Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Przebicie opony. Jak zminimalizować ryzyko?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Nokian Ryzyko przebicia opony występuje przez cały rok, jednak będąc odpowiednio przygotowanym można znacznie je ograniczyć lub nawet zupełnie wyeliminować. Przebicie opony spowodowane zwykle przez leżące na drodze gwoździe, śruby lub ostre kamienie to najczęściej występujący rodzaj uszkodzenia ogumienia.

„Szczególną ostrożność należy zachować poruszając się w pobliżu miejsc, gdzie wykonywane są różnego rodzaju prace budowlane lub roboty drogowe. Pojawiające się w ich okolicach ostre kamienie mogą łatwo doprowadzić do przebicia opony, a w czasie deszczu przy mokrej nawierzchni – nawet do uszkodzenia jej stalowego opasania” – tłumaczy Martin Dražík Product Manager Nokian Tyres.

Fot. Nokian Zbyt niskie ciśnienie w oponie zwiększa także ryzyko uszkodzenia ściany bocznej, na przykład przy wjeździe na krawężnik, gdy uderzymy oponą w jego krawędź. „Niedostateczne ciśnienie powoduje odkształcenie się opony przez co jej ściana boczna staje się bardziej podatna na uszkodzenia w sytuacji, gdy napotka przeszkodę. W takim przypadku opona jest już nie do odratowania: naprawianie opon osobowych, w których doszło do uszkodzenia ściany bocznej jest nie tylko niewskazane, ale i niebezpieczne” – wyjaśnia ekspert.

Fakt, że przebicie opony należy do najczęstszych rodzajów uszkodzeń potwierdzają ostatnie badania* przeprowadzone przez Nokian Tyres wśród europejskich kierowców. Ok. 40 proc. kierowców z krajów objętych badaniem przyznało, że na przestrzeni ostatnich 5 lat zdarzyło im się przebić oponę. W niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Najlepiej pod tym względem wypadły Niemcy, gdzie aż 69 proc. kierowców udało się uniknąć tego rodzaju uszkodzenia ogumienia.

Zobacz także: Testujemy hybrydę z napędem 4x4

Jak zapobiec przebiciu opony?

Chociaż przebicia opony nie da się zupełnie uniknąć to jednak można znacznie ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Oprócz ostrożnej jazdy bardzo ważna jest dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia opon. Nowsze modele samochodów wyposażone są zwykle w system TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), który monitoruje ciśnienie w ogumieniu oraz informuje kierowcę o jego spadku. Jeśli natomiast twoje auto nie posiada systemu TPMS pamiętaj, aby sprawdzać poziom ciśnienia w oponach najlepiej raz na trzy tygodnie.

Zobacz także: Rząd wprowadza nowy podatek dla kierowców

Dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponie znacznie przedłuża czas życia ogumienia. Wielu producentów samochodów ma własne zalecenia co do optymalnego ciśnienia tak, aby zapewnić dobre prowadzenie i odpowiedni komfort jazdy.

W Niemczech zaledwie 36 proc. kierowców co miesiąc kontroluje poziom ciśnienia w oponach. Podobnie sytuacja wygląda w wielu innych krajach europejskich włączając Polskę, Francję, Czechy i Włochy. Kierowcy z Bułgarii i Rumunii są znacznie bardziej sumienni pod tym względem. Badanie wykazało również, że co najmniej 1/4 europejskich kierowców sprawdza ciśnienie w oponach przed wyruszeniem w dłuższą podróż.

Bezpieczna odległość w czasie jazdy

Kolejnym kluczowym elementem jest zachowanie bezpiecznej odległości od pozostałych pojazdów poruszających się po drodze, co chociażby w sytuacji przebicia opony może uratować życie kierowcy i pasażerów. Dlatego też zachowanie odpowiedniej odległości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Niestety większość kierowców nie przywiązuje do tego należytej uwagi. Wyniki badania* pokazują, że średnio połowa kierowców w Europie pamięta o zachowaniu bezpiecznej odległości w czasie jazdy. Najgorzej pod tym względem wypadają kierowcy z Czech (37%), natomiast najlepiej z Bułgarii, Włoch i Polski. Niezależnie od okoliczności pamiętajmy, że jeśli znajdziemy się sytuacji, z którą nie jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić lub gdy wymiana przebitej opony mogłaby narazić nas na niebezpieczeństwo, zawsze można zadzwonić po pomoc drogową.

* Dane uzyskane w badaniu przeprowadzonym na europejskich kierowcach przez agencję Ipsos na zlecenie Nokian Tyres CE, 4/2017.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Łukasz (gość)

    K2 Tire Doctor dobrze uszczelnia przebite opony http://bit. ly/4372_K2_Tire_Doktor

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości