Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Protest kierowców. Zwolnią i zablokują drogi

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Miecznik "Protest69" - pod takim hasłem będą dziś protestować kierowcy samochodów ciężarowych w Polsce. To odpowiedź na policyjną akcję "TIR".

Akcja obejmie zarówno autostrady, jak również drogi ekspresowe oraz lokalne ulice w terenie zabudowanym i poza nim. Auta pojadą o 10 km wolniej niż maksymalna dopuszczalna prędkość na danej drodze. W terenie zabudowanym będzie to 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach tytułowe 69 km/h. Kierowcy nie będą także wyprzedzać i wjeżdżać na lewy pas. Tym samym może zostać  sparaliżowany ruch.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

To sprzeciw kierowców ciężarówek wobec nagonki, jaka ich zdaniem ma miejsce. Ma się ona przejawiać w postaci akcji "TIR" prowadzonej przez funkcjonariuszy policji podczas której kierowcy samochodów ciężarowych są karani właśnie za zbyt długie wyprzedzanie na drogach ekspresowych i autostradach.

Przez trzy dni skontrolowano blisko 2 tys. samochodów, wystawiając ponad 200 mandatów. W niemal stu przypadkach chodziło o wyprzedzanie mimo obowiązującego zakazu.

Kierowcy chcą, aby poddano powtórnej analizie częstotliwość występowania zakazów wyprzedzania, gdyż uważają, że jest ich zbyt dużo.

Kierowcy domagają się również włączenia do kodeksu ruchu drogowego przepisu karzącego za utrudnianie manewru wyprzedzania (poprzez przyspieszanie przez pojazd który jest wyprzedzany lub utrzymywanie niezmiennej prędkości jeśli przeszkadza ona w płynnym zakończeniu manewru przez wyprzedzającego). Mówią także o konieczności wprowadzenie do nauki prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii uświadomienia jak wygląda proces hamowania załadowanym zestawem (ciągnik+naczepa/przyczepa), aby pokazać jak groźne może być nagłe wyhamowanie takiego pojazdu i jakie konsekwencje może nieść dla innych uczestników ruchu.

Policjanci przypominają, że zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości