Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przebieg auta. Czy można zostać ukaranym za posiadanie auta z przekręconym licznikiem?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Od 1 stycznia 2020 roku policjanci podczas kontroli drogowej spisują także stan licznika pojazdu. Wokół nowych regulacji w prawie powstało wiele pytań.

Cofanie licznika. Czy mogę zostać ukarany za posiadanie samochodu z przekręconym licznikiem?

Nie. Sam fakt posiadania pojazdu z przekręconym licznikiem i jeżdżenia nim nie jest podstawą do odpowiedzialności. Odpowiedzialność będzie mogła nastąpić dopiero wtedy kiedy dowiemy się, że w naszym aucie jest przekręcony licznik i sprzedając je, nie poinformujemy o tym nabywcy pojazdu i dzięki temu otrzymamy zawyżoną cenę.

Ale tu podstawa odpowiedzialności jest ta sama, co do tej pory, czyli przestępstwo oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego).

Cofanie licznika. Zmiany prawa

Od 25 maja 2019 roku mamy w polskim systemie prawnym nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań licznika samochodu, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zleceniu innej osobie dokonania zmiany wskazań licznika lub ingerencji w prawidłowość pomiaru. Zgodnie z nowym art. 306a Kodeksu Karnego przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku tzw. mniejszej wagi karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Zobacz także: Mandat za brudne tablice rejestracyjne

Przed wejściem w życie nowych przepisów samo działanie polegające na zmianie wskazań licznika nie było przestępstwem. Za przekręcenie licznika można było odpowiadać karnie, na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli popełniając przestępstwo oszustwa. Wymagało to jednak udowodnienia osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia go w błąd. Krótko mówiąc – trzeba było po prostu sprzedać samochód z przekręconym licznikiem, osiągając za niego wyższą niż należna cenę i zatajając ten fakt przed klientem. A to było bardzo trudno udowodnić.

Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa. Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu. I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • ale (gość)

  głupie siksy jeleni szukają

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Przemo (gość)

  Jest prosty sposób na uniknięcie takiego problemu - wystarczy po prostu nie kupować samochodu z importu lub pokątnego komisu. Najlepiej jakby samochód miał udokumentowany przebieg, który można potwierdzić w autoryzowanym salonie, gdzie zostało kupione. Dlatego dobrym pomysłem jest kupowanie samochodów używanych po kontraktach leasingowych. To są pewne auta z udokumentowanymi naprawami serwisowymi. Polecam sprawdzić sobie chociażby w Master1. Oni specjalizują się w sprzedaży tylko takich aut.

 • hehe (gość)

  To jakby kogoś karać za oszustwa kogoś innego. Większość aut jest kręconych, a takie działania należy zdusić w zarodku. Ja kupiłem sprawdzone avensis zostawione w zastaw przy salonie, cena okazyjna auto dobre, czego chcieć więcej

 • Skup aut Poznań (gość)

  Www.skup-autpoznan.pl

 • bemol (gość)

  Ja sobie cofnąłem licznik ze 570 000 km, na 70 000 km i całkiem inne samopoczucie podczas jazdy samochodem !!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości