Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Prototyp BMW

Data publikacji: Autor: Piotr Myszor

 Sukces modelu Z3 sprawił, że BMW zaczęło przygotowywać kolejne takie auta.

W przedstawionym podczas salonu samochodowego w Paryżu prototypie Z9 rzuca się w oczy pewne podobieństwo do sylwetki porsche boxstera czy jaguara F-type.

Samochód przyciąga wzrok nietypowam dla BMW przodem. Atrapa chłodnicy nieodparcie kojarzy mi się z wielorybem. Ale Z9 nie ma w sobie nic z wielorybiego dostojeństwa i powolności.

Niska, opływowa i zwarta sylwetka sugeruje duże możliwości auta. Inaczej być nie może, skoro lekki samochód, zbudowany z wykorzystaniem włókien węglowych, jest napędzany silnikiem V8 o pojemności 4,4 litra. Ma on moc 286 KM i maksymalny moment obrotowy 440 Nm. Prędkości maksymalnej, ani przyspieszenia nie podano. Jak się okazało nie one były najważniejsze w tym modelu, ale zastosowana po raz pierwszy filozofia iDrive. Zastosowanie podziału na strefę jazdy i komfortu, ma pomóc kierowcy w prowadzeniu samochodu.

Deska rozdzielcza jest niesamowicie uboga. Brak nawet dźwigni zmiany biegów, a właściwie trybów pracy automatycznej skrzyni biegów. Zamontowano je na kierownicy. Najważniejszym elementem sterowania wyposażenia elektronicznego samochodu jest srebrne pokrętło na końcu szerokiego podłokietnika, między przednimi fotelami. Kręcąc nim, przesuwając w bok lub naciskając można w prosty sposób sterować działaniem np. radia czy systemu nawigacyjnego.

Nie ma też tradycyjnego kluczyka. Zastosowano kartę, podobną do tej, jaką zastosowano w nowym renault laguna. Włączenie i wyłączenie silnika odbywa się za pomocą guzika start/stop.

Wnętrze tego prototypu w niemal niezmienionym stanie trafi do najnowszych limuzyn serii 7. Ten model ma zostać zaprezentowany we Frankfurcie. "Siódemka" trafi do sprzedaży wiosną przyszłego roku.


Fot. BMW

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości