładowania
 • napięcie

Prąd ładowania (szczytowy i skuteczny)

Dlaczego te dwie wartości są tak ważne? Prąd ładowania skutecznego określa ilość czasu, jaka jest potrzebna do całkowitego naładowania akumulatora. Jeżeli wybierzesz prostownik akumulatorowy o zbyt małym prądzie ładowania skutecznego, to przywrócenie baterii do życia zajmie mnóstwo czasu.

Z kolei prąd ładowania szczytowego jest parametrem, który opisuje maksymalną wydajność danego urządzenia. Nie jest to jednak wartość, z jaką dany prostownik akumulatorowy będzie pracował cały czas.

Wybierając prostowniki akumulatorowe warto pamiętać o tym, aby prąd ładowania prostownika nie przekraczał jednej dziesiątej pojemności akumulatora. Bardzo łatwo to zapamiętać:

 • Akumulator 40 AH - prostownik 4A
 • Akumulator 60AH - prostownik 6A

Napięcie wyjściowe i zasilające

Jak odczytywać te parametry? W przypadku napięcia wyjściowego bardzo ważne jest, aby prostownik miał taką samą wartość jak napięcie akumulatora, czyli jeżeli chcesz naładować akumulator 6V, to prostownik musi mieć wyjście na 6V. W przypadku maszyn rolniczych czy pojazdów ciężarowych, gdzie akumulatory mają napięcie 24V, należy wybrać prostowniki o analogicznym napięciu.

Warto wiedzieć, że większość prostowników do akumulatorów samochodowych posiada funkcję ładowania akumulatorów o różnych napięciach. Za pomocą przełącznika wybrać można, czy chcemy zasilać baterię 6V czy 12V (ewentualnie 12V czy 24V).

A napięcie zasilające? Chodzi o napięcie prądu, jakim dany prostownik może być zasilany. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku tanich produktów z Dalekiego Wschodu. W wielu z nich, napięcie zasilające jest inne niż obowiązujące w Polsce 230V.

Dodatkowe funkcje

Czy prostowniki samochodowe mogą mieć jeszcze jakiekolwiek inne opcje? Tak! Wiele nieco droższych propozycji wyposażone jest w wyświetlacz LCD. To dodatek, który znacznie ułatwia odczytywanie parametrów akumulatora.

A skoro już przy wskaźnikach jesteśmy, to warto wspomnieć choćby o diodach typu LED, które zaczynają pracować wraz ze zmianami napięcia w układzie. Prostowniki do akumulatorów o lepszym standardzie wykonania pozwalają także na precyzyjne ustawienie wartości prądu.

Akumulatory, które można za jego pomocą ładować

Zanim zdecydujesz się na ładowarkę do akumulatorów samochodowych koniecznie sprawdź, jakie akumulatory jest on w stanie ładować. W tym kontekście wyróżniamy prostowniki do akumulatorów samochodowych:

 • Kwasowo-ołowiowych
 • Żelowych

Jak już wspominaliśmy, prostowniki automatyczne mogą być stosowane w obydwu rodzajach baterii.

Wymiary i waga

Zastanów się, kiedy i gdzie przydadzą Ci się prostowniki. Jeżeli szukasz kompaktowego urządzenia do wożenia w aucie, to ładowarki impulsowe będą świetnym wyborem. Są niewielkie, a przy tym raczej lekkie - najmniejsze modele nie ważą nawet kilograma!

Prostownik

Czym się kierować wybierając prostownik samochodowy?

Na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną. Warto dołożyć nieco więcej i mieć pewność dobrego wyboru. 

Prostownik samochodowy możemy bez problemu kupić w supermarkecie, ale jakość takich produktów nie będzie zadowalająca. I nie chodzi już tylko nawet o awaryjność samego urządzenia. Tanie ładowarki do akumulatorów samochodowych są często niedbale wykonane, co grozi poważnymi uszkodzeniami w instalacji elektrycznej auta - od akumulatora poczynając, aż po znacznie bardziej kosztowne elementy.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na markę. Na rynku nie brakuje produktów typu no name. Niestety, jakość ich wykonania z reguły jest tak niska, że takie urządzenia po krótkim czasie ulegają uszkodzeniu.

Wybierając prostowniki do akumulatorów warto polegać na ofercie profesjonalistów. Takich jak choćby firma Skylark Polska, która pomogła nam w realizacji tego artykułu. To warszawskie przedsiębiorstwo, które od 25 lat działa w zakresie montażu i serwisowania wyposażenia elektronicznego pojazdów. W takich firmach możesz liczyć na fachowe doradztwo przy doborze prostowników, a w przypadku jakichkolwiek problemów, również na pomoc profesjonalnego serwisu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości