Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Przechowywanie opon. Co trzeba wiedzieć, o czym trzeba pamiętać?

Data publikacji: Autor: Czesław Wachnik

Przechowywanie opon zimowych. Poradnik Większość zmotoryzowanych przechowuje opony letnie i zimowe w garażach, na strychach czy w innych pomieszczeniach. Tylko nieliczni decydują się na pozostawienie ich w specjalistycznych warsztatach oponiarskich.

Kosztuje to średnio około 100 zł za komplet ogumienia. Po kilku sezonach robi się z tego kwota, pozwalająca na zakup opon średniej klasy. Stąd często zadawane pytanie, jak przechowywać opony, by po zmianie sezonu z letniego na zimowy lub odwrotnie nie straciły swoich właściwości, nie uległy odkształceniu bądź innym uszkodzeniom.

– Zajechałem do jednego z serwisów, by wymienić opony. Po wymianie mechanik zabrał ogumienie, by je umieścić w pomieszczeniu. Udałem się za nim. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zauważyłem, że opony, zaznaczam bez felg, są układane jedna na drugiej. Na moją sugestię, że tak nie powinno być, usłyszałem, że nie mają miejsca, a chętnych do pozostawienia opon jest wielu. Ja swoje zabrałem do domu – wspomina jeden z kierowców.

Redakcja poleca:

Nowy pomysł Komisji Europejskiej. Czy nowe auta podrożeją?
Serwisy wymieniają ten element bez zgody kierowców
Nieoznakowane radiowozy na polskich drogach

Decyzja była słuszna. Opony mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zmotoryzowanych. Dzięki nim samochody są w stanie skutecznie przyspieszać, hamować, skręcać i omijać przeszkody. Po sezonie oponom należy się więc godny odpoczynek. Przed ich schowaniem trzeba je koniecznie oczyścić z piasku i innych niepotrzebnych rzeczy - zaklinowanych między kostkami bieżnika kamieni czy osadów, smarów lub innych substancji szkodliwych dla gumy. Następnie opony należy umyć i wysuszyć.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Jak konserwować i przechowywać opony?
 
1. Po wyschnięciu wskazane jest pokrycie ogumienia specjalnym preparatem konserwującym (w spray'u lub żelu). Można kupić je np. na stacjach paliw. Środek nie tylko nabłyszczy oponę, ale stworzy na jej zewnętrznej części warstwę bardziej odporną na utlenianie czy osadzanie się zanieczyszczeń. Często chroni też oponę przed utratą elastyczności - w efekcie ograniczając podatność ścian bocznych na powstawanie pęknięć.

2. Koła, czyli opony wraz z felgami, najlepiej przechowywać płasko (na boku; ułożone jedno na drugim). Wcześniej trzeba jednak z opon wypuścić około połowy powietrza (jedną atmosferę), a ponadto pod pierwszą podłożyć np. gruby karton czy deskę. Koła trzeba koniecznie (raz na 2-3 miesiące) zamieniać miejscami, przemieszczając dolne na samą górę. Innym sposobem przechowywania jest ustawienie kół obok siebie i oparcie ich o ścianę. Wtedy też trzeba je obracać.

3. Opony bez felg nie mogą być przechowywane w stosie (jedna na drugiej), bo te ze spodu zostaną odkształcone. Dlatego powinny one stać na bieżniku, jedna obok drugiej. Tak pozostawione ogumienie wymaga (minimum raz w miesiącu) przekręcenia np. o pół obrotu. Wtedy opona nie ulegnie deformacji. Innym rozwiązaniem jest zapakowanie gum do szczelnych foliowych woków z uchwytem i powieszenie ich na ścianie.

4. Pomieszczenie, w którym przechowywane są opony powinno być suche, niezbyt ciepłe i zacienione. Działanie promieni słonecznych na ogumienie nie jest wskazane w czasie przechowywania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Krzysztof (gość)

  W samochodach z systemem odzysku energii trzeba zrobić adaptację akumulatora. Także znanie pojemności to nie wszystko. Pozdrawiam

 • Władek (gość)

  Niestety nie wszyscy mają odpowiednie warunki do przechowywnia opon, przez co te często niszczą się szybciej niż powinny. Całe szczęście niektóre serwisy zdają sobie z tego sprawę i oferują ich przechowanie. Ja wymieniając z letnich na zimówki w Auto Serwis Wadowicka w Krakowie zostawiłem opony do przechowania (9 miesięcy że śmieszną kwotę ok 30zł).

 • Kamil9999 (gość)

  O opony trzeba dbać tak samo jak i o samochód. Przy zakupie warto pamiętać o tym, żeby pochodziły ze sprawdzonego źródła. Ja swoje kupuje internetowo w logistykaopon.pl. Mają tam duży wybór opon w dobrej jakości i korzystnej cenie. Druga rzecz to odpowiednie przchowanie, które może znacznie przedłużyć ich żywotność.

 • Waldi (gość)

  Ja trzymam w less Mess Storage z rowerami.

 • krzyzak (gość)

  nie można zapominać o konserwacji opon i ja osobiście do tego używam K2 Bold

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości