Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Prywatne parkomaty. Pojedziesz odwiedzić znajomych, wrócisz z mandatem

Data publikacji: Autor: Red / Naszemiasto.pl

Fot. Polska Press W Warszawie funkcjonuje kilkanaście prywatnych parkomatów, które w przeciwieństwie do tych miejskich, działają całą dobę, siedem dni w tygodniu. Firma zarządzająca parkingami prowadzi je nie tylko w centrum miasta, ale także przy niektórych dużych sklepach.

Do redakcji wpłynęła wiadomość od wzburzonej czytelniczki, która poinformowała nas o problemach z parkowaniem w Wilanowie. W okolicy, gdzie chciała się zatrzymać (Al. Rzeczpospolitej) nie było bezpłatnych miejsc parkingowych dla gości osiedla. Nie to jednak zdziwiło kobietę najbardziej. – Przecierałam oczy ze zdumienia, kiedy w weekend pojechałam odwiedzić znajomą mieszkającą na Al. Rzeczypospolitej. Nowe osiedle a bezpłatnych miejsc parkingowych dla gości brak. Tutaj można stanąć na zakazie parkowania, tym samym łamiąc przepisy i ryzykując płacenie mandatu w wysokości 50 zł... Drugą opcją jest wykupienie postoju poprzez korzystanie - i tutaj uwaga! - prywatnych parkomatów, które łudząco przypominają te miejskie. Bardzo łatwo przeoczyć, że te parkometry są obowiązkowo płatne przez 24 h siedem dni w tygodniu i nie są tanie... Podobno to niejedyne miejsce, gdzie nie ma bezpłatnej możliwości parkowania w Wilanowie – napisała czytelniczka.

Zobacz także: Na tych trasach można najczęściej spotkać patrole policji

Jak się okazuje, podobnych parkingów i „prywatnych” parkomatów jest w stolicy dużo więcej. Ich operatorem jest prywatna firma. Właściciele działek zlecają jej zarządzanie terenem i egzekwowanie opłat za parkowanie na prywatnej własności. Z regulaminu zamieszczonego na witrynie firmy wynika, że zorganizowane przez nią parkingi są oznakowane, a parkujące na niej osoby „akceptują obowiązujący regulamin parkingu oraz zawiera z [tu pada nazwa firmy] umowę o najem miejsca parkingowego”. Jak wynika ze słów naszej czytelniczki, jak i pojawiających się wielokrotnie w przeszłości przekazów medialnych, parkomaty nie dość, że przypominają te instalowane przez miasto, to część z nich znajduje się w warszawskiej strefie płatnego parkowania. Dodajmy, że w weekendy nie musimy płacić za postój na miejskich parkingach, natomiast prywatny podmiot może ustalić zupełnie inne zasady. Nie zapominajmy też, że część całodobowo płatnych miejsc znajduje się w okolicach dużych sklepów spożywczych czy sportowych.

W przypadku, gdy kierowca nie uiści opłaty w parkomacie, nakładana jest na niego tzw. opłata dodatkowa”. Jej wysokość waha się między kwotą 80 a 100 złotych. Jeśli nie zdecydujemy się na uregulowanie kary, firma będzie dochodzić zapłaty na drodze postępowania egzekucyjnego.

Poniżej zamieszczamy adresy ulic, na których umiejscowione są prywatne parkingi:

Aleje Jerozolimskie 185 (TTW Home)
Bartycka 183 (Biedronka)
Boya-Żeleńskiego 4a
Domaniewska 46
skrzyżowanie ulic Emilii Plater i św. Barbary
Hoża 1a
Komitetu Obrony Robotników 65 (McDonald's)
Marynarska 12 (T-mobile)
Morcinka 5
Mszczonowska 2 (Decathlon)
Nowogrodzka 51
Okopowa 58/72 (DM Klif)
Projektowana (os. Królewskie)
Puławska 37
Sejmu 4-letniego
Skoroszewska 12 (Biedronka)
Szpotańskiego 4 (Ferio Wawer)
Wspólna Droga 27 (Biedronka)

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • internauta (gość)

    Co to za automatycznie uruchamiana reklama wideo Mazdy ?!!!!!!!! Śmieciowy portal !

  • Kolega (gość)

    Ta sama firma pobiera opłaty na parkingu przy Biedronce na Strażackiej.

  • Dawid (gość)

    A za kierownicą w reklamie kudłaty Rumcajs!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości