Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przebieg auta. Policja kontroluje stan licznika. Są pierwsze efekty

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Lucyna Nenow Wynik policyjnej kontroli osobowej Skody wykazał, że wskazanie jej licznika zostało zaniżone o ponad 150 000 kilometrów. Policjanci od 1 stycznia korzystają już z nowych uprawnień.

Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W Krapkowicach zatrzymano do kontroli samochód ciężarowy z Bydgoszczy. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień, sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że jest on zaniżony o około 10 000 kilometrów. Podobna kontrola została przeprowadzona dzień później. W Citroenie stan licznika był zaniżony o ponad 5 000 kilometrów.

Prawdziwym niechlubnym rekordem był wynik kontroli Skody przeprowadzony 6 stycznia przez policjantów z Krapkowic. Okazało się, że w samochodzie 31-letniego mieszkańca z gminy Gogolin wskazania drogomierza zostały zaniżone aż o 185 500 km. Wcześniejszy wpis ze stacji diagnostycznej wykazał stan 342 000 kilometrów, w chwili policyjnej kontroli było to 156 500 kilometrów.

Kierowcy wszystkich kontrolowanych przez policjantów ruchu drogowego pojazdów nie potrafili wyjaśnić, dlaczego stany liczników są niższe niż te odnotowane i zarejestrowane w bazie CEPiK w 2019 roku.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Policjanci z Krapkowic, po przeprowadzeniu oględzin pojazdów oraz sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, wyjaśniają teraz, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Teraz właściciele pojazdów muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi.

Jaka kara za cofanie licznika? 

Przepisy obowiązujące od 25 maja 2019 składają się z dwóch części – części „administracyjnej” oraz części karnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa. To to art. 306a Kodeksu karnego:

§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przepisie wprost wskazano, że karze będzie również podlegał zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania liczników” i oferowania tego typu usług na rynku.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • xxx (gość)

  Ten z lizakiem to kto?

 • Kiwi (gość)

  Coś czuję, że wiele, wiele osób zacznie korzystać z yanosika... Dzisiaj do mojego kumpla dzwonił jakiś ziomek, który sprzedał mu auto, że licznik jest cofnięty. Nie wiem czy bał się konsekwencji czy co, ale tak naprawdę co kumpel mógłby teraz zrobić...?

 • Piotr (gość)

  Ebac PiS jeszcze penisa będą liczyc

 • Mistrz Polikarp (gość)

  A kiedy milicja drogowa /nie mylić z prawdziwą policją/ weźmie się do roboty i zamiast urządzania polowań na kasę będzie dbać o bezpieczeństwo i wygodę podróżnych?

 • Do Kiwi (gość)

  Niech zarządza odszkodowania od gościa, skoro sam się przyznał to trudne do udowodnienia nie będzie.

 • Janek Z (gość)

  Mowa tu o karaniu właściciela pojazdu z cofniętym licznikiem czy kolesia który mu to auto sprzedał.?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości