Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Przechowywanie opon

Data publikacji: Autor: (i)

 Zadbaj o odpowiednie warunki

Opony z felgami najlepiej
przechowywać jedna na drugiej
lub na specjalnych stojakach.
Fot. M. Głombiowski

Zakup kompletu nowych opon zimowych czy letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Warto więc zadbać o to, żeby służyły nam jak najdłużej. Duży wpływ na okres eksploatacji opon ma ich odpowiedni sposób przechowywania. Chcąc użytkować opony przez jak najdłuższy czas trzeba pamiętać o tym, by je zabezpieczyć. Powinny być przechowywane w pomieszczeniach, w których temperatura nie jest zbyt wysoka, około 10-20 stopni Celsjusza. Jeśli przechowujemy również felgi należy zadbać, by w ich otoczeniu nie panowała duża wilgoć.

Opony z felgami najlepiej przechowywać ustawiając w sztaplach po dwie, jedna na drugiej, bądź też wieszać na specjalnych wieszakach. Dobrze przedtem umieścić każdą osobno w foliowym worku, co dodatkowo zabezpieczy je przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. To samo dotyczy felg. Przed złożeniem warto jeszcze spuścić z każdej opony powietrze do około jednej atmosfery.

Opony bez felg trzeba stawiać pionowo i co kilka tygodni zmieniać punkt podparcia.
 

Opony bez felg trzeba stawiać pionowo
i co kilka tygodni zmieniać punkt podparcia.
Fot. M. Głombiowski

Pamiętajmy też o konserwacji. Ważne jest oczyszczenie opon z pozostałości po sezonie. Należy zmyć dokładnie błoto i piasek. Czyszczenie najlepiej wykonać przy okazji wymiany opon na zimowe w autoryzowanych stacjach. Punkty takie wyposażone są przeważnie w specjalistyczne "myjki", w których woda w odpowiedniej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem zapewni dokładne usunięcie zbędnych pozostałości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • janusz (gość)

    czyli lepiej na felgach?

  • do janusz (gość)

    raczej....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości