Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Regina Skibińska
Kierujący pojazdem może odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krw / Fot. Tomasz Hołod
Kierujący pojazdem może odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krw / Fot. Tomasz Hołod
W zależności od tego, ile alkoholu kierowca ma we krwi, prowadzenie pojazdu przez tę osobę jest wykroczeniem albo przestępstwem.
Kierujący pojazdem może odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu
Kierujący pojazdem może odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krw / Fot. Tomasz Hołod

O tym, że po wypiciu alkoholu nie powinno się prowadzić samochodu, wie każdy. Znacznie gorzej wygląda przestrzeganie tego zakazu, mimo sankcji, które do łagodnych się nie zaliczają.

Obecność alkoholu w organizmie można sprawdzić albo dokonując pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu, albo dokonując pomiaru stężenia alkoholu we krwi, czyli pobierając krew na oddziale szpitalnym i poddając ją analizie laboratoryjnej.

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. Po przekroczeniu tego poziomu mówimy o stanie nietrzeźwości.

Kierujący pojazdem może odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krwi.

Stan po użyciu alkoholu

Art. 87 par. 1 kodeksu wykroczeń stanowi, że kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Zgodnie z par. 2 tego samego artykułu kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Jak wskazuje treść przepisu, zakaz ten orzeka się obligatoryjnie, nie ominie więc on osoby prowadzącej pojazd po użyciu alkoholu, o ile oczywiście zostanie ona zatrzymana.  Zakaz ten zostanie orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Środki działające podobnie do alkoholu, a więc te, których spożycie jest zakazane przed prowadzeniem pojazdu, to: opiaty, amfetamina i jej analogi, kokaina, tetrahydrokanabinole oraz benzodiazepiny.

Nietrzeźwość

Po przekroczeniu norm alkoholu dla stanu po użyciu alkoholu mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Jeżeli prowadzimy auto w stanie nietrzeźwości, sankcje będą surowsze niż to ma miejsce wtedy, gdy jeździmy po użyciu alkoholu. Przede wszystkim jest to przestępstwo karane grzywną, ograniczenie wolności albo pozbawieniem wolności do lat 2, przy czym sankcja karna jest surowsza w przypadku, gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, albo gdy popełnił przestępstwo spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości bądź popełnił przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

To nie jedyna sankcja za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Skazując za ww. przestępstwa sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów – wszystkich mechanicznych albo określonego rodzaju – na okres od 1 do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty